Grupa naučnika je, proučavajući život u dubokom moru na Kajmanskim ostrvima na Karibima, spustila kameru na dubinu od 1.060 metara. Mamac za sardine je odlično funkcionisao, a ubrzo su se na monitorima pojavile kamene ribe, praćene nekoliko malih ajkula, koje su za nekoliko minuta plivale 54 puta brže, piše Majami herald.
Naučnici su rekli da je prva slika ličila na samo trepereću senku, ali je tada kamera uspela da snimi predstavnike prethodno neuhvatljivih vrsta morskih predatora koji plivaju u zoni pokrivanja kamere.
U izveštaju objavljenom u Journal of Fish Biologi, tim je to nazvao „prvim viđenjem ove vrste“ u centralnim Karibima. Ovo je veliko dostignuće s obzirom da se pseće ajkule obično hvataju slučajno.
Kako se ispostavilo, video sistemi su odličan metod za „poboljšanje i proširenje razumevanja biologije i raznolikosti dubokomorskih ajkula“. Ovaj metod neinvazivnog dokumentovanja postojanja vrsta kao što je pseća ajkula je od suštinskog značaja za očuvanje biodiverziteta i unapređenje znanja.
Naučna zajednica neće moći da pomogne stanovništvu ako ne zna gde i kako živi. Stoga će tim nastaviti da proučava morske dubine i njegove stanovnike koristeći video zamke.
Hammerhead shark
Fotografija: Openverse bi suneko, https://creativecommons.org/licenses/bi-sa/2.0/