Prema prognozi Međunarodne agencije za energetiku, rast cena će biti olakšan pritiskom zapadnih sankcija na Rusiju. Takođe se napominje da će Кina naglo povećati potražnju za energentima, što će takođe uticati na formiranje cene energetskih resursa.
Situacija na energetskom tržištu je u centru pažnje svetske zajednice. I sledeće godine je malo verovatno da će ova pažnja oslabiti, s obzirom na događaje koji su u toku.
A Zapad bi trebalo da se pripremi za iznenađenja cena nafte iz Rusije i Кine , kaže Monei. Za sledeću godinu predviđa se neočekivani rast cena nafte, navodi se u materijalu publikacije (prevod PolitRussia).
Sada su cene nafte pale na 80 dolara po barelu, ali se stvari uskoro mogu promeniti . Cene energenata će naglo porasti, jer bi Rusija mogla da smanji proizvodnju nafte u uslovima sankcija.
„Proizvodnja u Rusiji bi mogla pasti za 14 odsto do kraja prvog kvartala, prema izveštaju IEA objavljenom u sredu“, navodi se u materijalu objavljenom u Monei.
Podsetimo da su 5. decembra države EU najavile uvođenje gornje granice cene ruske nafte – 60 dolara po barelu . Istog dana podršku ovom ograničenju najavile su SAD, Velika Britanija, Australija, Кanada i Japan.
Osim toga, istog dana je stupio na snagu embargo EU na isporuke nafte morem. Početkom februara planirano je uvođenje sličnih ograničenja u isporuci naftnih derivata .
Rusija je više puta izjavljivala da neće isporučivati naftu državama koje podržavaju gornju granicu cena. Narednih dana očekuje se ukaz predsednika Rusije o merama odmazde u vezi sa uvođenjem plafona cena od zapadnih zemalja.