Velika Britanija razmatra uvođenje sankcija Rusiji zbog krize oko Ukrajine, ali ministarka spoljnih poslova Liz Tras za BBC kaže „da je u prošlosti bilo problema sa nezakonitim sredstvima u Londonu, što sada raščišćavamo.”
Zašto je toliko teško rešiti ovo pitanje?
Koliko ruskog novca ima u Velikoj Britaniji?
Mnogi imućni pojedinci i kompanije iz Rusije i svih delova sveta ulažu legalno u imovinu na britanskom tržištu finansija i nekretnina.
Ali organizacija koja se bori protiv korupcije Transparensi internešenel identifikovala je svojine u vrednosti od više od pet milijardi funti (oko šest milijardi evra) kupljene u Velikoj Britaniji „sumnjivim novcem”, od čega je jedna petina potekla iz Rusije.
U izveštaju Houm ofisa – britanskog pandana Ministarstvu unutrašnjih poslova – kaže se da je u Britaniju stigla „značajna količina nezakonitih sredstava iz Rusije ili bliskih Rusiji”.
Ta sredsta se troše na luksuzne posede, automobile i školarinu, a ponekad i na donacije kulturnim ustanovama, što pojedincima omogućava da „operu vlastite biografije”.
Nalozi za istragu neobjašnjenog porekla imovine retko su izdavani otkad su uvedeni 2018. godine
Kad je reč o posedima, čije vlasništvo može da bude preko kompanija umesto na ime pojedinca, ponekad nije tako lako doći do informacija.
U Bazi podataka o inostranom vlasništvu kompanija za Englesku i Vels kaže se da je za samo četiri od 94.000 poseda čiji je registrovani zakonski vlasnik inostrana kompanija navedeno da su u vlasništvu ruskih kompanija.
Ali moguće je da je mnogo više kupljenih poseda u konačnom vlasništvu ruskih pojedinaca, koji kao paravan koriste inostrane kompanije sa mesta što su Britanska Devičanska Ostrva.
Razmere korišćenja ovih kompanija otkrivene su prilikom velikog curenja gotovo 12 miliona dokumenata poznatih kao Pandorini papiri u oktobru 2021. godine.
Oni su razotkrili skrivenu imovinu, utaju poreza i, u nekim slučajevima, pranje novca kod nekih od najbogatijih i najmoćnijih ljudi na svetu.
Istraživači su identifikovali više od 700 ofšor kompanija koje u vlasništvu imaju britanske posede i otkrili da je pet odsto njih u vlasništvu ruskih državljana.
Jedan primer je Aleksej Čepa, ruski političar i biznismen, koji je iskoristio kompaniju sa Britanskih Devičanskih Ostrva da kupi jedanaestosobnu vilu u Holand Parku 2011. godine – ona je prošle godine prodata za 25 miliona funti (oko 30 miliona evra).
Njegovi zastupnici rekli su da su prilikom kupovine „poštovani apsolutni svi zakonski postupci i uputstva iz tog perioda”.
Izvori:
- BBC svetski servis
- Tim za proveru činjenica
- AUTOR FOTOGRAFIJE,GETTY IMAGES