Q U planu je izrada novih nemačkih tenkova, artiljerije, radarskih sistema i letelica. Tenk sledeće generacije će verovatno biti među glavnim prioritetima nemačke vlade
Odluka nemačkog kancelara Olafa Šolca da ubrizga 100 milijardi evra u oružane snage zemlje i poveća potrošnju za odbranu kao odgovor na rusku operaciju u Ukrajini privukla je pažnju svetske javnosti
Rajnmetal, vodeća nemačka firma u odbrambenoj industriji, preko noći je postala veoma popularna i za investitore. „Pre nekoliko meseci ljudi su hteli da nas zabrane, da kažu da je ova industrija veoma loša i štetna“, rekao je Armin Paperger, direktor Rajnmetala, u razgovoru za Fajnenšel tajms. „Sada je potpuno drugačiji svet“, kaže on.
Kako primećuje Fajnenšl tajms, u proteklih desetak dana Nemačka je načinila dva veoma važna zaokreta u svojoj državnoj i spoljnoj politici. Prvo je odluka da se suspenduje gasovod Severni tok dva, što je znak da nemačka hoće da izbegne zavisnost od ruskog gasa što predstavlja veliku ekonomsku odluku. Druga je odluka da se poveća potrošnja na odbrambenu industriju, koja je primljena sa pomešanim emocijama u mnogim evropskim i svetskim krugovima, imajući u vidu nemačku istoriju.
Procena je da ova dva poteza predstavljaju zaokret u decenijama staroj odbrambenoj, energetskoj i finansijskoj politici Berlina, povećavajući izglede za dramatično preoblikovanje nemačkog korporativnog pejzaža ali i Nemačke kao države.
Kako je kazao Paperger, nemačko ministarstvo odbrane je već imalo sastanke sa vodećim kompanijama odbrambene industrije i predočilo im koje oružje žele za hitnu pomoć Ukrajini. Ovo je dovelo do velikog skoka vrednosti akcija odbrambene industrije u Nemačkoj.
„Svi su bili iznenađeni“ Šolcovom odlukom, ali je kancelar „nekako ponovio ono što već dugo govorimo, da nemačke oružane snage moraju da budu odgovarajuće opremljene“, naveo je jedan sagovornik iz nemačke kompanije Hensoldt koja takođe radi u odbrambenom sektoru.
Kako navodi Fjanenšl tajms pozivajući se na upućene krugove, u razgovoru koji je nedavno vođen između nemačke vlade i odbrambenih kompanija razgovaralo se o tri scenarija.
Prvi je bio raspoređivanje opreme u Ukrajinu, uključujući municiju i šatore, koristeći postojeće zalihe koje nemačka industrija ima. Drugi je bio da se evropske snage, posebno nemačke, u potpunosti remontuju i dobiju novu opremu i popune kapacitete I treće, kompanije su pitane o rokovima isporuke nove artiljerije i vozila.
U planu je izrada novih nemačkih tenkova, artiljerije, radarskih sistema i letelica. Tenk sledeće generacije će verovatno biti među glavnim prioritetima nemačke vlade, kaže analitičar Kristijan Kors.
„Kancelarka je eksplicitno spomenula zajedničke razvojne projekte sa Francuskom“, rekao je Kors. „Jedan od njih je Glavni kopneni borbeni sistem [ažurirani borbeni tenk], u kojem Rheinmetall igra vitalnu ulogu.
Drugi proizvođači su rekli da očekuju povećanje narudžbine za proizvode i do 50 odsto. Nemačko ministarstvo odbrane odbilo je da pruži ikakav komentar.
Ako je plan u oblasti odbrane jasan, još uvek nije „čisto“ kakvi su planovi Nemačke u vezi sa postizanjem energetske nezavisnosti.
Ali kako će zemlja postići energetsku nezavisnost i dalje izgleda nejasno – i političarima i kompanijama koje su potrebne da se ova promena dogodi.
Nemačke energetske kompanije su najavile razgovore sa saveznom vladom. Strah je da će nemačka privreda – koja je veoma zavisna od ruskog gasa – pretrpeti ogromne štete i da neće moći u dogledno vreme da nađe načina da efikasno zameni ruske energente i da se diverzifikuje.
Stručnjaci su generalno saglasni u zaključku da je ovo veliki preokret u Nemačkoj – kako sa ekonomske tako i sa vojne strane – i da će ovo imati velike repekusije na geopolitičke prilike u Evropi.
Afera/A.C.
Foto: Pixabay.com