Uticajni američki biznis magazin „Forčun“ („Fortune“ – „Bogatstvo“) objavio analizu u kojoj ukazuje na barem tri razloga zbog kojih će Rusija još godinama debelo profitirati od izvoza nafte i gasa. Prenosimo tekst u celosti
Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je na prošlonedeljnom sastanku da će, uprkos nedavno najavljenom embargu EU na rusku energiju, proći godine pre nego što Zapad prestane da uvozi rusku naftu i prirodni gas.
„U smislu odbijanja naših energetskih resursa — to je malo verovatno u narednih nekoliko godina“, rekao je Putin na sastanku sa mladim preduzetnicima, preneo je ruski medij Interfaks.
On je retorički pitao okupljene šta će se verovatno dogoditi, a zatim je ustvrdio da će se globalna ponuda nafte smanjiti i da će cene porasti, što znači da će naftne kompanije – i Rusija – videti povećanje svojih prihoda.
„Ovo svi vide, svi to razumeju“, rekao je Putin.
Putin je u pravu u svojoj ekonomskoj proceni, bar za sada. Cene nafte su porasle za oko 60% samo ove godine, prema OilPrice.com, a gasom se trguje na najvišem nivou u poslednjih 13 godina. To je dovelo do toga da su naftne kompanije ostvarile rekordan profit u prvom kvartalu 2022. I uprkos svim strahovima da će se smatrati da finansiraju rat u Ukrajini, zemlje širom sveta takođe kupuju rusku naftu po rekordnim stopama kako bi iskoristile jaz u ceni između ruske sirove nafte i svetske cene.
Evo tri načina na koje teče ruska nafta koji pokazuju da bi Putin mogao još imati kupce za svoju naftu dugo nakon što zemlje izbegavaju ruske resurse.
EU i dalje kupuje rusku naftu
Dok je EU krajem maja pristala da smanji 90% uvoza ruske nafte do kraja godine, Unija još uvek uvozi više od polovine ukupnog izvoza ruske nafte.
EU je činila 61 odsto ruskog uvoza nafte i gasa u prvih 100 dana rata, kupovinom nafte u vrednosti od oko 59 milijardi dolara otkako je Rusija prvi put napala Ukrajinu, navodi se u novom izveštaju koji je u utorak objavila nezavisna istraživačka grupa Centar za istraživanje Energija i čist vazduh (CREA).
Izveštaj je otkrio da je Rusija zaradila skoro 100 milijardi dolara od svog izvoza nafte i gasa tokom prvih 100 dana rata, što podržava prethodne procene Bloomberg Economics-a koje su predviđale da će Rusija ove godine verovatno doneti 285 milijardi dolara prihoda od nafte i gasa— 20% više od 235,6 milijardi dolara koje je zemlja dobila prošle godine.
Dok ruski prihodi od nafte stalno padaju od marta, kada su mnoge zemlje prvi put odlučile da se klone ruske energije nakon što je ona napala Ukrajinu, povećana potražnja i cena fosilnih goriva i dalje su stvorili neočekivani prihod za Rusiju i doveli do rekordnih prihoda. Cena ruske nafte, iako je još uvek u velikoj meri snižena od međunarodnih cena, i dalje je 60 odsto viša od prosečne ruske izvozne cene prošle godine, navodi se u izveštaju CREA.
Dok su zemlje poput Nemačke, Holandije i Poljske pokušavale da se odviknu od ruske energije, Francuska je povećala svoj uvoz tokom prošle godine, navodi se u izveštaju CREA.
A kada je EU pristala da smanji 90% uvoza ruske nafte, ostavila je izuzetak za naftu koja se uvozi cevovodima, što bi omogućilo Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj da i dalje dobijaju rusku naftu naftovodom Družba. Do kraja godine, EU će morati da otkrije odakle će svakodnevno nabavljati 2,2 miliona barela nafte, koja je nekada dolazila iz Rusije, navodi Međunarodna agencija za energetiku.
Indija i Kina povećavaju kupovinu ruske nafte
Dok se zemlje u EU muče da pronađu svoju naftu negde drugde, Indija i Kina nemaju nameru da usporavaju kupovinu ruske nafte — posebno kada su cene relativno niske.
Indija sada kupuje 18% ukupnog ruskog izvoza nafte, prema izveštaju CREA. Indijske rafinerije kupuju u proseku više od 40 miliona barela nafte dnevno od početka invazije na Ukrajinu i početka maja — 20 odsto više od ukupne količine tokova nafte između dve zemlje tokom cele 2021. godine, izvestio je Blumberg, po podacima indijskog ministarstva trgovine.
Indija takođe pokušava da pregovara o daljim sniženjima cena ruske nafte, sa ciljem sklapanja ugovora od čak 70 dolara po barelu.
U međuvremenu, Kina je pretekla Nemačku kao najveći kupac ruske nafte, kupivši naftu u vrednosti od 12,6 milijardi dolara od početka rata. Takođe je objavljeno da je Peking otvorio razgovore sa Moskvom o kupovini dodatnih zaliha nafte, u znak da Kina jača svoje energetske veze sa Rusijom, dok se zemlja bori da isprazni naftu usred sankcija.
Mađarska zarađuje mnogo novca na uvozu ruske nafte
U međuvremenu, jedna zemlja je tajno stekla skriveni profit dok traje rat protiv Ukrajine.
Mađarska bi trebalo da ostvari godišnji profit od 600 miliona dolara kroz porez na rusku naftu, navodi se u bilješci istraživačke službe Eurointelligence objavljenoj u utorak, u kojoj se tvrdi da to „nije loš obrtnik novca za ekonomiju te veličine“.
U belešci, koju je preneo Gardijan, navodi se da je mađarska vlada, koja je odustala od embarga EU na rusku naftu, uvela 25% vanrednog poreza na svu uvezenu rusku naftu u zemlji. Rafinerije u zemlji koja uvozi rusku naftu — zbog značajne razlike u ceni između ruske sirove nafte i nafte tipa Brent — pomogle su Viktoru Orbanu da zadrži deo prihoda od uvoza ruske nafte.
„Vlada [Viktora Orbana] može imati koristi i od viših cena nafte i od kontinuiranih isporuka ruske sirove nafte tako što će deo prihoda staviti u džep, na račun svih ostalih u EU. Koji razlog bi mogao imati da odustane od ovoga?” Eurointelligence je saopštio.
Fortune.com / A. Chatten