Odlazeći britanski premijer Boris Džonson izjavio je u parlamentu u ponedeljak da će Laburistička partija i takozvana „duboka država“ pokušati da se ponovo pridruže Evropskoj uniji kada on napusti funkciju u septembru
Lider laburista Keir Starmer nazvao je Džonsonove komentare „besmislenim“.
U toku je trka unutar Konzerativne partije ko će biti novi premijer. Džonson je dobio glasanje o poverenju u parlamentu u ponedeljak, osiguravajući da će ostati na funkciji dok njegova stranka ne imenuje naslednika u septembru. Glasanje je raspisala sama vlada, kao odgovor na predlog Laburističke partije da se osudi Džonson.
„Neki ljudi će reći dok budem odlazio sa funkcije da je ovo kraj Bregzita… i lider opozicije i duboke države će prevladati u svojoj zaveri da nas vrati u usklađivanje sa EU kao uvod u naš eventualni povratak“, Džonson se izjasnio pre glasanja.
„Mi sa ove strane Doma ćemo im dokazati da nisu u pravu, zar ne?“ nastavio je on u pitanju upućenom poslanicima Torijevaca.
„Duboka država“
Popularizovan od strane bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, „duboka država“ je fraza koja se koristi za označavanje čitavog lanca vladinih birokrata, obaveštajnih operativaca i pomoćnika koji, uprkos tome što nisu izabrani, rade na oblikovanju politike. Tramp je više puta optuživao ove zvaničnike da rade na ometanju njegovog plana tokom njegovog predsedničkog mandata.
Ko čini „duboku državu“ u Britaniji
Džonson je imenovao lidera Laburista Starmera, škotski pokret za nezavisnost i liberalne demokrate kao aktere u navodnoj zaveri o „dubokoj državi“, ali nije uperio prst ni u koga uočene krivce u državnoj službi.
Dok je Starmer vodio kampanju 2019. za drugi referendum sa ciljem poništavanja glasanja za izlazak iz EU iz 2016. godine, on se od tada okomio na Bregzit. Iako je rezultat referenduma opisao kao „katastrofalan“, obećao je ranije ovog meseca da neće pokušavati da vrati Ujedinjeno Kraljevstvo u jedinstveno tržište EU ili carinsku uniju, i rekao da će „naterati Bregzit da funkcioniše“.
Džonson je bio sumnjičav: „Bez sumnje, ako bi ikada došao na vlast sa svojom beznadežnom koalicijom liberalnih demokrata i škotskih nacionalista, pokušao bi ponovo da nam nametne istu kapu“, rekao je premijer o Starmeru i njegovim neuspelim pokušajima da „preokrene volju naroda“.
„Zabludi nema kraja“, odgovorio je Starmer. „Kakvo olakšanje za zemlju što su konačno uspeli da ga otpuste.
Tri kandadata u trci za novog premijera
Samo tri kandidata ostaju u trci za naslednika Džonsona, nakon što se pretposlednji krug glasanja završava u sredu. Bivši kancelar Riši Sunak trenutno ima najviše glasova, a ministarka trgovine Peni Mordaunt i ministarka spoljnih poslova Liz Trus su na drugom i trećem mestu.
Kada se lista suzi na dva kandidata, oko 150.000 članova Konzervativne stranke širom zemlje učestvovaće u glasanju poštom kako bi se odredio pobednik.
Afera / A. Chatten