Dokumenti do kojih je došao „The Grayzone“ otkrivaju planove ćelije britanskih vojno-obaveštajnih struktura da organizuju i obuče prikrivenu ukrajinsku „partizansku“ vojsku sa izričitim uputstvima za napad na ruske ciljeve na Krimu. Prenosimo tekst u celosti
Dana 28. oktobra, ukrajinski napad dronom oštetio je vodeći brod ruske crnomorske flote u krimskoj luci Sevastopolj. Moskva je odmah okrivila Britaniju za asistenciju i orkestraciju udara, kao i za dizanje u vazduh gasovoda Severni tok – najgori akt industrijske sabotaže u poslednje vreme.
Britansko ministarstvo odbrane izdalo je burno demantovanje kao odgovor, nazivajući optužbe „lažnim tvrdnjama epskih razmera“.
Ko god da stoji iza tih konkretnih napada, sumnje o britanskoj skrivenoj ruci u razaranju nisu neosnovane. „Grayzone“ je pribavio procurele dokumente koji u detalje govore o britanskim vojno-obaveštajnim operativcima koji potpisuju sporazum sa Službom bezbednosti ukrajinskog ogranka u Odesi o stvaranju i obuci tajne ukrajinske partizanske terorističke armije.
Njihovi planovi su predviđali da tajna vojska sprovede diverzantske i izviđačke operacije usmerene na Krim u ime ukrajinske bezbednosne službe (SSU) – upravo onoj vrsti napada poslednjih nedelja.
Kako je „The Grayzone“ ranije izvestio, ista grupa vojno-obaveštajnih operativaca bila je odgovorna za izradu planova za dizanje u vazduh Kerčkog mosta na Krimu. Taj cilj je ispunjen 8. oktobra u vidu bombaškog napada kamionom samoubice, koji je privremeno onemogućio jedinu vezu između kopnene Rusije i Krima i izazvao veliku eskalaciju u napadima Moskve na ukrajinsku infrastrukturu.
Ove nacrte je izradio vojni veteran po imenu Hju Vord, na zahtev Krisa Donelija, britanskog vojno-obaveštajnog operativca, najpoznatijeg po tome što je osmislio tajni program informacionog ratovanja Inicijative integriteta koji finansira Foreign Office.
Planovi su distribuirani kroz Donelijevu privatnu transnacionalnu mrežu vojnih zvaničnika, zakonodavaca i obaveštajnih službenika. Ovakve veze na visokom nivou podvlače da je on daleko od pasivnog posmatrača u ovom sukobu. On je iskoristio svoj položaj i kontakte da obezbedi resurse neophodne za obuku tajnog diverzantskog bataljona za napad na ruske ciljeve na Krimu. Ova rušilačka strategija će sigurno eskalirati rat i potkopati svaki zamah ka pregovorima.
Označen kao „podrška operacijama pomorskih napada“, planirani napad na Krim ima za cilj da „degradira“ sposobnost Rusije da blokira Kijev, „nagriza“ „sposobnost za ratovanje“ Moskve i izoluje ruske kopnene i pomorske snage na Krimu „uskraćivanjem snabdevanja morem i kopnom preko Kerča“.
Dokumenti do kojih je došao „The Grayzone“ pokazuju da se ovi planovi sprovode u bliskoj saradnji sa Odesom-SSU, dok je politički uticajni ukrajinski oligarh prisluškivan da finansira zlonamerni poduhvat.
Otkako je državni udar koji je podržavao Zapad srušio izabranu vladu Ukrajine 2014., Doneli je neumorno radio na podsticanju proksi rata protiv Rusije u Ukrajini. Privatni dopisi čiji je autor Doneli i koje je „The Grayzone“ dobio u oktobru otkrivaju da se njegova želja za eskalacijom samo pojačala otkako je ruska vojska izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru.
U pismu svom užem krugu od 21. septembra, Doneli je zabrinut da Bajdenova administracija nije u potpunosti posvećena totalnom ratu sa Rusijom. Pozivajući se na javne izjave zvaničnika u Vašingtonu koji se nadaju sporazumnom rešenju između Ukrajine i Rusije, Doneli je izjavio: „Ovaj stav SAD mora biti osporen, čvrsto i odmah“.
U odvojenom saopštenju, Doneli je kritikovao Bajdena kao „toliko nemudrog da ne može da veruje“ jer je upozorio da bi sukob u Ukrajini mogao da dovede do „armagedona“.
Iako „The Grayzone“ ne može da potvrdi da su ukrajinski napadi na Krim direktno delo Donelijevog tima, nedavni događaji blisko odražavaju strategije i taktike navedene u dokumentima do kojih je ova agencija došla. Štaviše, napadi su pomogli u postizanju eskalacijskih ciljeva kojima su težili i Doneli i britanska vlada, koja je ovog aprila uspešno prekinula pregovore između Kijeva i Moskve.
Ukrajinski „partizani“ obučeni da „pucaju, kreću, komuniciraju, prežive“
Prema dokumentima koje je pregledao „The Grayzone“, privatna britanska vojna kompanija pod nazivom Prevail Partners je dobila ugovor da regrutuje i obučava tajne ukrajinske partizanske borce. Prevail su osnovali veterani specijalnih snaga, uključujući bivšeg brigadira kraljevskih marinaca i komandanta Specijalne službe čamaca Džastina Hedžisa.
Sedište kompanije je nedaleko od RM Hamvortija, elitnog britanskog vojnog centra za obuku, prepunog terena koji podseća na gradske ulice i „trake za improvizovane eksplozivne naprave“ za probne borbene scenarije.
Nastanak programa bio je proizvod tajnog lobiranja koje su tokom nekoliko meseci vodili Doneli, veteran MI6 po imenu Gaj Spindler, i Audrijus Butkevičijus, bivši ministar odbrane Litvanije sa dugogodišnjim vezama sa ukrajinskim bezbednosnim, vojnim i obaveštajnim aparatom.
Nekoliko prepreka pojavilo se dok je tim „Prevail Partners“ pokrenuo svoje napore da formira tajnu vojsku. Prvo, ukrajinski zvaničnici su izrazili nespremnost da uvećaju pozamašne sume koje je tražio Donelijev tim, posebno dok su zapadne države upumpavale milijarde u ratne napore. Britanski zvaničnici su takođe bili nestrpljivi u pogledu pružanja usluga obuke privatnim izvođačima, možda iz straha da će biti uhvaćeni na delu ili čak krivično gonjeni zbog učešća u takvim provokativnim aktivnostima.
Na sajtu https://thegrayzone.com/2022/11/03/british-spies-terror-army-ukraine/ su dostupni skrin šotovi dokumenata i emailova na koje se poziva The Grazyone.
The Grayzone / Afera – A. Chatten