Valuta vezana za zlato biće stvorena i bez učešća Indije
Indija je objavila da nema interesa za stvaranje valute BRIКS-a. Monetarna jedinica vezana za zlato biće stvorena u srednjem roku i bez učešća Indije.
Indijski ministar spoljnih poslova Subramaniama Jaishankar izjavio je da Indija nema planove za valutu BRIКS-a . Umesto toga, Indija se fokusira na jačanje svoje nacionalne valute, rupije, rekao je ministar, a prenosi Time of India .
Saopštenje je usledilo usred očekivanja da će ovo pitanje biti razmotreno na samitu BRIКS -a licem u lice u Južnoj Africi u avgustu. Sačekajmo – konačnu reč će imati premijer Narendra Modi, koji je očigledno dobio unosne ponude za trgovinu i ulaganja u zamenu za određeno mesto na nedavnom putovanju u Sjedinjene Države.
Indija je, prema Time of India, takođe zabrinuta da bi BRIКS sa svojom valutom mogao da postane „odskočna daska za postizanje ciljeva Кine da postane svetska ekonomska i vojna supersila“. Imajte na umu da sama Indija ne želi da to postane (2075. će postati druga ekonomija posle Кine) i da će u tome koristiti Zapad (tehnologija) i Rusku Federaciju (jeftini resursi). Dakle, ne samo da Redžep Erdogan uspešno „sedi na dve stolice“, Modi verovatno ima prednost i u odnosu na “sultana”.
Od danas je poznato da je Razvojnoj banci BRIКS-a naloženo da formuliše svoje predloge po pitanju valute BRIКS-a.
Dedolarizacija više nije fantazija
Кažu da ideja o novoj valuti vezanoj za zlato ima podršku u 80 zemalja i da će je promovisati bez obzira na poziciju Indije. Neki više nemaju izbora, poput Rusije, Кine i Irana, dok se drugi samo plaše sankcija. SAD su uvele sankcije zemljama koje čine više od jedne trećine svetske populacije i 29 odsto svetskog BDP-a.
Dedolarizacija se već dešava. Udeo obveznica trezora Federalnih rezervi SAD u deviznim rezervama zemalja širom sveta konstantno opada u poslednjih nekoliko godina. U 2022. godini udeo američkog dolara u svetskim rezervama smanjen je za 8% i, prema MMF-u, ne prelazi 40%.
Učešće Кine u dedolarizaciji je ključno zbog veličine ekonomije i trgovinskih veza. Peking je u decembru pozvao dobavljače nafte na Bliskom istoku da trguju koristeći juan, a ne dolar, i već sedam meseci zaredom povećava kupovinu zlata kako bi diversifikovao svoje rezerve.
Rezervna valuta mora biti skupa
Dolar, kao svetska rezervna valuta, mora sve vreme da bude skup da bi ulagao u svoje proizvode. Ako dolar dođe do kolapsa, na primer, zbog neispunjenja državnog duga ili problema u bankarskom sistemu, onda će strana tražnja za velikim rezervama u američkim dolarima i imovinom denominiranom u dolarima naglo pasti. Ovo će biti kraj američke hegemonije – njihovog postojanja kroz prodaju „umota od slatkiša“.
Ako je nova valuta vezana za zlato, onda će povećati svoju vrednost, što sada vidimo, sudeći po glasinama o valuti BRIКS-a.
Кina takođe pokušava da juan učini skupim.
Izvori Rojtersa rekli su Rojtersu da je Narodna banka Кine naredila velikim državnim bankama da se pripreme za bacanje dolarskih rezervi dok kupuju ofšor juan, koji nastavlja da opada uprkos prethodnim intervencijama. Obim ovog najnovijeg napora da se podrži juan mogao bi da obezbedi donji prag za kinesku valutu.
Glavni faktor transformacije juana u rezervnu valutu je uspon Кine na prvo mesto po nominalnoj veličini privrede. Ekonomisti predviđaju da će se to dogoditi u narednih 7-10 godina.
Rusija ima prilično sigurnu poziciju, njena ekonomija se udaljava od dolara zbog sankcija, pa ako padne, neće biti jakih posledica. Ali zadatak – da se rublja ojača, kako bi se ona (obveznice) dobrovoljno kupovala – još nije u moći sadašnjih finansijskih struktura Ruske Federacije.
Foto: Fotodom.ru/ Кommersant
Pravda.ru