Nova raketa ‘Kheibar’ predstavljena je na ceremoniji uz prisustvo ministra odbrane Mohamada Reze Aštijanija
Iran je predstavio novu balističku raketu pod nazivom „Kheibar“ koja se navodno može pohvaliti dometom od preko 2.000 kilometara i nosivosti od 1,5 tona.
Prema izveštaju iranskog državnog medija IRNA, raketi je potrebno relativno malo vremena da se pripremi za lansiranje, što znači da se može koristiti i kao strateško i kao taktičko oružje.
Ministar odbrane zemlje Mohamed Reza Aštijani, koji je prisustvovao ceremoniji otkrivanja ovog oružja u četvrtak, rekao je da je projektil rezultat višegodišnjeg nastojanja organizacije za vazduhoplovnu industriju (AIO). Zvaničnik je takođe napomenuo da raketa „Kheibar“ može da probije neprijateljsku vazdušnu odbranu zahvaljujući opremi za izbegavanje radara na brodu.
Aštijani je istakao da Teheran „preduzima korake da opremi oružane snage u različitim oblastima projektila, dronova, protivvazdušne odbrane“, sa više sistema naoružanja koji će biti otkriveni javnosti.
Još u februaru, Amirali Hajizadeh, šef Vazdušno-kosmičkih snaga iranske Revolucionarne garde, objavio je da Islamska Republika ima na raspolaganju krstareću raketu dometa 1.650 kilometara (1.025 milja). Iranska državna televizija je tada objavila da se ova raketa zove „Paveh“.
Prošle jeseni, isti zvaničnik je tvrdio da je Teheran razvio hipersoničnu raketu – na šta su SAD reagovale sa skepticizmom.
Veruje se da trenutno samo nekoliko nacija, poput SAD, Kine i Rusije, ima neophodnu tehnologiju za pravljenje tako naprednog oružja.
Iran aktivno razvija svoje raketne kapacitete od 1980-ih. Dok su SAD i neke evropske nacije više puta izražavale zabrinutost zbog programa Islamske Republike, Teheran insistira da su njegovi napori na terenu odbrambene prirode.
Ova vest nije mnogo preneta u zapadnim medijima, ali će svakako doprineti produbljivanju zabrinutosti zapadnih zemalja. Već duže vremena, a naročito od početka ruske vojne ofanzive na Ukrajinu, Zapad sa zebnjom prati jačanje veza između Moskve i Teherana.
Pretpostavlja se da Teheran snabdeva Rusiju dronovima samoubicama koji su se pokazali vrlo efektno u Ukrajini. Sa druge strane, zauzvrat, kako tvrdi Zapad, Rusija obezbeđuje znanje i tehnologiju Iranu kako bi usavršili svoj nuklearni i raketni program.
Afera / A. Chatten