Rusija, Turska i Katar navodno razmatraju nacrt sporazuma o izvozu ruskih poljoprivrednih proizvoda u zemlje koje se suočavaju sa glađu
Ovaj sporazum bi zaobišao Ujedinjene nacije i Ukrajinu, omogućavajući ruskom žitu da stigne do onih kojima je hitno potrebna humanitarna podrška. Sporazumom se predlaže Rusiji da šalje žito u Tursku na preradu i dalju isporuku zemljama kojima je to potrebno, nadoknađujući gubitak zaliha u okviru sada nepostojeće Crnomorske inicijative za žito. Katar bi finansirao „humanitarni projekat“, pokrivajući plaćanja za žito i zalihe iz Rusije u Tursku i dalje prerađene proizvode za neimenovane zemlje odredišta.
Rusija je 17. jula prekinula inicijativu za crnomorsko žito potpisanu sa Turskom i Ukrajinom, što je dovelo do daljih udaraca globalnoj bezbednosti hrane. Kao alternativa, razmatra se ruski projekat „besplatno žito“ za Afriku. Iako logistika i implementacija novog sporazuma nisu u potpunosti otkriveni, ostvaruju se kontakti između Rusije i Turske.
Predloženi sporazum pojašnjava da to nije međunarodni ugovor i da ne stvara zakonska prava ili obaveze. Ruski predsednik Vladimir Putin kritikovao je sporazum o Crnom moru, tvrdeći da je ukrajinski izvoz žitarica uglavnom koristio bogatim zemljama. Međutim, UN su se suprotstavile tome navodeći da je inicijativa značajno snizila globalne cene žitarica, pomažući u ublažavanju gladi u osetljivim regionima.
Potencijalni sporazum koji uključuje Rusiju, Katar i Tursku ostaje neizvestan i nejasno je da li je svim stranama predstavljen. Prvi o ovome je izvestio Fajnenšl Tajms a potom i drugi mediji.
Dok sporazum ne precizira izvoz đubriva i amonijaka, on se odnosi na preradu i transport poljoprivrednih proizvoda. Strane će se unapred pismeno obavestiti ako nameravaju da raskinu primenu sporazuma.
Usred diskusija o alternativnim načinima transporta ukrajinskog žita kroz Crno more bez saradnje Rusije, rusko ministarstvo odbrane je upozorilo da bi se brodovi koji idu ka ukrajinskim lukama mogli smatrati prevoznicima vojnog tereta, što bi Rusiji omogućilo da ih napadne. Kao odgovor, ukrajinsko ministarstvo odbrane izdalo je upozorenje u vezi sa brodovima koji idu u ruske luke ili okupirane ukrajinske luke.
Ovi događaji su se desili u kontekstu ruskog bombardovanja ukrajinskih crnomorskih luka, uzrokujući štetu silosima za žito i kritičnoj infrastrukturi. Generalni sekretar UN osudio je napade Rusije, navodeći da oštećenje civilne infrastrukture može predstavljati kršenje međunarodnog humanitarnog prava.
Afera / A. Chatten