Pod uslovom da države članice iskoriste ovu ovlašćenost, poljoprivrednici će moći da unapred dobiju do 70 odsto svojih direktnih plaćanja počevši od 16. oktobra, u poređenju sa trenutnih 50 odsto. Slično tome, avansna plaćanja za podršku zasnovanu na površinima (za biljnu proizvodnju) i životinjama u okviru ruralnog razvoja mogu biti povećana na do 85 odsto, umesto uobičajenih 75 odsto.
Poljoprivrednici u EU i dalje se suočavaju sa problemima likvidnosti, naročito zbog ekstremnih vremenskih događaja koji su u proteklih nekoliko godina uticali na prinose, kao i zbog visokih kamatnih stopa na evropskim finansijskim tržištima i visokih cena poljoprivrednih inputa i roba, zaključila je Evropska komisija. Da bi se odgovorilo na ove izazove, i u skladu sa jednim od osnovnih ciljeva ZPP-a – pružanjem ekonomske sigurnosti poljoprivrednicima EU, niz država članica je zatražio ovo ovlašćenje.
Komisija je brzo reagovala kako bi obezbedila ovu preko potrebnu podršku poljoprivrednicima EU, istovremeno osiguravajući pravnu sigurnost za države članice. Pored nekoliko mera koje su ranije ove godine omogućile veću fleksibilnost za poljoprivrednike i nacionalne administracije, Komisija je takođe raspodelila deo poljoprivredne rezerve poljoprivrednicima određenih država članica koje su se suočile sa značajnim poteškoćama zbog izuzetnih vremenskih prilika.
Izvor: Agro Smart
Foto: Pixabay