Prvi tenkovi američke proizvodnje M1 Abrams stigli su u Ukrajinu da pomognu u njenoj kontraofanzivi, rekao je u ponedeljak predsednik Vladimir Zelenski. Sada se postavljaju pitanja koliko brzo mogu da uđu u borbu i koliki će uticaj imati na promenljivom bojnom polju
Napredni tenkovi i druga oklopna vozila zapadne proizvodnje postali su fokus razgovora između ukrajinskih vojnih lidera i njihovih pristalica u Pentagonu, od kojih su neki želeli da Kijev agresivnije koristi opremu u borbi, piše Vol Strit Džurnal.
Ukrajinski vojni lideri su u početku pokušali da slede američki pristup, ali su se suočili sa preprekama zbog ruskih minskih polja i vazdušnih napada. Od tada su prešli na postepeniji pristup koji je izazvao kritike nekih zapadnih posmatrača.
Ipak, Abrams, koji je među najsofisticiranijim na svetu, ima neke tehničke prednosti koje bi mogle da ih učine korisnijim Ukrajini od njenih drugih zapadnih tenkova. Njihov dolazak takođe podiže moral ukrajinskim snagama.
„Abrams je već u Ukrajini i sprema se da pojača naše brigade“, napisao je Zelenski na Telegramu, dodajući da je „zahvalan saveznicima na ispunjavanju sporazuma“ i da se nada da će proširiti „geografiju snabdevanja“.
„Idemo napred“, napisao je Zelenski.
Ukrajina je nedavno oklopnim vozilima probila glavnu rusku odbrambenu liniju i nastoji da proširi proboj. Do sada, međutim, glavna osovina kontraofanzive, u južnom regionu Zaporožja, nije uspela da proizvede proboj koji preti da preseče „kopneni most“ koji povezuje Rusiju sa Krimom.
Iako je dolazak američkih tenkova dobrodošao, ukrajinski zvaničnici priznaju da, četiri meseca nakon ofanzive, malo je verovatno da će ta vozila značajno promeniti oblik rata.
Zvaničnici američkog ministarstva odbrane su više puta upozoravali da nijedan sistem naoružanja neće promeniti tok rata zbog njegove složenosti.
Kako se približavaju jesenje kiše, tlo će uskoro postati blatnjavo, što će znatno otežati manevrisanje oklopnim vozilima kroz polja.
Takođe, prvi meseci kontraofanzive, kada je Ukrajina išla napred sa nemačkim tenkovima Leopard II i američkim transporterima, pokazali su da su zapadna oklopna vozila glavna meta za Ruse. Bespilotne letelice često brzo primećuju oklopna vozila, pozivajući njihovu poziciju na artiljerijske jedinice i helikoptere, koji ih zatim gađaju.
General-major Kirilo Budanov, šef ukrajinske vojne obaveštajne službe HUR, nedavno je rekao u intervjuu da su se minska polja pokazala kao glavne prepreke za guseničarska vozila kao što su tenkovi. Čak i minimalna šteta može da onesposobi točkove i gusenice, rekao je on, blokirajući vozila, koja onda blokiraju put napred.
Teško oklopna vozila su se sada uglavnom koristila za prevoz vojnika, rekao je, ali su malo učestvovala u borbama.
„Trebalo bi da se koriste na veoma prilagođen način za veoma specifične, dobro osmišljene operacije, jer ako se koriste na liniji fronta i samo u kombinovanoj borbi, neće dugo živeti na bojnom polju“, rekao je Budanov o Abrams tenkovi.
Ben Bari, bivši komandant britanskog tenkova, koji je sada specijalista za kopneno ratovanje na Međunarodnom institutu za strateške studije u Londonu, rekao je da će Abrams imati određeni uticaj i ponuditi mnoge prednosti, posebno u poređenju sa starijim tenkovima Leopard 1 koje su dobili Ukrajini. Ali, dodao je, i Ukrajincima će ih biti teže održavati i servisirati.
„Abramsovi imaju fenomenalno ubrzanje u poređenju sa drugim tenkovima, što ih otežava pogoditi“, rekao je Beri. Ipak, Ukrajina će morati da bude oprezna u upotrebi i „kopnenim snagama će biti potrebna sposobnost da se suprotstave neprijateljskim bespilotnim letelicama i da koriste sopstvene bespilotne letelice na veoma niskom taktičkom nivou, tačno na nivou čete i voda“.
SAD su se u januaru obavezale da će poslati 31 tenk Abrams, nakon višemesečnih odbijanja. U isto vreme, evropski saveznici su se obavezali da će poslati nemačke tenkove Leopard 2. Ukrajinske trupe od proleća treniraju na tenkovima Abrams, dok su Leopardi mesecima na bojnom polju.
SAD su takođe odobrile transfer lovaca F-16 u Ukrajinu, što je još jedan dugogodišnji zahtev Ukrajinaca. Međutim, mlaznjaci se neće videti na nebu zemlje do zime. A prošle nedelje, Bajden je rekao Zelenskom da će SAD poslati mali broj raketa ATACMS.
WSJ / Afera – A. Chatten
Foto:www.globallookpress.com © Roberts Ratuts