Toranj korodira i potrebna mu je hitna rekonstrukcija, pišu francuski mediji
Gustav Ajfel, francuski inženjer koji je nadgledao izgradnju Ajfelovog tornja pored Sene 1889. godine, jednom je rekao o svom stvaranju: „Trebao bih da budem ljubomoran na toranj. On je poznatiji od mene.”
Možete se samo pitati koliko bi bio ljubomoran na svoju kreaciju visoku 300 metara, da je video toranj u trenutnom stanju.
Toranj, koji je najposećeniji spomenik sa ulaznicom na svetu, brzo korodira i potrebna mu je renovacija, prema poverljivim izveštajima koji su procurili u francuske medije.
Menadžer ovog čuvenog spomenika rekao je da, kada bi Ajfel danas video toranj , verovatno bi imao srčani udar.
Prema izveštaju kompanije Ekpiris iz 2014. godine, specijalizovane za prevenciju rđe, farba Ajfelove kule se ljuštila i raspadala, otkrivajući 6.300 tona gvožđa ispod. U izveštaju se navodi da je samo 10 odsto boje ostalo.
„Radio sam na tornju nekoliko godina“, rekao je Bernar Đovanoni, stručnjak za Ekpiris, za novinski magazin Marianne. „Godine 2014. zaključio sam da je veoma hitno što pre reagovati na koroziju“, rekao je on.
U drugom izveštaju, koji je sastavljen 2016. godine, utvrđeno je 884 defekta, od kojih 68 strukturalnih. Inženjeri su preporučili temeljni remont koji bi uključivao uklanjanje starih slojeva boje. Kompanija u vlasništvu pariskog saveta koja upravlja Ajfelovom kulom ignorisala je savet i odlučila je da doda novi sloj boje – dvadeseti od kada je spomenik podignut.
Farbanje će koštati 60 miliona evra, ali mnogi stručnjaci kažu da je to gubljenje vremena i novca. Jedan je rekao da bi rezultat bio „jadan“.
Drugi je dodao: „Na nekim mestima se jedan sloj boje namaže na postojeće slojeve koji se ljušte i ne drže. To je jeres.“
Kritičari kažu da bi toranj morao da se zatvori da je posao obavljen kako treba. Gradsko veće je želelo da toranj ostane otvoren kako bi se izbegao gubitak prihoda u vrednosti od desetina miliona evra godišnje.
Čak i kada je toranj zatvoren na osam meseci tokom pandemije, savet ga nije obnovio.
Stručnjaci kažu da ne postoji neposredna opasnost od urušavanja tornja. Ali dodaju da će u narednoj deceniji biti neophodan potpuni remont.
Le Monde / A. Chatten