Napori da se cenzurišu knjige u bibliotekama skoro su se udvostručili 2022. godine, prema Američkom udruženju biblioteka. Ukupno 1269 naslova bilo je izloženo zahtevima za cenzurisanje
Grafički roman, memoari o rodnom identitetu, zbirka ličnih eseja LGBT crne aktivistkinje… Ove knjige su bile među najproblematičnijim naslovima u američkim bibliotekama 2022. godine, prema novom izveštaju Američkog udruženja bibliotekara.
Pokušaji da se zabrani „Gender kvir” Maje Kobabe, „Svi dečaci nisu plavi” Džordža M. Džonsona i „The Bluest Eie” Morisona bili su deo rastućeg trenda širom SAD. Bibliotekari ističu da je bilo ukupno 1.269 pokušaja da se cenzurišu knjige u bibliotekama u 2022. Ta brojka je skoro duplo veća nego godinu ranije i predstavlja rekord za jednu godinu. Udruženje prati ove trendove više od dve decenije.
Više od 2.500 pojedinačnih naslova palo je pod lupu 2022. godine, od kojih se većina fokusirala na LGBT osobe i rasna pitanja.
U mnogim mestima u SAD ljudi su išli na birališta da se izjasne o knjigama. Glasači u ruralnom gradu na zapadu Mičigena glasali su za zatvaranje biblioteke zbog spora u vezi sa LGBT sadržajem. Okrug Teksas razmatra zatvaranje svojih javnih biblioteka nakon što je savezni sudija naredio da se više od deset nedavno uklonjenih knjiga vrati na police.
Lesa Kanani’opua Pelajo-Lozada, predsednica Američkog udruženja bibliotekara, rekla je da bi stvaranje liste knjiga koje su u 2022. bile na udaru cenzure moglo pomoći da se identifikuju zajednice, priče i teme koje su najčešće meta kampanja za zabranu knjiga. Grupa je rekla da uobičajeni razlozi za pokušaj cenzure ovih knjiga uključuju navode da su seksualno eksplicitne ili da uključuju LGBT sadržaj i vulgarnost.
Organizacija je saopštila da je porast zahteva za zabranu podstaknut protestima aktivista i organizacija koje ciljaju na knjige za koje kažu da nisu u skladu sa njihovim stavovima.
„Oni biraju određene odlomke koji su često traumatični događaji na putovanju ovih likova kako bi mogli da potisnu sopstvene planove da ućutkaju i izbrišu ove glasove iz našeg društva“, rekla je Pelajo-Lozada.
Ova vest je samo još jedan u nizu pokazatelja duboke podeljenosti američkog društva na osnovu identitetskih pitanja i odraz „kulturoloških ratova“ koji su se u SAD proširili u vreme vlasti Donalda Trampa.
Afera / A. Chatten
Foto: Pixabay