Američke obaveštajne agencije kažu da možda nikada neće moći identifikovati poreklo KOVID-19, ali su zaključile da nije stvoren kao biološko oružje, piše Bi Bi Si.
U ažuriranoj proceni o tome gde je virus počeo, Ured američkog direktora Nacionalne obaveštajne službe (ODNI) rekao je da su prenos sa životinje na čoveka i curenje u laboratoriju uverljive hipoteze o tome kako se širi.Ali nije bilo dovoljno informacija da se donese konačan zaključak.
Kina je kritikovala izveštaj.
Nalazi su objavljeni u izveštaju sa kojeg je skinuta oznaka tajnosti, a predstavlja ažuriranje 90-dnevnog pregleda koji je administracija predsednika Džoa Bajdena objavila u avgustu 2021. godine. Rečeno je da je obaveštajna zajednica i dalje podeljena po pitanju najverovatnijeg poriekla virusa. Četiri agencije ocenile su s “malim poverenjem” da je nastao od zaražene životinje ili srodnog virusa.
Jedna agencija je rekla da ima “umereno poverenje” da je prva infekcija kod ljudi najverovatnije rezultat laboratorijske nesreće, koja je verovatno uključivala eksperiment ili rukovanje životinjama od strane Instituta za virusologiju Vuhan. U izveštaju se takođe navodi da kineski zvaničnici nisu bili svesni postojanja virusa pre početne epidemije KOVID-19 u gradu Vuhanu, krajem 2019. godine. Ali se navodi da Kina nastavlja da ometa globalnu istragu i da se opire razmeni informacija.
Kineske vlasti povezale su rane slučajeve KOVID-19 s pijacom morskih plodova u Vuhanu, što je navelo naučnike na teoriju da je virus prvi put prešao na ljude sa životinja.Ali ranije, prošle godine, ovi izveštaji američkih medija sugerisali su sve veći dokazi da je virus umesto toga mogao izaći iz laboratorije Vuhan, možda slučajnom curenjem.
Virusolog Ši Džengli, poznata i kao “žena šišmiš” je u retkom intervjuu rekla da su spekulacije u vezi sa curenjem korona virusa iz njene laboratorije u Vuhanu neosnovane. Ali, njene tvrdnje je teško proceniti zbog navike Kine da drži stvari u tajnosti, piše “Njujork tajms”.
List piše da je dr Ši za američke naučne krugove ključ za to da li će svet ikad saznati da li je korona virus koji je poharao svet pobegao iz laboratorije u Vuhanu, epicentru pandemije, dok je za kinesku javnost i vladu ona heroj borbe protiv zaraze i žrtva malicioznih teorija zavere.Ši je odbacila optužbe kao neosnovane, uključujući navode da se nekoliko njenih kolega razbolelo pre izbijanja epidemije. Na ključno pitanje da li je njena laboratorija imala bilo kakav izvor novog korona virusa pre nego što je izbila pandemija njen odgovor je kratak: “Ne”. Sigurna sam da nisam uradila ništa loše. Nemam razloga da se plašim – rekla je Virusolog Ši Džengli.
– Ona je briljantan naučnik – ekstremno oprezna, sa rigoroznom radnom etikom – kaže dr Robert Galo, direktor Instituta ljudske virusologije Univerziteta Merilend.
Predsednik Bajden je u augustu 2021. godine naredio obaveštajnim službenicima da istraže poreklo virusa, uključujući teoriju o curenju iz laboratorije, koju Kina odbacuje.
Zašto je teško dokazati da li je virus korone pobegao iz laboratorije?
Odgovarajući na obaveštajni izveštaj, kineska ambasada u Vašingtonu je rekla u izjavi za novinsku agenciju Rojters: „Potezi SAD da se oslanjaju na svoj obaveštajni aparat umesto na naučnike kako bi ušli u trag poreklu KOVID-19 je potpuna politička farsa”.
“Podržavamo naučno zasnovane napore u pronalaženju porekla i nastavićemo biti aktivno uključeni.Međutim, čvrsto se protivimo pokušajima politizacije ovog pitanja”.
U svetu je potvrđeno oko 280 miliona slučajeva zaraženih korona virusom, s više od 5,5 miliona smrtnih slučajeva prouzrokovanih KOVIDOM-19.
Izvor: Milorad Komrakov/slobodnaevropa.org, Foto: Pixabay.com