Ekonomski rast je značajno usporen u Sjedinjenim Državama od početka godine pošto su Federalne rezerve podigle kamatne stope da bi se borile protiv inflacije
Bruto društveni proizvod (BDP) je porastao za 1,1 odsto u prvom kvartalu, prema zvaničnim podacima, u odnosu na 2,6 odsto u poslednjem kvartalu prošle godine i značajno ispod očekivanja ekonomista od oko dva odsto.
Kreatori ekonomske politike Vašingtona su se trudili da ohlade najveću svetsku ekonomiju u pokušaju da smanje rast cena sa najviših nivoa u generaciji. Očitavanje BDP-a predstavlja najnoviji znak da njihovi napori daju plodove.
Od proleća prošle godine Federalna rezerva je podizala kamatne stope devet puta. Uglavnom se očekuje da će naložiti deseto povećanje kada se zvaničnici sastanu na svom poslednjem sastanku o politici sledeće nedelje, ali ekonomisti su manje sigurni u njihove naknadne odluke.
Neki očekuju da će centralna banka zadržati stope stabilne tokom leta.
Fed traži takozvano „meko sletanje“, pri čemu se inflacija vraća na tipične nivoe, ali američka ekonomija izbegava recesiju. Nagli pad Banke Silicijumske doline prošlog meseca, delimično ubrzan uticajem viših stopa, podvukao je opasnosti.
Volstrit je naglo porastao, uživajući u svom najboljem danu od januara, dok su trgovci odmeravali izglede za prestanak rasta stopa i varili nalet robusnih zarada. Američke državne obveznice rasprodate su nakon što su podaci objavljeni, što je povećalo prinos dvogodišnjeg trezora — koji pomno prati očekivanja kamatnih stopa — za 0,13 procentnih poena na četiri procenta. Referentni desetogodišnji prinos porastao je za 0,09 procentnih poena na 3,52 procenta.
„Dolazi recesija“, rekao je Ian Šeperdson, glavni ekonomista Pantheon Macroeconomics. Očitavanje za prvo tromesečje bilo je porušeno „ogromnim zamahom“ u izgradnji inventara, primetio je, a potražnja je pojačana većom potrošnjom.
„To izgleda solidno, ali je povećanju konačne potražnje laskalo mnogo toplije vreme u januaru i februaru od uobičajenog i jednokratno prilagođavanje troškova života od 8,7 odsto na isplate socijalnog osiguranja. Podsticaj potrošnje od ovih faktora sada bledi.”
Markus Bruks, glavni investicioni direktor kompanije Kuilter Investors, rekao je: „Američka ekonomija pokazuje znake škripe kao … više kamatne stope i povišena inflacija konačno počinju da uzimaju danak. Potrošači se i dalje dobro drže suočeni sa teškim okolnostima, ali poslovna ulaganja i potrošnja su značajno usporeni i kao takvi opterećuju ukupnu ekonomiju.”
Američko tržište rada ostalo je otporno poslednjih meseci. Prošle nedelje je u SAD bilo 230.000 početnih zahteva za beneficije za nezaposlene, prema podacima objavljenim u četvrtak; manje za 16.000 u odnosu na prethodnu nedelju. „To je bio prilično pozitivan izveštaj o BDP-u“, rekla je Kristina Huper, glavni strateg za globalna tržišta u Invesku. „Zaista ljušteći slojeve, to je veoma pozitivno u smislu potrošnje potrošača.
Afera / Agencije / A. Chatten