Odluka Kine da se ovog vikenda pridruži međunarodnim pregovorima u Saudijskoj Arabiji u cilju okončanja rata Rusije u Ukrajini signalizira moguće promene u pristupu Pekinga
Mirovni pregovori u Džedi – održani kao plod inicijative Saduijske Arabije – nisu doneki konkretna rešenja i predloge. Sve zemlje koje su učestvovale na skupu – uključujući i Ukrajinu ali ne i Rusiju – usaglasile su se da je neophodno da se nastave napori za mirovna rešenja.
Iako se nije mnogo očekivalo od skupa u Džedi u smislu rešenja, pre je reč o maloj ali ne i beznačajnoj diplomatskoj pobediji Kijeva. Ukrajina je uspela da utiče da se na tom skupu okupe zemlje koje ako baš i ne podržavaju onda se ne suprotstavljaju Rusiji, i da im nametne da se diskutuje o ukrajinskom predlogu rešenja krize. Dugoročno, ovakve inicijative bi mogle da dovedu do slabljenja uticaja Rusije.
Najviše pažnje na skupu privukla je odluka Kine da uzme učešće. Kina je odbila da osudi Moskvu zbog invazije koju je pokrenula u februaru 2022, ali je ponudila svoj mirovni plan.
Ovim potanjem se bavila agencija Rojters koja je objavila analizu čije redove prneosimo.
Izgleda da se Peking suočava sa teškom realnošću dok se sukob odugovlači, navodi Rojters.
Dok je Peking odbio da se pridruži ranijim razgovorima u Danskoj, članici NATO-a, analitičari kažu da se oseća mnogo ugodnije da se pridruži naporima u Saudijskoj Arabiji, čak i ako Rusija nije prisutna, a Ukrajina gura svoj plan, piše Rojters.
„Peking se više usmeravao ka mirovnim naporima, ali takođe zna da je malo verovatno da će Zapad u ovom trenutku prihvatiti mirovnu inicijativu koju vodi Peking“, rekao je Jun Sun, direktor kineskog programa u istraživačkom centru Stimson centra u Vashington.
„Peking neće želeti da izostane iz drugih kredibilnih mirovnih inicijativa koje vode nezapadne zemlje.
Mirovni izaslanik Li Hui pridružio se visokim zvaničnicima iz oko 40 zemalja u Džedi, saopštilo je u petak kinesko ministarstvo spoljnih poslova u razgovorima za koje se ukrajinski i zapadni izaslanici nadaju da će stvoriti ključne principe za konačno rešenje za okončanje rata.
Najnoviji potez Pekinga na globalnoj diplomatskoj sceni dolazi kada se predsednik Si Đinping bori sa mnoštvom unutrašnjih pitanja, uključujući neobjašnjivu smenu Ćin Ganga prošlog meseca na mestu ministra spoljnih poslova, iznenadnu smenu najvišeg kadra u raketnim snagama Narodne oslobodilačke armije i produbljivanje nevolje za drugu po veličini svetsku ekonomiju.
Kina nije prisustvovala pregovorima u Kopenhagenu krajem juna, uprkos tome što je bila pozvana i predložila svoj plan za mir od 12 tačaka.
Peking održava bliske ekonomske i diplomatske veze sa Rusijom otkako je predsednik Vladimir Putin naredio invaziju, i optužio je zapadne snage predvođene SAD da pokušavaju da produže sukob pružanjem oružja i podrške Ukrajini.
Ministarstvo spoljnih poslova nije odgovorilo na zahteve za komentar tokom vikenda.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba nazvao je Lijevu umešanost „značajnim pomakom“, prenose ukrajinski mediji.
Kina se udvara naftnom gigantu Saudijskoj Arabiji, koji je deo nesvrstanog Globalnog juga, grupacije koju Kina želi da predvodi, stoji u Rojtersovoj analizi.
Rusija će na kraju biti „poražena”, rekao je stručnjak za međunarodne odnose iz Šangaja Šen Dingli, tako da Kina mora tražiti međunarodnu saradnju, a da pritom ne ubrzava bilo kakav kolaps u Rusiji.
„Možemo da iznesemo različita mišljenja, a možemo da iznesemo i neke sugestije kako bismo zajednički promovisali rano i pravilno političko rešavanje problema koje vidimo“, rekao je Šen.
Iako je potez Kine bio dobar za njen imidž, analitičar sa sjedištem u Singapuru Li Mingjiang rekao je da će Peking nastojati da fino prilagodi svoje pozicije.
Ona želi da bolje razume pozicije drugih i „verovatno takođe pokušava da istražuje prostor kineske sopstvene prilagodljivosti, njene manevarske sposobnosti“, rekao je Li, vanredni profesor međunarodnih odnosa na Školi međunarodnih studija S. Rajaratnam.
Ta evolucija se dešavala dok neki analitičari otkrivaju rastuću kinesku zabrinutost zbog dugotrajne prirode rata i nedavnog ruskog bombardovanja ukrajinskih žitnih luka, što je uznemirilo ranije zaštićene pošiljke iz globalne elektrane žitarica, ističe Rojters (koji ne pominje ukrajinske napade na ruske civilne brodove kao i na činjenicu da ruski poljoprivredni proizvodi od početka invazije 2022. ne stižu na svetska tržišta iako je to bio deo sporazuma o žitu).
Geng Šuang, zamenik stalnog predstavnika Kine pri Ujedinjenim nacijama, rekao je Savetu bezbednosti 26. jula da je njegova delegacija duboko zabrinuta da izgleda da nema kraja ratu.
„Sada je situacija sve složenija da bi Peking mogao manevrisati, jer eskalacija rata direktno utiče na ekonomske i političke interese Kine“, rekao je Moric Rudolf, naučnik na Pravnom fakultetu Jejla Paul Tsai China Cen.
Afera / A. Chatten