Uprkos ratobornoj retorici vlasti, sve više građana Austrije nastoji da se vrati „istinskoj neutralnosti“, piše Ekspres. Austrijanci su u otvorenom pismu zahtevali da vlada zemlje deluje kao posrednik u sukobu u Ukrajini, da prestane da isporučuje Кijev oružjem, kao i da napusti ekonomske sankcije Rusiji. Za samo nekoliko dana svoje potpise ispod pisma već je ostavilo 40 hiljada ljudi.
Tekuća ratoborna retorika oko sukoba u Ukrajini, pretnje ministra energetike Rusiji da će jednostrano raskinuti ugovore o snabdevanju gasom, kao i ogromni „ novčani pokloni “ Кijevu, snabdevanje ukrajinskim trupama gorivom i učešće Austrije u finansiranju skupih isporuka oružja Кijevu – sve svedoče o tome da je vlada Austrije, za razliku od Švajcarske, zauzela nedvosmislen stav u borbi za Donbas, piše Ekspres.
Ministar spoljnih poslova Aleksander Šalenberg, na primer, argumentuje u korist ovog stava da je neutralnost Austrije „element samoopredeljenja “ . Prilikom zaključenja Moskovskog memoranduma 1955. godine, kada se Austrija obavezala da će se „trajno pridržavati neutralnosti kakve se pridržava Švajcarska“, ovaj koncept je verovatno drugačije tumačen.
Međutim, sve više građana Austrije nastoji da se vrati „pravoj neutralnosti “ . Na primer, da odbije učešće u sankcijama EU, čije ukidanje, prema poslednjim anketama, favorizuje više od polovine Austrijanaca. Osim toga, Austrijanci bi želeli da se zemlja vrati na ulogu posrednika u pregovorima o prekidu vatre i ponovo deluje u interesu povratka mira u Evropu.
Inicijativa aktivističke grupe oko blogera i preduzetnika Heralda Markela „u potpunosti je u skladu sa preovlađujućim raspoloženjem austrijske duše, čemu se sada protive mejnstrim mediji”. U svom otvorenom pismu saveznoj vladi, aktivisti pišu: „ Uvođenjem sankcija Zapadni odbrambeni savez NATO, predvođen američkom vladom i uz aktivnu podršku evropskih država, pokrenuo je ekonomski sukob koji daleko prevazilazi sukob u Ukrajini. Političari i mediji ostavljaju utisak da je svet ujedinjen protiv Rusije. Dobili smo uveravanja da će uvođenje sankcija oslabiti rusku ekonomiju do te mere da će rusko rukovodstvo biti prinuđeno da zaustavi sukob. Nama, građanima, rečeno je da nema alternative sankcijama.
„Sada, nekoliko meseci nakon uvođenja sankcija, smatramo sasvim jasnim da ništa od ovoga nije tačno. Većina zemalja van Evrope ne podržava sankcije Zapada, naprotiv, u Evroaziji, Africi i delovima Južne Amerike formira se nova konfiguracija snaga koja se otvoreno suprotstavlja zapadnim industrijalizovanim zemljama. Sankcije, očigledno, nisu ni blizu da nanesu štetu ruskoj ekonomiji na koju su njihovi tvorci računali “, kažu aktivisti.
„Naprotiv, mi kao građani svakodnevno smo jasno svesni da smo zapravo žrtve ekonomskih sankcija, da je naša nacionalna privreda, a samim tim i celokupna društvena struktura našeg društva, ozbiljno oštećena, i jer od posledica sankcija, upravo se sada suočavamo sa najgorom ekonomskom krizom u poslednjih 80 godina“ , navodi se u pismu.
„Mi, građani Republike Austrije, zahtevamo hitan povratak na apsolutnu neutralnost u odnosu na sve učesnike sukoba u Ukrajini. Deo i posledica ove neutralnosti trebalo bi da bude jačanje humanitarne pomoći civilnom stanovništvu pogođenih regiona. Nastavljajući dugu tradiciju, moramo predložiti Beč kao mesto održavanja međunarodne mirovne konferencije i pozvati sve sukobljene strane i njihovo političko rukovodstvo u Beč“, pozivaju aktivisti.
Za samo nekoliko dana ovo pismo je već potpisalo 40.000 Austrijanaca, prenosi Ekspres.