Sve veći broj Amerikanaca protivi se pružanju dodatne vojne pomoći Ukrajini, prema novom istraživanju Rojters-Ipsos, pri čemu je podrška demokrata opala od početka kontraofanzive Kijeva u junu.
Anketa objavljena u četvrtak pokazuje da se samo 41 odsto ispitanika složilo da američka vlada „treba da obezbedi oružje Ukrajini“, dok je 35 odsto reklo da se ne slaže, a ostali su izjavili da „nisu sigurni“.
Nagli pad podrške
Brojke označavaju nagli pad u poređenju sa prethodnom anketom Rojtersa sprovedenom u junu, koja je pokazala podršku od 65 odsto za dalje naoružavanje Ukrajine.
Dok su demokrate glasnije podržavale isporuke oružja Kijevu, čini se da podrška opada unutar stranke. Mala većina od 52% je rekla da i dalje podržava vojnu pomoć u poslednjoj anketi – što je strmoglav pad sa 81% zabeleženih u junu, otprilike u vreme kada su ukrajinske snage počele veliku kontraofanzivu.
Oko 35% republikanskih ispitanika reklo je da podržava transfer oružja u novom istraživanju, što je pad sa 56% u junu.
Bura u Kongresu zbog pomoći Ukrajini
Kontinuirana pomoć Kijevu podstakla je politička žarišta u američkom Kongresu, dok se zakonodavci bore oko dugoročnog paketa potrošnje kako bi sprečili zatvaranje vlade pre 17. novembra. Iako je prvobitno bilo predviđeno da obustavna mera uključi milijarde pomoći Ukrajini, republikanci su uspešno izdejstvovali da se to finansiranje ukloni iz zakona.
Uprkos uveravanjima Pentagona da kriza federalnog budžeta neće uticati na američku pomoć Ukrajini, visoki zvaničnici administracije su nagovestili drugačije, zvučeći alarmantno zbog potencijalnog „ propusta u podršci“ u slučaju gašenja.
„Pošto Kongres radi kroz svoje različite mehanizme i procedure, ni pod kojim okolnostima ne možemo dozvoliti da se prekine američka podrška Ukrajini“, rekao je novinarima u sredu portparol američkog Stejt departmenta Vedant Patel, dodajući da bi čak i kratko odlaganje moglo „učiniti razliku na bojnom polju.”
Bajden ne odustaje
Predsednik Bajden je sugerisao da zvaničnici traže „zaobilazno rešenje“ kako bi održali pomoć ukoliko zakonodavci ne uspeju da postignu dogovor do roka u novembru. U sredu je rekao da će se obratiti Kongresu o važnosti stalne podrške Kijevu, insistirajući da je „pretežno u interesu Sjedinjenih Američkih Država da Ukrajina uspe“.