Amerikanci su se u poslednjem kvartalu zaduživali više nego ikada, pokazuju podaci Fed-a
Stanje na kreditnim karticama u SAD poraslo je za 45 milijardi dolara u drugom tromesečju, premašivši po prvi put trilion dolara, izvestila je u utorak Banka federalnih rezervi Njujorka.
Stope kašnjenja su se sada vratile na nivoe pre pandemije Kovida, rekli su ekonomisti banke, napominjući da se u dva poslednja kvartala „izgleda da pokazuju izvesnu stabilizaciju“.
Ostala stanja, koja uključuju kreditne kartice za stanovništvo i druge potrošačke kredite, kao i auto zajmove porasla su za 15 milijardi dolara i 20 milijardi dolara, respektivno.
Kvartalni izveštaj pokazuje da su bilansi studentskih dugova pali za 35 milijardi dolara i dostigli 1,57 biliona dolara, dok su hipotekarni bilansi uglavnom ostali nepromenjeni na 12,01 bilion dolara.
Ukupan dug domaćinstava skočio je za 16 milijardi dolara na 17,06 biliona dolara u drugom kvartalu 2023.
„Uprkos mnogim preprekama sa kojima su se američki potrošači suočili tokom prošle godine – višim kamatnim stopama, inflatornim pritiscima nakon pandemije i nedavnim bankarskim neuspesima – malo je dokaza o široko rasprostranjenoj finansijskoj nevolji za potrošače“, napisali su istraživači.
U odvojenom izveštaju američkih Federalnih rezervi navodi se da je kamatna stopa za kreditne kartice u maju dostigla rekordnih 22,2%. Od početka pandemije korona virusa otvoreno je više od 70 miliona novih računa kreditnih kartica, pokazuju podaci Fed-a.
Finansijski stručnjaci veruju da će dug nastaviti da se gomila delimično zato što visoka inflacija primorava domaćinstva da se više oslanjaju na svoje kreditne kartice za pokrivanje troškova. Naravno, svi se pitaju – dokle SAD i njeni građani mogu da nastave sa gomilanjem dugova dok im neko ne zatraži da sve pare vrate nazad i šta će onda da se desi sa svetom?
Afera / A. Chatten