Dok SAD jačaju svoje vojne i ekonomske saveze u istočnoj Aziji, Kina i Rusija podižu nivo svoga prisustva zajedničkim vojnim vežbama
Bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer nedavno je upozorio Zapad da povede računa o tome da ne otera Rusiju u tajni savez sa Kinom jer bi to bilo veoma štetno. Međutim, sudeći prema potezima administracije Džoa Bajdena, stvari baš idu u tom pravcu.
Proteklih dana viđena je intenzivna vojno-diplomatska ofanziva u istočnoj Aziji. Džo Bajden je bio u poseti regionu kako bi ojačao savezništva koja Amerika tamo ima. Tom prilikom, obećao je zemljama regiona – a pre svega Tajvanu (koji Peking smatra odmetnutom provincijom) i Južnoj Koreji – pomoć u slučaju vojnog dejstva Kine odnosno Severne Koreje. Odgovor na tu posetu usledio je svega nekoliko sati pošto je Bajdenov avion napustio azijsko tlo – Severna Koreja je lansirala novu interkontinentalnu balističku raketu.
To, međutim, nije sve. U toku Bajdenove posete Aziji, nebom tog dela sveta krstarili su ruski i kineski bombarderi. Rusija i Kina sprovele su zajedničke vazdušne patrole u azijsko-pacifičkom regionu, otkrilo je rusko Ministarstvo odbrane, pošto su Japan i Južna Koreja izrazili zabrinutost u vezi sa letovima koji prethodno nisu najavljeni.
Rusko ministarstvo je u saopštenju od utorka navelo da su ruski strateški raketni nosači Tu-95 i kineski strateški bombarderi Ksian H-6 učestvovali u vazdušnim patrolama koje su održane iznad Japanskog i Istočnog kineskog mora. Bombarderi su bili u pratnji borbenih aviona Su-30SM.
„Trajanje leta ruskih strateških nosača raketa bilo je oko 13 sati“, saopštilo je ministarstvo.
Takođe je potvrđeno da su „u određenim fazama rute strateške raketne nosače pratili avioni F-2 južnokorejskog ratnog vazduhoplovstva i F-15 japanskog ratnog vazduhoplovstva“.
Ministarstvo je, međutim, naglasilo da su i kineski i ruski avioni „postupili striktno u skladu sa odredbama međunarodnog prava“ i da nisu narušili vazdušni prostor drugih zemalja.
„Događaj je održan u okviru implementacije odredbi plana vojne saradnje za 2022. godinu i nije usmeren protiv trećih zemalja“, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane. Međutim, trenutak dešavanja ovih operacija, čini se sa pravom, izaziva pitanje i zabrinutost sa svih strana.
Vazdušne patrole su se poklopile sa sastankom lidera SAD, Indije, Australije i Japana na samitu Kvadrilateralnog bezbednosnog dijaloga (Kvad) u Tokiju.
Japanski ministar odbrane Nobuo Kiši rekao je novinarima da je njegova vlada prenela Rusiji i Kini svoju „ozbiljnu zabrinutost“ zbog „provokativnih“ nadletanja, napominjući da su ove zabrinutosti povezane i sa bezbednošću Japana i za regionalnu bezbednost uopšte. On je potvrdio da nije bilo kršenja japanskog teritorijalnog vazdušnog prostora, ali je naglasio da je saradnja Kine i Rusije zabrinjavajuća.
„Dok međunarodna zajednica odgovara na agresiju Rusije na Ukrajinu, činjenica da je Kina preduzela takvu akciju u saradnji sa Rusijom, koja je agresor, izaziva zabrinutost. To se ne može zanemariti“, rekao je Kiši.
Načelnik generalštaba Južne Koreje (JCS) saopštio je da su ruski i kineski avioni u utorak nekoliko puta ulazili i napuštali Korejsku identifikacionu zonu protivvazdušne odbrane (ADIZ) u Japanskom moru, ali nikada nisu narušili vazdušni prostor Južne Koreje.
Međutim, kako je pojašnjeno, lovci vazduhoplovstva Seula morali su da „sprovode taktičke mere“ da bi se pripremili za potencijalne nepredviđene situacije.
Analitičari procenjuju da je u toku „testiranje“ obe strane – da se vidi dokle daleko ko može da ide odnosno, „ko će prvi da trepne“. Međutim, ako obe strane ne trepnu, može lako da se desi da izbije novi regionalni rat koji, u kombinaciji sa dešavanjima u Ukrajini, može da preraste u sukob svetskih razmera.
Afera / A. Chatten
Foto: Chinese and Russian defense ministers at joint exercise in northwest China, August 13, 2021. /Liu Yuguo, PLA News Media Center