Posle niza – kako se pokazalo, netačnih – najava o „gejm čejndžerima“ u oružju koje će promeniti tok ukrajinskog rata, SAD znatno opreznije o ulozi lovaca F-16
Malo je verovatno da će isporuka američkih borbenih aviona F-16 Ukrajini imati značajan uticaj na bojno polje, izjavio je prošle nedelje savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan tokom govora u Vašingtonu.
Ekstenzivna upotreba sistema protivvazdušne odbrane u sukobu u Ukrajini učinila je borbene avione skoro zastarelim, sugeriše visoki američki zvaničnik za bezbednost.
Na pitanje da odgovori na stalne zahteve za avionima, pri čemu Kijev tvrdi da su oni ključni u obezbeđivanju vazdušnog pokrivanja trupa i odbrani vazdušnog prostora zemlje, Salivan je rekao da se SAD „brzo kreću u pokušaju da pomognu Ukrajini da dobije kapacitete koji su joj potrebni da biti u mogućnosti da efikasno upravljaju tim F-16.”
Prema Salivenu, govoreći na Bezbednosnom forumu u Aspenu, ti koraci uključuju rad sa saveznicima SAD na kreiranju programa obuke za ukrajinske pilote i pronalaženje kako da izdrže i opslužuju eskadrile F-16 u borbi.
Međutim, dok je taj posao „u toku“, zvaničnik je rekao da je malo verovatno da će ove sposobnosti igrati odlučujuću ulogu u sukobu.
„Rusija ima negde oko osam ili devet stotina lovaca četvrte i pete generacije“, rekao je Saliven. „A ipak, oni nisu igrali značajnu ulogu u ruskim kontraofanzivnim ili defanzivnim naporima na jugu ili istoku. Zašto je to?” rekao je.
Zvaničnik je sugerisao da je protivvazdušna odbrana „tako značajan element za sposobnosti obe strane“, i Rusija i Ukrajina mogu međusobno da dovedu u opasnost lovce četvrte i pete generacije.
Salivan je dalje tvrdio da američki vojni komandanti ne veruju da bi F-16 mogli da igraju odlučujuću ulogu u kontraofanzivi, ali je naglasio njihov značaj za „dugoročnu odbranu i sposobnost odvraćanja Ukrajine“.
Američki predsednik Zajedničkog načelnika štaba Mark Mili ranije je priznao da Vašington nema mogućnost da isporuči dovoljno borbenih aviona F-16 za pomoć u kontraofanzivi Ukrajine.
Rekao je da će biti potrebne „godine“ da se ukrajinski piloti obuče da upravljaju mlaznjacima i da će biti potrebna značajna količina vremena i novca da bi se obezbedilo dovoljno F-16 koji će odgovarati ruskoj vazdušnoj floti.
U međuvremenu, ruski predsednik Vladimir Putin upozorio je prošlog meseca da će svi F-16 isporučeni Ukrajini „goreti“, kao što se desilo sa tenkovima i drugim oružjem koje je isporučio Zapad.
Agencije / Afera – A. Chatten