Belgijski ministar energetike upozorio je da će se zemlje EU suočiti sa „pet do deset užasnih“ zima ako se ništa ne preduzme na smanjenju cena prirodnog gasa, prenosi BBC
Sve su veći pozivi za ograničenje cene gasa u celoj EU i njegovo odvajanje od cene električne energije.
Države EU se bore sa ogromnim poskupljenjem energenata od kada je ključni snabdevač gasom Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru, što je izazvalo sankcije.
Zemlje koje podržavaju Ukrajinu pokušavaju da smanje uvoz ruskog gasa i nafte.
Rusija, koja je prošle godine isporučila EU 40 odsto svog gasa, zauzvrat je ograničila isporuke.
Belgijski ministar energetike Tin Van der Straten napisao je na Tviteru da je potrebno hitno zamrznuti cene gasa u Evropi, dodajući da je veza između cena gasa i struje veštačka i da treba da se reformiše.
„Narednih pet do deset zima biće strašno ako ništa ne preduzmemo… Moramo delovati na izvoru, na evropskom nivou, i raditi na zamrzavanju cena gasa“, kazao je belgijski ministar.
Cene struje su takođe porasle u Evropi i ove nedelje su dostigle rekordne vrednosti. Gas je glavni izvor proizvodnje električne energije.
U Nemačkoj je ugovor za električnu energiju za godinu unapred dostigao 995 evra (844 funti; 991 dolara) po megavat satu u petak, dok je u Francuskoj porastao na 1.130 evra. Ovo predstavlja više od desetostruko povećanje u obe zemlje u odnosu na prošlu godinu, napominje novinska agencija AFP.
„Moramo da zaustavimo ovo ludilo koje se trenutno dešava na energetskim tržištima“, rekao je austrijski kancelar Karl Nehamer.
Cene struje moraju da padnu, rekao je on, pozivajući EU da odvoji cene struje i gasa.
„Ne možemo dozvoliti [ruskom predsedniku Vladimiru] Putinu da svaki dan određuje evropsku cenu struje“, dodao je on.
Nemačka – najveći uvoznik ruskog gasa u 2020. – utrkuje se da poveća svoje rezerve gasa pre zime uprkos tome što je Rusija smanjila isporuke.
Njen cilj je da do oktobra napuni svoje kapacitete gasa do 85%. Za to je sprovela mere za uštedu energije.
Ministar ekonomije Robert Habek rekao je da su takve mere – zajedno sa kupovinom gasa od alternativnih snabdevača – omogućile Nemačkoj da ispuni svoj cilj ranije nego što se očekivalo.
On je procenio da bi cilj od 85 odsto mogao biti dostignut do početka septembra.
BBC / A. Chatten