Piše:Milorad Кomrakov
U Beogradu su počele prve pripreme za organizaciju evropske manifestacije „Euro prajd“ koja će se od 12 do 18. septembra održati u glavnom gradu Srbije, saznaje portal Afera, iz dobro obaveštenih izvora bliskih organizatorima ovog kontroverznog događaja.
Na godišnjoj konferenciji Evropske asocijacije organizatora prajdova (EPOA), održane septembra 2019. godine, u Bilbaou u Španiji, “Beograd Prajd” je osvojio titulu grada domaćina i organizatora evropske manifestacije “Euro Prajd” 2022. godine, pobedivši ostale kandidate – Barselonu, Lisabon i Dablin. “Euro Prajd” se dodeljuje gradovima kao domaćinima još od 1992. godine i Beograd je jedinstven po tome što će se 2022. događaj prvi put organizovati izvan Evropskog ekonomskog prostora (EEA).
Naši izvori ističu da je „to projekat od neprocenjive vrednosti za srpsku prestonicu, Srbiju i čitav region Balkana!“ Očekuje se, kažu, da će se na evropskoj „paradi ponosa“ u Beogradu pojaviti oko 100.000 LGBT pripadnika iz celog sveta! Da li je to sjajna mogućnost za „naše ubrzano napredovanje ka EU,“- ostaje da se vidi. Izvor portala AFERA, pripadnik pomenute zajednice, potvrđuje da i kod njih „postoje neizvesnost i mnoga nerešena pitanja da li će sve proteći u redu i bez incidenata“.
To je danas, tri meseca, uoči početka manifestacije, teško prognozirati.
Premijerka Srbije Ana Brnabić dala je „”punu podršku” kandidaturi Beograd Prajda u zvaničnom pismu Evropskoj asocijaciji organizatora Prajdova, uz obećanje da će Vlada Srbije pomoći organizacionom timu da osigura bezbedan i uspešan događaj. „Euro Prajd u Beogradu pomoći će da se u široj javnosti istaknu specifični problemi sa kojima se LGBT zajednica suočava, a biće važan faktor u promociji šireg prihvatanja i poštovanja različitosti i slobode”, napisala je Brnabić.
A šta se drugo moglo i očekivati od osobe koja javno šeta Beogradom sa svojom partnerkom, prelepom beogradskom doktorkom! Većina građana Srbije, siguran sam u to, ne gleda na taj čin blagonaklono. Ćuti i trpi…
Pre tri godine Goran Miletić, Direktor za Evropu organizacije „Civil Rights Defenders“ i član organizacionog odbora “Beograd Prajda” rekao je da je ponosan na odluku, te da očekuje da se Beograd dokaže kao dobar domaćin. “Sigurni smo da će ‘Euro Prajd’ biti važan faktor u afirmaciji šireg društvenog konsenzusa i uvažavanja različitosti i sloboda”, rekao je Miletić uz zahvalnost svim organizacijama za ljudska prava sa Zapadnog Balkana na podršci, kao i Turističkoj organizaciji Srbije.
Marko Mihailović, koordinator “Beograd Prajda” izjavio je, po donošenju odluke o Beogradu, kao domaćinu da je taj izbor “velika potvrda našeg rada i cilja koji smo postavili kada smo počeli da organizujemo Beograd Prajd”. Euro Prajd 2022′ u Beogradu nam daje priliku da Evropi i svetu pokažemo i pozitivne strane Balkana, ali najvažnije od svega je da ovim događajem želimo da ukažemo na duboke razlike koje imamo u društvu kao i na ozbiljan i sistematski problem diskriminacije i nejednakosti sa kojima se suočava LGBT zajednica na Zapadnom Balkanu”, rekao je, tada, Mihailović.
LGBT ljudi mogu da prošetaju Beogradom držeći svoje partnere ili partnerke za ruke, bez straha od napada, samo jednom godišnje – tokom Prajda, pod policijskom zaštitom. Sami su krivi za to.! Moraju konačno shvatiti da ogromna, većinska Srbija, to ne voli da gleda. Narod priča: „Neka se vole i dva muškarca i dve devojke, ali nemojte da gledamo kako se stotine njih šeta Terazijama!“ Istina, mora se priznati da je načinjen
veliki skok od krvavih glava, zvuka policijskih pištolja i nasilja na beogradskim ulicama u prvim pokušajima održavanja Prajda 2001. i 2010. godine, do srpske prestonice kao mogućeg domaćina Euro Prajda 2022.godine.
Beograd Prajd, poslednjih godina ima podršku vlasti. Donet je i niz zakona koji, makar na papiru, štite ljudska prava LGBT ljudi, među kojima su i Zakon protiv diskriminacije i institucija zločina iz mržnje u krivičnom zakoniku. Realnost se, ipak, neretko razlikuje od teorije.
Po evidenciji organizacije „Da se zna,“ broj napada na LGBT ljude je za čak 30 odsto veći nego 2018. godine a po oceni međunarodne organizacije ILGA Srbija se nalazi na dnu.
Organizatori kažu da bi, vodeći se parolom „Slavimo i protestujemo”, tokom sedmodnevnog Euro Prajda, napravili balans između zabave i događaja usmerenih na osnaživanje LGBT zajednice i zagovaranja za nove zakone.
Organizatori ističu da bi i sam grad, kao i ugostitelji, mogli da imaju koristi od priliva hiljada novih turista. Beograd Prajd bi zato napravio i saradnju sa Turističkom organizacijom Beograda kako bi promovisanjem ovog događaja na međunarodnim turističkim sajmovima privukli što više stranih gostiju. Program Beograd Prajda se do sada finansirao kroz organizacije civilnog društva. Tokom prethodne tri godine, nijedna od nekoliko stotina kompanija koje su aktivisti kontaktirali nije bila spremna da podrži manifestaciju.
Beograd Prajd domaćin je Euro Prajda 2022. koji će se održati od 12. do 18. septembra i ta organizacija apeluje na institucije Srbije i Beograda da urade sve da osiguraju bezbednost i podrže taj događaj.
“Ta manifestacija značajno će uticati na turizam u Beogradu kao i na senzibilizaciju građana i građanki ka LGBTI+ osobama koje trpe višestruku diskiminaciju i izloženi su govoru mržnje i zločinima iz mržnje”, saopštila je organizacija Prajd sosajet.
„Euro prajd“ je pokušao da se organizuje i 2020. godine u Solunu. Grci međutim, nisu dozvolili da se skup održi. Srbija je prva zemlja na Balkanu gde bi ova manifestacija LGBT pripadnika trebalo da „uspe“.
Mi smo gostoljubiv narod! Ali neka se država dopro pripremi. Da sve protekne mirno i bez incidenata.
Foto: Privatna arhiva Parada ponosa u Beogradu (arhivska fotografija)