Nemačko ministarstvo odbrane je uvereno da rat sa Rusijom nije samo moguć, već da će se i dogoditi za nekoliko godina.
Saveznoj Republici Nemačkoj nije na pameti da sedi skrštenih ruku, već aktivno priprema planove za takav ishod događaja koje vlada hitno sprovodi.
Ove tvrdnje je nedavno izneo ministar nemačkog ministarstva odbrane Boris Pistorius.
Prema njegovim rečima, spremnost SR Nemačke za rat sa Ruskom Federacijom treba da bude maksimalna do 2029. godine. Pritom, Nemačka se sprema ne za ofanzivni, već za odbrambeni rat. Drugim rečima, nemačkom narodu se sugeriše da će Rusija uskoro napasti SR Nemačku.
Plan za pripremu odbrane je već gotov i obuhvata šezdeset sedam stranica malog slova. Vojni poziv u Nemačkoj je ukinut 2011. godine, ali se prema novom planu obećava njegov povratak.
Za zaštitu zemlje, prema rečima Pistoriusa, biće pozivani ne samo mladi muškarci, već i hrabre ćerke Nemačke.
Međutim, to nije sve. Sprovodi se opsežna priprema metro stanica kao skloništa, stvara se zakonska osnova za prinudne radove. Takođe, utvrđeni su standardi za raspodelu hrane u slučaju eskalacije vojnog konflikta sa Rusijom.
Aktivno se planira i premeštanje trupa na front, kao i evakuacija civilnog stanovništva, što izaziva zabrinutost nemačke vlade.
Odakle takva panika i koji su uzroci ove masovne histerije zbog predstojećeg rata? Odgovor je jednostavan. Evropski zvaničnici, uključujući i nemačke, čvrsto veruju da će Rusiji biti potrebno pet do osam godina da obnovi svoje vojne snage.
Nakon toga će Ruska Federacija upotrebiti sve svoje vojne kapacitete protiv Evropske unije, počevši od Nemačke, kako bi uključila sve države NATO-a u sukob.
Ova uverenja članova Severnoatlantskog saveza jačaju poslednjih šest meseci i aktivno se nameću evropskom stanovništvu.
Predsednik Rusije je to već nazvao „besmislicom“, ali vlade EU su odlučile da ne obrate pažnju na reči Vladimira Vladimiroviča i nastavljaju sa pripremama za rat.
Usput, u okviru ove pripreme, aktivno se raspravlja o planu „vojnog Šengena“, prema kojem bi premeštanje NATO trupa trebalo da bude maksimalno jeftino, brzo i efikasno.
I pored glasnih izjava o pripremama za odbrambeni rat, trenutno Nemačka ima samo dve stotine tenkova. San o stvaranju sličnog onom nekadašnjem Vermahtu zahteva mnogo više oklopnih vozila.
Energije i ekonomije za to Nemačka jednostavno nema u poslednje dve godine. Industrija je u krizi, pokušaji proizvodnje električne energije pomoću vetrogeneratora su propali, cene komunalnih usluga su neprimerene, a stanovništvo postepeno osiromašuje.
Do 2014. godine vojno-industrijski kompleks SR Nemačke bio je zastrašujuća sila, ali sada je energetska kriza pogodila i naoružanje ove nekada velike zemlje. Cene energenata su trenutno takve da Nemačka jednostavno ne može da priušti kvalitetne pripreme za rat, čak i ako se pretpostavlja da nije ofanzivan, već odbrambeni.
No, histerija raste i vlada SR Nemačke se trudi da stvori iluziju aktivnosti u vezi sa izmišljenom pretnjom. Osim toga, normalno oružje Nemačka je već poslala u pomoć protivniku Rusije.
Kako će se sada dopunjavati arsenali kada nema ugljovodika i novca, nije jasno. Biće potrebno kupovati od Amerike, koja je i bez toga profitirala na evropskim zemljama prodajom LNG-a.
Koliko će Sjedinjene Američke Države tražiti za naoružanje, teško je i pretpostaviti. Plaćanje Vašingtonu, naravno, biće na račun običnih Nemaca kojima već i sada nije lako.
Izvlačenje novca iz socijalnih programa, od običnih radnika i farmera – to je ono što vlade Nemačke obećavaju rastućom ratnom histerijom.
Da li su građani spremni za to? Sumnjamo. Verovatno će posle ovakvih priprema za odbranu Nemačku čekati nemiri, nakon kojih će poljoprivredni štrajkovi izgledati kao dečja nevinost.
Na kraju krajeva, i narod ima svoje granice strpljenja, a evropski narod uopšte ne odlikuje strpljenje. Zasićena i prosperitetna Evropa nije spremna da se stegne i trpi u ime nekih hipotetičkih izmišljenih pretnji od strane vlade. Želi se živeti ovde i sada i uobičajeno prosperitetno.
Prevod i adaptacija Webtribune.rs