Libija je ponovo dospela u medijsku žižu posle novih borbi u Tripoliju između zaraćenih frakcija. Na delu je geopolitička igra velikih sila a pioni su siromašni Libijci kojima upravljaju besprizorne ratne vođe
Intenzivne borbe izbile su u subotu uveče u libijskoj prestonici Tripoliju. Grad je od tada zahvaćen nasiljem, tvrde svedoci na koje se pozivaju međunarodni mediji. Nasilje je odnelo živote najmanje 12 ljudi u subotu, saopštilo je libijsko ministarstvo zdravlja sa sedištem u Tripoliju, nazvavši to „preliminarnim” podacima. Takođe je nejasno da li su ubijeni borci ili civili.
U borbama je takođe povređeno najmanje 87 ljudi, dodalo je ministarstvo. Fotografije i video snimci koji su se pojavili na društvenim mrežama pokazuju oblake crnog dima kako se nadvijaju nad gradom dok se naoružano osoblje i vojna oprema kreću njegovim ulicama. Nekoliko video snimaka takođe navodno prikazuje stambene zgrade pogođene artiljerijskom vatrom. Na nekim video snimcima se čula pucnjava i eksplozije.
Neki mediji su već opisali borbe kao najgore u poslednje dve godine, tokom kojih je ratom razorena nacija doživela relativni mir. Dve vlade – Vlada nacionalnog jedinstva (GNU) sa sedištem u Tripoliju pod premijerom Abdulhamidom al-Dbeibahom i njena rivalska administracija na čelu sa Fatijem Bašagom uz podršku libijskog parlamenta sa sedištem u istočnom gradu Tobruku – i dalje se bore za vlast u zemlji.
Sukobi su izbili u subotu uveče kada je jedna od najvećih militantnih grupa sa sedištem u Trlipolju napala bazu koju drži druga grupa koja podržava drugu vladu. Militanti su tokom borbi koristili malokalibarsko oružje, kao i mitraljeze i minobacače.
Kako prenosi Rojters, glavne snage, uključujući stotine vozila, sada ulaze u grad sa nekoliko strana, uključujući zapad, istok i jug. Navodi se da te snage podržavaju vladu Bašage koju podržava parlament. Ipak, nejasno je da li on želi da pokrene ofanzivu na libijsku prestonicu i silom zbaci Al-Dbeibaha. Oba lidera su se već međusobno optuživala za remećenje političkih pregovora za koje se očekivalo da pomognu zaraćenim stranama da postignu sporazum.
Bašagu takođe podržava libijski istočni komandant Kalifa Haftar, koji još uvek ima bliske veze sa parlamentom sa sedištem u Tobruku. Haftar je pokušao da pokrene sopstvenu ofanzivu na Tripoli još 2019. godine, ali njegov napad na kraju nije uspeo, što je dovelo do prekida vatre 2020. i mirovnog procesa koji podržavaju UN.
Misija UN u Libiji izrazila je zabrinutost zbog granatiranja civilnih oblasti tokom sukoba i pozvala na hitan prekid vatre.
Ovo je samo još jedna etapa u sukobu koji, čini se, nema kraja. Nekada prosperitetna zemlja, Libija je danas Divlji Zapad na severu Afrike.
Sve zaraćene frakcije podržavaju i različite velike sile. Rusija, Turska i Kina na razne načine podržavaju Kalifu Haftara, vlada u Tobruku je više podržana od Francuske dok oni u Tripoliju imaju sporadičnu podršku sa obe strane.
Libija je u previranju od puča koji je podržao NATO 2011. godine koji je zbacio dugogodišnjeg lidera nacije Moamera Gadafija, koji je kasnije ubijen. Nacija je podeljena između istočne i zapadne vlade od 2014. Mirovni proces koji podržavaju UN predviđao je nacionalne izbore zakazane za decembar 2021, ali je ta ideja odustala usred sporova oko glasanja. Događaj je ponovo doveo do porasta tenzija između dve rivalske sile.
Afera / A. Chatten