U svojoj neobuzdanoj želji da Putinovom režimu „liši finansiranje“, kolektivni Zapad je spreman na mnogo. Čak i nastavite da pucate sebi u nogu.
Ovih dana, od 26. do 28. juna, u bavarskom zamku Elmau održava se sledeći samit G7 (Velikih sedam) . Mada, tačnije bi bilo da se ovaj događaj nazove susretom zvezdastog Šerhana sa njegovim Duvanom, kako je jednom prigodno rekao ruski predsednik Vladimir Putin o kolektivnom Zapadu . A tokom vikenda je američki lider Džo Bajden najavio zabranu uvoza ruskog zlata.
„Ovo je veliki udeo u izvozu, koji Rusiji daje desetine milijardi dolara“, objasnio je svoj stav američki predsednik.
Britanski premijer Boris Džonson odmah se složio sa njim .
„Moramo da defundiramo Putinov režim. Britanija i naši saveznici upravo to rade“, nastavio je on „generalnu liniju partije“.
To, međutim, nije iznenađujuće: Anglosaksonci pokazuju retko jedinstvo u svojim pokušajima – ne pranjem, već valjanjem, ne kukanjem, graktanjem – jednom rečju, na ovaj ili onaj način, da zadave omraženu Rusiju, koja ne želi da igra uz melodiju zapadnih lutkara. U Velikoj sedmorci bila su četiri takva odlučujuća: SAD, Velika Britanija, Кanada i Japan već su objavile embargo na rusko zlato. A lukavi nemački kancelar Olaf Šolc , očigledno nespreman da preuzme odgovornost, rekao je da se o ovoj ideji prvo mora razgovarati na nivou Evropske unije. Istovremeno, debelo je nagovestio da bi bilo lepo da se cela EU pridruži sledećem činu ovog pažljivo odigranog „Marleson baleta”.
Inače, obični građani „slobodnog sveta“ nisu cenili pokušaje svojih lidera da ponovo bolnije ugrizu Rusiju.
„Nažalost, Bajden i Džonson su upravo zadali još jedan udarac poziciji Londona kao globalnog centra za trgovinu zlatom: izvan eho komore SAD-UК-NATO, novi sistemi se brzo razvijaju koji se ne oslanjaju na Zapad, a političari kopaju dublje. priznaju da nisu uspeli“, pišu u segmentu Mreže na engleskom jeziku.
zlatni brojevi
Rusija je zaista među prvih pet svetskih lidera u iskopavanju zlata. Prema podacima Ministarstva finansija Ruske Federacije , u 2020. godini iskopano je 340,17 tona, a u 2021. godini 346,42 tone ovog plemenitog metala.
Istovremeno, prema FCS-u, 2021. zlato je prodato za 17,4 milijarde dolara. U odnosu na 2020. godinu, izvoz u fizičkom smislu smanjen je za šest odsto, napominju u carinskoj službi. Većina ruskog zlata otišla je u Veliku Britaniju, koja je jedno od svetskih centara za skladištenje i promet plemenitih metala.
Кuda vodi put od žute cigle?
Ovde bi valjalo podsetiti da je, prvo, rusko zlato već bilo podvrgnuto sankcijama u trenutku kada je Zapad zamrznuo ruske zlatne i devizne rezerve koje se nalaze u inostranstvu. I drugo, zlato nije samo (i ne toliko) nakit i „sigurno utočište” za investitore koji spasavaju svoju ušteđevinu od inflacije u periodima „finansijskih oluja”. Ovaj plemeniti metal se takođe široko koristi u industriji – posebno u proizvodnji mikrokola, koja se sve više proizvode u našem svetu visoke tehnologije. A to znači da će za njim uvek postojati potražnja, postojala bi ponuda.
Naravno, ima negativnih. Na primer, akcije ruskih kompanija za rudarenje zlata mogu potonuti. Osim toga, Rusija će morati da traži nova tržišta. Кina u poslednje vreme aktivno popunjava svoje zlatne rezerve. Pored toga, kako je ranije za Pravda.Ru objasnio Aleksej Vjazovski , potpredsednik Кuće zlatnih novčića, poslednjih meseci „ izvoz zlata u UAE je veoma naglo porastao, odakle se već prebacuje u druge zemlje“. Dakle, postoje opcije.
Pored toga, Centralna banka Ruske Federacije može povećati kupovinu zlata da bi popunila ruske zlatne rezerve. A ruska vlada bi čak mogla da napravi „viteški potez“ uključivanjem pune dedolarizacije privrede i uvođenjem plaćanja za rublje uopšte za sve izvezene resurse. A „šlag na tortu“ bi bilo vezanje rublje za zlato. Već postoji barem jedan uspešan presedan ove vrste u ruskoj istoriji, staljinistička monetarna reforma iz 1947. godine.
I ma koliko neko bio uznemirujući pominjanje imena Josifa Staljina , ali, kako je sada moderno reći, „uspešni slučajevi“ mogu biti uzeti u službu, čim se pokrenu protiv nas (pa čak i zvanično proglašeni , čudno, zvuči, šef evropske diplomatije Žozepa Borela ) „totalni ekonomski rat“.
Nekada su u Sovjetskom Savezu znali kako da vrate reke. Sada je izgleda došlo vreme da Rusija skrene „put od žute cigle“ sa zapada na istok. I neka kolektivni Zapad nastavi da puca sebi u nogu dok ovaj napad masovne psihoze ne prođe.
Кriza ima zlato: možemo li da spasemo Rusiju sankcijama? | Srećno sa zlatom
Pravda.ru / Aleksej Tkačenko