Poslanici Konzervativne partije – koja je na vlasti u Britaniji – su sa 211 prema 148 izglasali poverenje Borisu Džonsonu, aktuelnom premijeru.
Posle nedelja spekulacija, jutros (ponedeljak, 6. jun), članovi Konzervativne partije pokrenuli su postupak za smenu premijera, time što su skupili dovoljno podrške da iniciraju glasanje po ovom pitanju.
U danu punom političkih prevrata i preokreta, Džonson je morao brzo da reaguje i mobiliše sve svoje snage i veze kako bi osigurao da većina konzervativnih poslanika ipak bude uz njega. U suprotnom, da je izgubio u glasnju među svojim poslanicima, Džonson bi ubrzo bio smenjen i sa mesta premijera i sa mesta lidera Konzervativne stranke (ali ne bi bilo parlamentarnih izbora jer većinu i dalje imaju Konzervativci).
O smeni/ostavci Borisa Džonsona se već duže vreme spekuliše, posebno nakon izveštaja o žurkama u Duning stritu, u vreme kada je zemlja bila zatvorena zbog pandemije koronavirusa i kada ljudi nisu mogli da posećuju jedni druge, pa čak ni da obiđu najbliže koji su bili na samtri ili da idu na sahranu. Nezadovoljstvo i best Džonsonovim ponašanjem i, kako se ispotavilo, otvorenim laganjem o tome, šokiralo je britansku javnost.
Mnogi iz njegove Konzervativne partije više puta su pozvali Džonsona da ode jer se poneo neetično ne samo kada je reč o žurkama u Dauning stritu u vreme kovida već i kada se radi o njegovom generalnom ponašanju i nastupu, uključujući i spekulacije o njegovim aferama sa drugim ženama koje su sada već gotovo zaboravljene usled „partigejt“ skandala.
Međutim, ipak je preživeo i ovaj pokušaj smene – jedan u nizu, kojih će očito biti još.
Ono što je Borisa Džonsona dovelo na mesto šefa Konzervativne stranke i ono što ga drži „u sedlu“ jeste stav većine konzervativaca da, iako ima mnogo mana, on je jedini čovek koji može da pridobije ljude i da donese pobedu Konzervativnoj partiji na izborima.
Međutim, taj pogled je na dubokom testiranju još od prvog dana, kada je postao premijer –jula 2019.
Nezadovoljavajuć rezultat konzervativaca na nedavno održanim lokalnim izborima je – čak i za velike podržavaoce Džonsona – bio znak da je on sada veći teret nego korist za stranku i da svi skandali počinju da mu dolaze glave a da će cenu toga platiti Konzervativna stranka na parlamentarnim izborima.
Ipak, u večerašnjem glasanju preovladao je stav da je Džonson i dalje adut koji – uz sve nedostatke – i dalje može da donese ključnu podršku u javnostikada je to važno
Međutim, činjenica je da je ovim poslednjim udarom Džonsonov autoritet dodatno oslabljen. Ono što je suština za njega jeste da većna Konzervativaca otvoreno pokazuje da ga podržavaju jer je trenutno koristan, dok sve otvorenije izražavaju prezir prema njegovom ophođenju kao premijer. Onog trenutka kada i za jotu bude pretegao tas na drugu stranu, Džonson će biti smenjen a njegov portret kao nepouzdane i prevrtljive osobe će biti glavna tema koja će obeležiti njegovu karijeru.
Afera / A. Chatten