Turski predsednik je umanjio šanse za značajan napredak na pregovorima ove nedelje o uvođenju Švedske u NATO, usred spora oko spaljivanja Kurana u Stokholmu
Turski lider Redžep Tajip Erdogan, obraćajući se uoči razgovora između ministara spoljnih poslova Turske, Švedske i Finske u četvrtak, kritikovao je prošlonedeljni incident, uključujući i činjenicu da je švedska policija dozvolila da se nastavi paljenje Kurana.
„Odlučna borba sa terorističkim organizacijama i islamofobijom je naša crvena linija“, rekao je Erdogan u ponedeljak posle sastanka vlade u Ankari. „Ovo su zločini iz mržnje koji se hrane neprijateljstvom prema islamu. Mnogo je gore što se ovaj zločin iz mržnje može počiniti pod zaštitom policije.”
Ministri bi trebalo da pomognu da se izađe iz ćorsokaka zbog kojeg je Švedska čekala da se pridruži Severnoatlantskom savezu više od godinu dana. Njihovi razgovori će se održati uoči samita lidera alijanse sa visokim ulozima 11. i 12. jula.
Skrnavljenje islamske svete knjige dogodilo se nakon što je švedska policija uskratila dozvole za slične demonstracije poslednjih meseci, navodeći zabrinutost za nacionalnu bezbednost. Ali njihove odluke su poništili sudovi koji su presudili da sloboda govora mora biti prioritet osim ako ne postoji neposredna pretnja po javnu bezbednost. Švedska vlada osudila je spaljivanje Kurana.
Švedska je podnela zahtjev za ulazak u NATO u maju 2022. nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
Erdogan se brzo usprotivio kandidaturi, navodeći da Stokholm podržava grupe koje Turska klasifikuje kao terorističke. Ipak, Turska je dozvolila da proces članstva napreduje i pristala je da se Finska, kandidatkinja za članstvo, pridruži bloku u aprilu, uprkos početnim zabrinutostima.
Za NATO, proširenje na sever bi povećalo njegovo prisustvo na Arktiku i dalo bi mu veći uticaj u Baltičkom moru. Ulazak Švedske je posebno važan za Finsku kako bi osigurala rute snabdevanja i unela dubinu u svoju odbranu.
Do danas je 29 od 31 članice NATO-a ratifikovalo ulazak Švedske, a Mađarska je i dalje odugovlačila sa Turskom. Švedski premijer Ulf Kristersson trebalo bi da se sastane sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom u Vašingtonu u sredu kako bi razgovarali o tom pitanju.
„Turska nacija nije topla i saosećajna prema ulasku Švedske u NATO u njenom trenutnom stanju i izgledima“, rekao je u utorak Devlet Bahčeli, Erdoganov saveznik i lider nacionalističke partije MHP.
MHP želi „iskrene i ubedljive korake“ od Švedske, rekao je on.
Švedska se nadala da će veliki korak biti njen novi antiteroristički zakon, koji je stupio na snagu prošlog meseca. Po mišljenju Stokholma, to je bila poslednja preostala obaveza prema sporazumu potpisanom prošle godine da se otvori put za ratifikaciju. Ipak, Erdogan je rekao da zakon, koji čini učešće u bilo kojoj terorističkoj grupi kažnjivim zakonom, nije dovoljan.
Agencije / Afera – A. Chatten