Kina cilja na državne službenike i vojno osoblje sa unosnim ponudama za posao u okviru “plodne” špijunske kampanje, navodi se u izveštaju britanske vlade a prenosi Tajms
Nekadašnja visoka vojna lica mogu biti prisiljena da potpišu sporazume o neotkrivanju podataka kako bi ih sprečili da prihvate dobro plaćene poslove u kineskim kompanijama, a britanska vlada je napravila aplikaciju za državne službenike da prijave sumnjive pristupe na sajtovima kao što je LinkedIn kako bi se suprotstavila pokušajima Pekinga da infiltrirat Vajthol, piše londonski Tajms.
Mere su otkrivene kada je britanska vlada objavila svoj odgovor na izveštaj komiteta za obaveštajno-bezbednosni rad. Izveštaj, objavljen nakon četvorogodišnje istrage, zasnovan je na intervjuima sa pripadnicima britanskih tajnih službi MI5, MI6 i GCHK.
Britanski premijer Riši Sunak je rekao da je „akutno svestan… pretnje našem otvorenom i demokratskom načinu života“ koju predstavlja Kina.
Ove nedelje je objavljeno da je Kris Keš, parlamentarni istraživač, uhapšen pod sumnjom da je kineski špijun. On negira sve optužbe. Tajms je takođe izvestio da je MI5 savetovao Konzervativnu stranku 2021. da ukloni dva potencijalna poslanika sa svoje liste kandidata zbog veza sa Kinom.
Izveštaj Komiteta za bezbednost, objavljen u julu, optužio je Kinu za „plodnu i agresivnu“ špijunsku kampanju protiv Ujedinjenog Kraljevstva.
U svom odgovoru, ministri su odbacili zabrinutost komiteta o britanskim špijunima koji rade od kuće i tvrdili da je to pomoglo u regrutovanju kako bi se osiguralo da službe bezbednosti budu „potpuno raznolike i inkluzivne“.
Komitet, jedina grupa poslanika kojoj je dozvoljeno da ispita MI5, MI6 i GCHK, izrazio je zabrinutost da je rad od kuće doveo do kašnjenja ili „dezinfekcije“ odgovora kako bi se slali preko nebezbednih kompjuterskih sistema.
Vlada je, međutim, priznala da su britanski špijuni dali prioritet Bliskom istoku. „S obzirom na akutnu terorističku pretnju koja proističe iz Sirije, bilo je pravo u to vreme da je obaveštajna zajednica povećala resurse da se uhvati u koštac sa značajnom terorističkom pretnjom“, rekli su ministri. Rekli su da je u proteklih pet godina došlo do sedmostrukog povećanja broja istraga koje je sproveo MI5 o kineskoj aktivnosti i obećali veći naglasak na učenju mandarinskog jezika širom vlade.
Vlada je insistirala da je zauzela „dosledan, koherentan i robustan“ pristup prema Kini i ukazala na različite delove zakona koji su uvedeni od 2019. godine, kada je komitet otvorio istragu. Zakoni dozvoljavaju ministrima da intervenišu kada su osetljiva britanska preduzeća izložena riziku da ih preuzmu kineske kompanije, a špijuniranje u ime strane sile je postalo poseban prekršaj.
Međutim, ministri su odbacili upozorenja poslanika da Peking širi svoju ideologiju preko Konfučijevih instituta, centara koje podržavaju Kinezi i koji promovišu kineski jezik i kulturu. Sir Iain Duncan Smith, bivši lider stranke Torijevaca, upitao je zašto vlada i dalje odbija da zatvori institute, optužujući Sunaka da daje prioritet ekonomskim odnosima.
„Oni su pokušali da zaglupljuju prirodu zabrinutosti [komiteta] i da se bave samo onim delovima sa kojima žele da se bave“, rekao je on. „Smer putovanja je i dalje odlučan, očajnički pokušavajući da navede kineske vlasti da investiraju u Veliku Britaniju.
Vlada je saopštila da je prepoznala da su „kineske šeme regrutovanja pokušale da pronađu britanske i savezničke državljane na ključnim pozicijama i sa osetljivim znanjem i iskustvom, uključujući iz vlade, vojske, industrije i šireg društva“. U njemu se navodi da se preduzimaju „odlučni koraci“ da se ovo spreči, uključujući pravila osmišljena da spreče da državni službenici budu „pod uticajem“ nade u buduće zaposlenje ili da iskorišćavaju poverljive informacije nakon odlaska iz vlade.
Britanska vlada je sada napravila aplikaciju „razmisli pre nego što povežeš“ za sadašnje i bivše državne službenike, omogućavajući im da „bolje identifikuju obeležja lažnih profila koje koriste zlonamerni akteri“ na platformama kao što su Facebook i LinkedIn. Prošlog meseca Tajms je izvestio da je kineski špijun koristio LinkedIn profile da namami hiljade zvaničnika da predaju tajne.
Lord Mekdonald od Salforda, bivši stalni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova, odbacio je zabrinutost zbog kineske infiltracije u Vestminster, uporedivši to sa pokušajima britanskih saveznika da lobiraju kod parlamentaraca. „Mislim da ne možemo imati jedno pravilo za Sjedinjene Države i Francusku i Nemačku, a drugo za Kinu“, rekao je on za BBC Radio 4. „Moramo da budemo dosledni.“
The Times / Afera – A. Chatten