Posle hapšenja osobe koja je radila kao istržaivač u britanskom paralmentu zbog sumnje da je špijunirala za Peking, London u problemu kako da se ponese prema Pekingu
Velika Britanija se bori sa sve većim izazovima u svom pristupu Kini, nakon hapšenja parlamentarnog istraživača optuženog da je špijunirao u korist Pekinga. Visoki poslanici konzervativaca vrše pritisak na vladu da Kinu klasifikuje kao pretnju, što je stav koji podržavaju neki ministri u kabinetu premijera Rišija Sunaka. Tokom samita G20 u Indiji, kancelar Riši Sunak izrazio je zabrinutost zbog mešanja Pekinga.
Kina je oštro demantovala optužbe o špijunaži, osudivši ih kao „zlonamernu klevetu” i pozivajući Ujedinjeno Kraljevstvo da prestane da širi lažne informacije. U martu su dva muškarca uhapšena po Zakonu o službenoj tajni, a jedan od njih je bio parlamentarni istraživač koji se bavi međunarodnim poslovima a imao je pristup i šefu spoljnopolitičkog odbora Ališi Kerns ako i visokim činovnicima ministarstva spoljnih poslova.
Ovaj razvoj događaja je ponovo pokrenuo debatu unutar Konzervativne stranke u vezi sa stavom Velike Britanije o Kini. Neki konzervativci zalažu se za označavanje Pekinga kao pretnje, što je potez kojem su se do sada odupirali ministri u vladi.
Poznati visoki torijevci, uključujući bivšeg lidera Sir Iaina Dankana Smita i poslanika Tima Lautona, pozvali su na snažniji pristup, naglašavajući sve veću pretnju koju predstavlja Komunistička partija Kine (KPK) pod predsednikom Sijem. Takođe je izražena zabrinutost u vezi sa stepenom uticaja KPK u britanskim institucijama.
Dok neki ministri u kabinetu, poput ministarke unutrašnjih poslova Suele Braverman, podržavaju pooštravanje propisa, ministar zadzžen za biznis Kemi Badenoh poziva na oprez u korišćenju jezika koji bi mogao eskalirati tenzije. Trenutna pozicija Velike Britanije karakteriše Kinu kao „izazov koji definiše epohu“, u skladu sa stavom britanskih saveznika.
Kancelar Riši Sunak izrazio je snažnu zabrinutost zbog mešanja u britansku demokratiju tokom razgovora sa kineskim premijerom Li Ćjangom na Samitu G20, naglašavajući važnost aktivnog angažovanja, a ne puke kritike sa strane.
Bivši šef MI6 ser Aleks Jandžer ističe ekspanzivnu kinesku definiciju obaveštajnog rada, koja obuhvata napore uticaja pored tradicionalne špijunaže. On sugeriše da bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo razmotriti da Kinu odredi kao zemlju koja donosi „stanje zabrinutosti“ u skladu sa svojim ažuriranim bezbednosnim zakonima, koji bi nametnuli strožije zahteve za podatke od organizacija povezanih sa Kinom.
Britanski komitet za obaveštajne poslove i bezbednost ranije je upozorio na spor odgovor Velike Britanije na bezbednosne rizike iz Pekinga, navodeći nameru Kine da se meša u poslove britanske vlade i utiče na donošenje političkih odluka.
Afera / A. Chatten