Australijski premijer poručio Rišiju Sunaku da ‘se drži svog kursa’ i ne meša u stvari za koje nije kvalifikovan pošto se zvanični London umešao u sporski sukob kriket timova Australije i Engleske
Australijski premijer Entoni Albanez kaže da njegov kolega iz Velike Britanije „nije smeo da drži lekcije“ o pravilima kriketa.
Australijski premijer rekao je svom britanskom kolegi Rišiju Sunaku da „se drži svog kursa“, u eskalirajućem sporu usled rasprave zbog načina kako je Australija pobedila Englesku u drugom probnom meču.
Entoni Albanez rekao je u utorak da je „razočarenje” britanskog premijera zbog poraza njegovog tima u nedelju „razumljivo”, nakon što je Sunak rekao da postupci australijske strane tokom meča u Lordsu nisu bili „u duhu” igre.
Sunak „mora da nije imao iste lekcije kao što sam ja imao u osnovnoj školi: ’drži se svog kursa’“, rekao je Albanese za novine Sidnej Morning Herald. Na kraju je poslao sarkastičnu poruku britanskom lideru: „Nadam se da ste dobro, premijeru“.
Do spora je došlo pošto je engleski udarač („batsmen“) Džoni Bejrstou u nedelju isključen od strane sudije pošto je greškom pomislio da je utakmica došla do kraja i napustio svoju poziciju – ostavivši je otvorenim, što je iskoristio australijski kriketaš Aleks Keri.
Bejrstouovo kasnije otpuštanje otvorilo je put Australiji da pobedi u meču, povevši serijom od 2-0 u seriji od pet mečeva.
Ovaj potez Kerija izazvao je žestoku debatu na terenu i van njega, pojačavajući istorijsko rivalstvo Engleske i Australije. Oko 32.000 ljudi koji su pratili meč u Londonu počelo je da skandira: „isti stari Australci, uvek varaju“.
Ben Stouks, kapiten Engleske, priznao je posle meča da je njegov saigrač tehnički van terena i da je to njegova greška, ali je rekao: „Da li bih želeo da dobijem utakmicu na taj način? Odgovor za mene je ne.”
Upitan o tome šta se dogodilo tokom meča, Dauning strit je u ponedeljak rekao da se Sunak „slaže sa Benom Stoksom, koji je rekao da jednostavno ne bi želeo da pobedi u utakmici na način na koji je to učinila Australija”. Upitan da li su akcije Australije bile protivne duhu kriketa, Kabinet Rišija Sunaka je rekao: „Da“.
Dauning strit je u utorak rekao da će „i dalje podržvati prijateljsko rivalstvo između naše dve zemlje”, dodajući da je premijer poželeo engleskom timu „sreću” u nastavku serije.
Albanese je u ponedeljak na Tviteru napisao da je ponosan na muške i ženske kriket timove Australije, dodajući: „Isti stari Australci – uvek pobeđuju!“
Popularni Ešs predstavlja jedno od najintenzivnijih i najdugovječnijih sportskih rivalstava na svetu, a dva tima naizmenično su domaćini takmičenja svake dve godine od 1877.
Nakon što je Engleska prvi put poražena kao domaćin 1882. godine, novine Sporting Times su objavile da je engleski kriket umro i da će „telo biti kremirano, a pepeo odneto u Australiju“.
Rivalstvo je dostiglo najniži nivo u seriji 1932-33 kada je engleski tim primenio neprijateljsko kuglanje sa strane nogu – poznato kao „tela“ – u kojem je lopta bila uperena u telo udarača, što je taktika za koju mnogi smatraju da je čvrsto protiv duha igre.
Sledeći meč u ovogodišnjoj seriji počeće u četvrtak na Hedingliju, domaćem terenu Jorkšira.
Afera / A. Chatten