Zapad se suočava sa izazovom Kine koji „definiše epohu“ i koji se mora rešiti pre nego što Peking postane vodeća svetska tehnološka sila, upozorava jedan od najviših šefova bezbednosti Velike Britanije
Lindi Kameron, šef Nacionalnog centra za sajber bezbednost (NCSC), kaže da Velika Britanija i njeni saveznici ne mogu sebi da priušte samozadovoljstvo zbog „dramatičnog uspona Kine kao tehnološke supersile“.
Peking teži tehničkoj nadmoći nad zapadnim zemljama, a ne paritetu i, ako mu bude dozvoljeno da uspe, snaga će biti upotrebljena da „postigne dominantnu ulogu u globalnim poslovima“, rekla će ona.
Kameron, koja je odgovorna za sajber zaštitu Ujedinjenog Kraljevstva kao izvršna direktorka organizacije – ogranka GCHK, britanske obaveštajne službe – upozorava na moć Kine.
„Iskreno, ne možemo sebi priuštiti da ne držimo korak, inače rizikujemo da Kina postane dominantna sila u sajber prostoru“.
Govor označava Kameronovu najsnažniju intervenciju u njenom dvoipogodišnjem šefovanju NCSC-a i dolazi usred uzbune zbog povećane dominacije Kine u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu.
Postoje strahovi da bi Kina, ako postane tehnološki superiornija, mogla da koristi kontrolu lanca snabdevanja kako bi sputala svoje konkurente i zadavila zapadna tržišta. Britanske tajne službe takođe brinu da bi granične tehnologije kao što su kvantno računarstvo, industrija poluprovodnika i veštačka inteligencija mogle da budu iskorišćene od Pekinga kao sredstvo za dominaciju.
Sa druge strane, na Zapadu ne jenjava nelagodnost povodom izjava francuskog predsednika Emanuela Makrona da Evropa mora da bude svoja a ne ispostava SAD kada je reč o Tajvanu, koju je dao tokom posete Pekingu.
Grupa sedam industrijalizovanih demokratija nastojala je da pokaže jedinstven front prema Kini nakon nedavnih komentara francuskog predsednika Emanuela Makrona da Evropska unija ne bi trebalo da sledi vođstvo Vašingtona po pitanju Tajvana.
„Što se tiče Tajvana, postoji jasno jednoglasnost u pristupu koji zauzimamo sa svim našim partnerima iz G-7“, rekao je američki državni sekretar Antoni Blinken nakon što su najviši diplomati grupe zaključili sastanak u japanskom planinskom odmaralištu gradu Karuizava.
Što se tiče pitanja Kine i Tajvana, on je rekao da zemlje G-7 dele „očekivanje da se sve razlike rešavaju mirnim putem“.
Afera / A. Chatten