Velika Britanija se suočava sa najvećim padom životnog standarda od kada su uporedivi podaci počeli 1950-ih, prema nezavisnoj prognozi
Centar za ekonomska i poslovna istraživanja (CEBR) sa sedištem u Londonu objavio je u ponedjeljak izvještaj u kojem se kaže da je „kriza troškova života“ stigla u Veliku Britaniju.
CEBR navodi nedavno povećanje gornje granice cene energije – što odražava globalni rast troškova energije – kao razlog, rekavši da će prosečna domaćinstva u Velikoj Britaniji plaćati neverovatnih 73% više za svoj račun za energiju nego u poređenju sa pre godinu dana. Pored toga, cene benzina su veće za 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a cene dizela za 36 odsto, navodi se u izveštaju.
U narednim mesecima će inflacija potrošačkih cena biti veća od rasta plata, skočivši za dodatnih 2,5% sa februarskog nivoa od 6,2%, što je bilo najviše u poslednjih 30 godina. Iako većina prognoza očekuje da će ekonomija Ujedinjenog Kraljevstva rasti u svakom kvartalu 2022. godine, kriza cena energije će i dalje biti znatno lošija za domaćinstva, primećuje CEBR.
Banka Engleske upozorila je u martu da bi inflacija u zemlji trebalo da dostigne 40-godišnji maksimum od 8,7% na kraju godine zbog rasta globalnih cena energije u poslednjih nekoliko meseci. Guverner Banke Engleske, Endru Bejli, takođe je prošlog meseca rekao da Britanija ide ka najvećem pojedinačnom šoku cena energije od 1970-ih, sa privredom koja će pretrpjeti usporavanje rasta.
Međutim, konsultantska kuća PWC predviđa da će inflacija ići i do 12 odsto a analitičari kažu da je moguće da bude čak i 15 odsto.
Cene energenata su rasle širom sveta u poslednjih šest meseci, ali je ekonomski rat Zapada sa Moskvom pogoršao problem. Velika Britanija se pridružila SAD i EU u uvođenju nekoliko rundi sankcija protiv Rusije, glavnog snabdevača energijom za Evropu. Zapadne zemlje su se obavezale da će okončati sav uvoz ruskog uglja do kraja ove godine, nakon čega će u narednim godinama uslediti zabrana uvoza nafte i prirodnog gasa.
Afera / A. Chatten