Deatlji stravičnog zločina koji se desio 2011. polako isplivavaju u medije ali je malo verovatno da će iko, posebno na vrhu, biti kažnjen
Kako pišu britanski mediji pozivajući se na detalje javne istrage koja je u toku, čak 80 avganistanskih civila, možda po hitnom postupku, ubile su tri odvojene jedinice britanski specijalnih snaga SAS, koje su delovale u Avganistanu između 2010. i 2013. Advokati koji zastupaju porodice ožalošćenih izneli su tvrdnje, navodeći da su britanski vojnici sprovodili politiku likvidacije svih muškaraca u borbenom dobu.
Prema tvrdnji advokata, jedan vojnik SAS-a je navodno „lično ubio” 35 Avganistanaca tokom šestomesečne službe. Ubistva su se navodno dogodila čak i ako muškarci nisu predstavljali neposrednu pretnju. Tvrdnje su deo šire istrage navoda o ratnim zločinima koje su počinili vojnici SAS-a u Avganistanu.
U dokumentu koji je dostavila advokatska kancelarija Leigh Dai, koja zastupa ožalošćene porodice, citirana su prethodna saznanja britanskog Ministarstva odbrane dostavljena sudu. Otkriva da su Avganistanci često ubijani nakon što su ih vojnici SAS-a razdvojili od njihovih porodica i da je u pet incidenata broj streljanih premašio broj pronađenog oružja. E-poruke visokih vojnih oficira u to vreme izražavale su zabrinutost zbog „povremenog zanemarivanja života“. Međutim, interna revizija sprovedena 2011. nije dovela do promene obrasca ubijanja.
U periodu od juna 2011. do maja 2013. advokati su zabeležili 25 sumnjivih smrtnih slučajeva, uključujući i jednu raciju SAS-a u kojoj je ubijeno četiri ili pet Avganistanaca, ali je pronađena samo jedna granata. Intenzitet operacije bio je toliki da je dvoje avganistanske dece zadobilo opasne povrede koje su zahtevali hitnu medicinsku evakuaciju.
SAS, elitna jedinica britanskih specijalnih snaga, redovno je vršila noćne racije na porodična imanja u potrazi za talibanskim borcima tokom vojnog raspoređivanja Velike Britanije u provinciji Helmand, koja je završena 2014. godine.
Advokatska kancelarija tvrdi da je između 2010. i 2013. godine bilo najmanje 30 sumnjivih incidenata koji su rezultirali smrću preko 80 osoba. Međutim, do sada nije bilo nezavisne javne istrage o ovim događajima. Odgovarajući na sve veći pritisak, vlada Ujedinjenog Kraljevstva je pokrenula zakonsku istragu, koju je vodio lord sudija Hadon-Kejv, da ispita navode o ratnim zločinima koje su počinile britanske trupe u Avganistanu. Optužbe prevazilaze samo jednu jedinicu SAS-a i pokrivaju duži period nego što je prvobitno procenjeno, što ukazuje na „široko rasprostranjen i sistematski obrazac protivpravnih vansudskih ubistava“.
Vojna policija je 2014. pokrenula operaciju „Northmoor“, istragu o preko 600 navodnih krivičnih dela britanskih snaga u Avganistanu, uključujući ubijanje civila od strane SAS-a. Međutim, operacija je prekinuta 2017. i zatvorena 2019. godine, pri čemu je Ministarstvo odbrane saopštilo da nisu pronađeni dokazi o kriminalu.
Advokati koji zastupaju ožalošćene porodice takođe tvrde da se u narednim godinama dešavalo zataškavanje koje je uključivalo visoke oficire, zvaničnike i višestruke istrage. U jednom slučaju, vojna policija je uputila rukovodstvu specijalnih snaga Velike Britanije da ne briše nikakav materijal sa svojih servera, ali su podaci trajno izbrisani neposredno pre dolaska istražitelja.
Potpuna ročišta za javnu istragu zakazana su za jesen. Međutim, Ministarstvo odbrane je zatražilo da se pojedini delovi istrage održe u tajnosti, bez prisustva medija i javnosti. Ministarstvo odbrane želi da se u tajnosti saslušaju dokazi koji bi mogli potvrditi ili demantovati navodnu umešanost SAS-a u Avganistan. Medijske organizacije, uključujući Gardijan, Bi-Bi-Si, Tajms i Dejli mejl, osporavaju ovaj zahtev, tvrdeći da ozbiljnost navoda zahteva ograničenu tajnost. Ministarstvo odbrane je saopštilo da je na istražnom timu da odredi koji će navodi biti istraženi.
Afera / A. Chatten