CBS Njuz je povukao dokumentarac i izmenio priču u kojoj se navodi da 70 odsto stranog oružja nikada ne stigne na prve linije fronta u Ukrajini. Promene su napravljene usred negodovanja ukrajinske vlade i njenih pristalica
Dokumentarac je prvobitno sadržao intervju sa Jonasom Ohmanom, osnivačem organizacije sa sedištem u Litvaniji koja snabdeva ukrajinsku vojsku. Ohman je za Si-Bi-Es rekao da nabavka stranog oružja ukrajinskim trupama uključuje kretanje kroz mrežu „gospodara moći, oligarha [i] političkih igrača“, i da od sve pomoći koja stiže na granicu u Poljskoj, „nekako 30% toga stigne do konačne destinacije.”
Donatela Rovera iz Amnesti internešenela takođe se pojavila u filmu, rekavši da „zaista nema informacija o tome gde [oružje] uopšte ide“.
Dokumentarac je objavljen na mreži u četvrtak, a trebalo je da bude emitovan na CBS-u u nedelju uveče.
Proukrajinski nalozi na društvenim mrežama proganjali su CBS tokom vikenda, optužujući američku mrežu za širenje „ruske propagande“.
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak se uključio, rekavši da „nema dokaza“ da se ne zna za oružje koje ulazi u njegovu zemlju, uprkos sličnim upozorenjima ruske vlade, Evropola, Kanade, CIA-e i brojnih američkih republikanaca.
Dokumentarac je povučen sa sajta CBS-a u nedelju uveče, a Ohmanov citat uklonjen je iz tekstualne verzije priče.
Povrh ove priče, Si-Bi-Es je stavio belešku u kojoj se kaže da su isporuke oružja „značajno poboljšane” od snimanja u aprilu, i da su SAD poslale visokog vojnog zvaničnika u Kijev poslednjih dana „radi kontrole i praćenja naoružanja”.
Ohmanova organizacija objavila je saopštenje u kojem se navodi da je dokumentarni film izvukao njegove reči „izvan konteksta“, ali nije poricala da je 70% pristigle vojne pomoći nestalo u aprilu.
Oružje nije bilo „kradeno” ili „prodato na crnom tržištu”, objasnila je organizacija, već je završilo u rukama „različitih moćnih igrača” koji su pokušavali da „učvrste svoje pozicije”. Ko su ti igrači, ostalo je nerazjašnjeno.
CBS je rekao da „ažurira” svoj dokumentarac i da će emitovati montiranu verziju kasnije.
Rovera, koju su ukrajinska vlada i njene pristalice već najavile zbog nedavnog izveštaja Amnestija u kojem se Kijev optužuje da stavlja oružje u civilna područja kršeći humanitarno pravo, takođe je pokušala da odstupi. U objavi na Tviteru u nedelju, ona je tvrdila da odgovornost za praćenje pošiljki oružja leži na državama koje obezbeđuju oružje, a ne na Ukrajini.
Ukrajinska vlada je pozdravila odluku CBS-a da povuče dokumentarac. Ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba je ipak izjavio da je američka mreža „obmanula ogromnu publiku deljenjem neutemeljenih tvrdnji i narušavanjem poverenja u snabdevanje vitalne vojne pomoći naciji koja se opire agresiji i genocidu“.
„Trebalo bi da se sprovede interna istraga ko je to omogućio i zašto“, zaključio je on.
Drugi su kritikovali promene, za koje je novinar Maks Blumental rekao da su napravljene nakon „koordinisanog ludila ukrajinskog lobija“.
„Neverovatno kako država nacionalne bezbednosti može da natera novinsku agenciju da izbriše tačne informacije“, napisao je konzervativni podkaster Skot Grir na Tviteru. „Jedini protivargument je bio da se situacija popravlja, prema Pentagonu lol.
Ukrajina je više puta tvrdila da je neprekidan protok zapadnog oružja ključ za njen opstanak na bojnom polju. Od februara, SAD su odobrile više od 54 milijarde dolara ekonomske i vojne pomoći Ukrajini, dok je Velika Britanija izdvojila skoro tri milijarde dolara samo za vojnu pomoć, a EU je potrošila još 2,5 milijardi dolara na oružje za Kijev.
Uprkos prilivu oružja, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je prošle nedelje primetio da je njegova vojska brojčano nadjačana od strane Rusije. Opisujući borbe u Donbasu kao „pakao“, Zelenski je apelovao na SAD i njihove saveznike za još više naoružanja i opreme, posebno višestrukih raketnih sistema HIMARS.
Afera / A. Chatten