Lažne dojave o bombama u srpskim školama postale su poslednjih nedelja i meseci tužna realnost koja šteti školskom sistemu ali i osećanju bezbednosti građana u celini. Prekidi nastavnog procesa ali i nesigurnost kod učenika, roditelja i zaposlenih čine negativni učinak koje dojave o bombama čine celokupnom društvu i državi.
Ivan Zubović, jedan od roditelja i član Saveta roditelja OŠ „Mladost“ iz Beograda, za Aferu kaže da je u toj osmoletki bilo već desetak dojava o postavljenim bombama ali kako ističe, sam proces provere nije sproveden po pravilima.
-Instruktor sam borilačkih veština i znam da proveru dojava o bombi mora da obavi kontradiverziona jedinica a ne patrola „obične policije“ kao što je bio svaki put slučaj u našoj školi. Takođe, decu su po dojavi odvodili u školsko dvorište a pravilo je da se učenici ali i svi zaposleni u školi izmeste na nekoliko stotina metara od zgrade škole. Moram da naglasim da moje tri ćerke idu u školu „Mladost“ koja ima odlične nastavnike i dobra je škola ali nažalost jedna od nastavnica nije htela da deci opravda časove u danu kada je bila dojava o bombi i kada deca iz razumljivih razloga nisu mogla da prisustvuju nastavi, kaže Zubović.
Naš sagovornik kaže i da je Savet roditelja čiji je član tražio hitan sastanak od rukovodstva škole ali do tog sastanka još nije došlo. Takođe, Savet roditelja ni od jedne akcije MUP-a nije dobio izveštaj.
-Sve je to pokazatelj da se ovom problemu mora pristupiti krajnje ozbiljno a možda bi prelazak na onlajn nastavu ako se dojave nastave, bilo rešenje ali pod uslovom da deca sa onlajn nastave imaju isti kriterijum pri ocenjivanju i zaključivanju ocena, kaže za Aferu Ivan Zubović.
E. A.