Kina izbrisala statističke podatke koji pokazuju nagli rast smrtnih slučajeva od Kovida-19. Prvi o ovome izvestio Fajnenšl Tajms, pozivajući se na kineske izvore. Zvanični Peking ćuti
Kina je bila poznata po tome što je uvela stroge mere protiv Kovid-19 mnogo duže od drugih zemalja, što je mnoge navelo da veruju da je njihov strog pristup pomogao u kontroli širenja virusa. Međutim, iznenadno otkrivanje izbrisanih podataka o smrtnosti iz jedne od najnaseljenijih kineskih provincija, Džeđijang, izazvalo je sumnju u globalnoj zajednici.
Izveštaj Fajnenšel tajmsa ističe da podaci ukazuju na veliki broj smrtnih slučajeva nakon što je Peking popuštao kontrolu zbog virusa Kovid-19 krajem 2022. Statistika je pokazala zapanjujućih 73 odsto povećanja broja kremacija u bogatom primorskom regionu tokom prvog kvartala ove godine u odnosu na isti period 2022. i 2021. Brojke su dale sumornu sliku, a naglo uklanjanje informacija koje su o ovome procurele na kineskim društvenim mrežama samo je podstaklo skepticizam i nepoverenje.
Početkom januara, Svetska zdravstvena organizacija je optužila Kinu da umanjuje ozbiljnost izbijanja korona virusa i manipuliše stvarnim brojem smrtnih slučajeva. Činilo se da su ove optužbe sada potvrđene, zbog čega je globalna zajednica dovela u pitanje pouzdanost podataka o Kovid-19 koji dolaze iz Kine.
Stroge mere Kovid-19 koje je Kina sprovodila tokom dužeg perioda bile su i hvaljene i kritikovane. S jedne strane, tvrdilo se da su ove mere pomogle u kontroli širenja virusa i spasile živote. Međutim, proširena ograničenja su takođe značajno uticala na mentalno zdravlje, ekonomiju i lične slobode ljudi.
Usred sve većeg pritiska zbog ekonomske cene mera kontrole zbog kovida, kineska vlada je konačno odlučila krajem godine da okrene list. U iznenađujućem preokretu događaja, vlada je ukinula stroge mere koje su bile na snazi tako dugo, signalizirajući veliku promenu u njihovom pristupu pandemiji. Ova odluka je bila šok za mnoge, jer su očekivali još strožije mere kao odgovor na alarmantne podatke.
Iznenadno ukidanje ograničenja izazvalo je talas reakcija širom sveta. Neki su ovaj potez hvalili kao znak napretka i otvorenosti, dok su drugi ostali skeptični, pitajući se da li je to samo pokušaj da se skrene pažnja sa skandala sa manipulacijom podacima.
Ukidanje strogih mera donelo je nove izazove za kinesku vladu dok je pokušavala da uspostavi ravnotežu između upravljanja pandemijom i vraćanja normalnosti u živote svojih građana. Takođe je pokrenuo razgovore o važnosti transparentnosti i pouzdanih podataka u borbi protiv globalnih zdravstvenih kriza.
Nakon najnovijeg incidenta, Svetska zdravstvena organizacija i druga međunarodna tela nastavili su da vrše pritisak na sveobuhvatnu istragu o tačnosti podataka o Kovid-19 koje je objavila Kina.
Afera / A. Chatten