Naučnici su prvi put uzgajali biljke u tlu donetom s meseca. To je važan korak ka omogućavanju dugotrajnog boravka na Mesecu
Istraživači su koristili male uzorke prašine prikupljene tokom misija Apolo u periodu od 1969-1972. godine da uzgajaju vrstu kreša.
Na njihovo veliko iznenađenje, seme je niknulo posle dva dana.
„Ne mogu vam reći koliko smo bili zapanjeni“, rekla je Ana-Lisa Pol, profesorka sa Univerziteta Floride koja je koautor rada.
„Svaka biljka – bilo u lunarnom uzorku ili u kontrolnom uzorku – izgledala je isto do otprilike šestog dana.“
Nakon toga su se pojavile razlike. Biljke uzgajane na mesečevoj zemlji počele su da pokazuju znake stresa, razvijale su se sporije i na kraju su zakržljale.
Ali oni koji su uključeni kažu da je to iskorak – i to takav koji ima zemaljske implikacije.
„Ovo istraživanje je ključno za Nasine dugoročne ciljeve istraživanja jer ćemo morati da koristimo resurse pronađene na Mesecu i Marsu da bismo razvili izvore hrane za buduće astronaute koji žive i rade u dubokom svemiru“, rekao je šef Nase Bil Nelson.
„Ovo fundamentalno istraživanje rasta biljaka je takođe ključni primer kako NASA radi na otključavanju poljoprivrednih inovacija koje bi nam mogle pomoći da razumemo kako biljke mogu da prevaziđu stresne uslove u oblastima sa oskudnim hranom ovde na Zemlji“.
Jedan izazov za istraživače je to što jednostavno nema mnogo lunarnog tla za eksperimentisanje. Tokom trogodišnjeg perioda od 1969. godine, Nasa astronauti su vratili 382 kilograma lunarnog kamenja, uzoraka jezgra, šljunka, peska i prašine sa mesečeve površine.
Timu Univerziteta Floride dato je samo jedan gram zemlje po biljci za eksperiment iz uzoraka koji su decenijama držani zaključani.
NASA planira da spusti ljude na Mesec prvi put od 1972. godine u misiji koja je zakazana za 2025. godinu a veruje se da će ovaj poduhvat sa biljkama biti od velike pomoći pri planiraju raznh scenarija vezanih za misiju.
BBC / A. Chatten
Foto: NASA/ Ana-Lisa Pol