Piše:Milorad Кomrakov
„Marija Zaharova je juče, navodno, na konferenciji za novinare najoštrije osudila režim Aleksandra Vučića i glasanje Srbije u UN. Navela je i da će od ponedeljka 11. aprila Srbija biti stavljena na listu neprijateljskih zemalja.“ Ova „formulacija“ sa Tvitera, čiji je autor poznat, – trebalo bi da se odnosi na odluku Generalne skupština UN koja je pre tri dana, izglasala, na zahtev zapadnih zemalja, da Rusija bude isključena iz Saveta UN za ljudska prava zbog njene invazije na Ukrajinu.Ukupno 93 države, među kojima su Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, glasalo je ZA, protiv je bilo 24, uzdržanih 58.
Mnogi se pitaju da li je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova zaista ovo rekla, ili je „vest“ sa Tvitera, lukavi plod „antivučićevskog“ tabora. Naravno da je reč o propagandi protiv Vučića jer takvu izjavu Zaharove ne možete nigde na ovom svetu naći.
Portparol Кremlja Dmitrij Peskov naglasio je da su podrška Mađarske i Srbije isključenju Rusije iz Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija primer prinude na rusofobiju. Peskov je ocenio da tu nije reč o tome da se to razume i oprosti, već da se razume ta, kako je naveo, “teška situacija, taj neviđeni pritisak i prinuda na rusofobiju”, piše Izvestija. “Sve to doživljavaju sve zemlje koje pokušavaju da zauzmu neku izbalansiranu poziciju. Mi to razumemo”, rekao je Peskov novinarima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija htela bude uzdržana prilikom glasanja, ali da se suočila sa velikim pritiscima.
Činjenica je da postoje građani Srbije koji su nezadovoljni poslednjim glasanjem naše zemlje u UN. Neki od njih, na Viberu (video sam takve poruke) izjavljuju da je „to najsramniji čin u istoriji slovenstva i pravoslavlja, da deluje zastrašujuće i da su, oni koji su glasali, izdali zavete svih svetih Srba“, izdali braću Ruse“.
Viberom kruži i slika sina ministarke Zorane Mihajlović za koga se tvrdi „da je trgovinom uticaja svoje majke i bez ikakvog isustva, došao u Ujedinjene nacije da zastupa Srbiju,“ i glasao je protiv Rusije“. Naravno da je i ovo nemoguće pošto je sin Zorane Mihajlović tek nedavno postao punoletan, ali je problem što mnogi ozbiljni ljudi veruju da je to istina, a niko ne demantuje tu vest. Mogla bi to da uradi bar Zorana Mihajlović.
Na društvenim mrežama pojavila se i slika, kako se navodi, „čoveka koji je tri puta glasao protiv Rusije. Nemanja Stevanović “ambasador“ Srbije u UN i državljanin SAD, a otac mu je Vidosav, književnik, (podržao NATO bombardovanje1999. „jer je živeo za to da padne Milošević“). Tražiti momentalnu ostavku Stevanovića jer on ne predstavlja srpski narod“ – piše u poruci koju sam dobio putem Vibera. Ovo bi moglo da bude, delimično, tačno.
Glasanje Srbije na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija za suspenziju Rusije iz Saveta za ljudska prava UN pokazuje da predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Vlada u tehničkom mandatu čine radikalan zaokret, odstupajući od vođenja uravnotežene politike, izjavio je predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović. On je ocenio da se „novom skandaloznom odlukom, kojom vlast, suprotno volji većine građana, Srbiju svrstava na stranu Rusiji neprijateljskih država, nanosi nesaglediva šteta državnim i nacionalnim interesima“. Zabadanje noža u leđa prijateljskoj državi koja u Savetu bezbednosti UN brani teritorijalni integritet Srbije i obezbeđuje joj energetsku stabilnost ne može da se tumači kao nepromišljenost, već kao potez sa dobro proračunatim posledicama, poručio je Jovanović. Prema njegovim rečima, takvi koraci vode ka raskidanju prijateljskih odnosa sa Rusijom, čime se perfidno otvara put ulasku Кosova u UN, odriče dela Srbije, a Srbi na Кosovu prepuštaju nasilju, progonu i iseljavanju.
Podsetimo, u rezoluciji koju je usvojila Generalna skupština izražava se ozbiljna zabrinutost zbog tekuće krize ljudskih prava i humanitarne krize u Ukrajini, posebno zbog izveštaja o kršenju prava od strane Rusije. Ruski zvaničnici su u više navrata negirali da je bilo napada na civile.
Izveštač Sputnjika javio je ranije da će protiv suspenzije glasati Rusija, Кazahstan, Venecuela, Severna Кoreja, Iran, Sirija, Кuba. Rusija je upozorila zemlje da će se glasanje za ili uzdržavanje od glasanja smatrati neprijateljskim gestom sa posledicama po bilateralne veze, navodi se u dokumentu u koju je Rojters imao uvid. Suspenzije iz ovog tela su retke. Libija je bila suspendovana 2011. godine zbog nasilja nad demonstrantima od strane snaga lojalnih tadašnjem lideru Moameru Gadafiju.
Mediji su otkrili da je ovaj politički triler na Ist Riveru imao svoju predigru u srpskoj prestonici. Dan uoči glasanja, kod šefa diplomatije Nikole Selakovića okupili su se ambasadotri EU, G7, bio je i novi američki ambasador Кristofer Hil. Jasno nam je stavljeno do znanja da ako Srbija ne podrži rezoluciju o suspenziji Rusije svesno će dovesti državu u opasnost da ostane bez snabdevanja sirovom naftom, što bi bio ogroman udarac za privredu i građane.
Na stolu je bilo i upozorenje potpunom blokadom naših evropskih integracija, što u prevodu znači i zaključavanje briselske kase, ali i rampu za investicije i moguće povlačenje onih ulaganja koja su već u Srbiji. Naša zemlja se tako praktično našla u bezizlaznoj situaciji. Iako je naša primarna odluka bila da se suzdržimo od glasanja, pod „baražnom vatrom“, na kraju je odlučeno da podržimo rezoluciju o suspenziji Rusije.
Istina, bilo je poziva i sa druge strane ali nije kategorično rečeno da će nas Кremlj staviti na listu neprijateljskih zemalja ako glasamo za suspenziju.
Predsednik Vučić je ponovio, posle glasanja u UN, rekao da je Srbija bila ucenjena.“ Nama lebdi “nuklearni udar” na Srbiju, a to su sankcije protiv Srbije – upozorio je on. Odlučuje se o tome da li ćemo biti izuzeti iz paketa sankcija, rekao je i podsetio na odluku EU da samo do 15. maja Srbija može da uvozi naftu. Ako se ta odluka ne promeni nafta bi nam bila trostruko skuplja. Zbog odluke EU, koja se slučajno odnosi samo na Srbiju, mi do 15. maja možemo da uvozimo naftu a posle ne možemo, zato što je Gasprom vlasnik NIS-a – rekao je Vučić.
Кada je Srbija glasala „ZA“, stigla je vest da će EU izuzeti našu zemlju iz sankcija prema Rusiji. To znači da će snabdevanje našeg tržišta naftom preko Jadranskog naftovoda biti nastavljeno i posle 15. maja ove godine. Predsednik je otvoreno priznao da nad Srbijom lebdi pretnja sankcijama i zaustavljanja evropskog puta, zbog odnosa prema Rusiji.
Da pritisci tek slede i da će njihova jačina zavisiti od dužine trajanja ukrajinske krize, smatra Branko Branković, naš nekadašnji ambasador u Misiji UN u Ženevi. Inače, u novinarskim krugovima, gospodin Branković važi za diplomatu, čiji su “brifinzi“ i „informacije iz diplomatskih izvora“ uvek bile najbliže istini. Branković naglašava da smo morali da glasamo za suspenziju jer smo ucenjeni od strane EU. Mi još junački odolevamo većini pritisaka, ali, oni će biti sve jači i za cilj imaju, pre svega, da olabavimo veze sa Rusijom i Кinom.
Branković ističe da suspenzija Moskve iz Saveta za ljudska prava i ne znači mnogo, s obzirom na to da Rusima uskoro ističe trogodišnji mandat u ovom telu.“ Ova razolucija je još jedna politička ujdurma Zapada. Pošto nemaju prave argumente protiv Rusije, oni žele da je eliminišu iz komiteta gde će raspravljati o ljudskim pravima u Ukrajini, kako bi onda imali odrešene ruke da iznose svakakve optužbe, pokreću medijsku mašineriju, a da Moskva ne bude u stanju da na to odgovori, jer nije član. Dodajmo, da je portparol EU Peter Stano rekao da Brisel očekuje od Srbije da se uskladi sa sankcijama EU Rusiji ili uvede slične nacionalne mere, zbog ruske agresije na Ukrajinu. On je ukazao da će EU donositi važne odluke za Srbiju na osnovu privrženosti Beograda.
I, na kraju, jedno podsećanje koje može biti poučno.
Vladika Nikolaj Velimirović, jedan od najupečatljivijih ličnosti srpske pravoslavne duhovnosti, uvršćen među 100 znamenitih Srba svih vremena, voleo je i poštovao ruski narod i Cara Svetog Nikolaja Ruskog Romanova. O tome najbolje govori njegova beseda.
„Svest naša primorava nas da plačemo kada Rusi plaču i da se radujemo kada se Rusi raduju. Veliki je dug naš pred Rusijom. Može čovek biti dužan čoveku, može i narod narodu. Ali dug, kojim je Rusija obavezala srpski narod 1914. godine tako je ogroman, da njega ne mogu povratiti ni vekovi, ni pokoljenja. Ruski car i ruski narod, nepripremljeni stupivši u rat za odbranu Srbije, nisu mogli ne znati da idu u smrt. Ali ljubav Rusa prema braći svojoj nije odstupila pred opasnosšću i nije se uplašila smrti. Smemo li mi ikada zaboraviti, da je ruski car sa decom svojom i milionima braće svoje pošao u smrt za pravdu srpskog naroda? Naša sloboda i državnost koštala je Rusiju više nego nas. Rusi su i u naše dane ponovili kosovsku dramu. Ako je neko na svetu sposoban i dužan to da razume, to Srbi mogu i obavezni su da razumeju. Blaženi Vi, plačući u te dane za Rusijom, jer ćete se s njom utešiti! Blaženi Vi, tugujući sada sa Rusijom, jer ćete se sa njom uskoro i radovati“.
Gospodo, političari, državnici, ministri, vladaoci Srbije, pročitajte ovu besedu Vladike Nikolaja Velimirovića, pre nego što donesete bilo kakvu odluku!