Vršilac dužnosti libanskog ministra informisanja Zijad Makari smatra da je Rusija sposobna da zaustavi operacije koju sprovodi izraelska vojska u Pojasu Gaze. Prema njegovim rečima, Zapad sada podržava „ovaj rat“, a ruski pristup je jedini, ili jedan od retkih, sposoban da „zaustavi zločine“ u Gazi.
Prema njegovom mišljenju, Moskva, u okviru postojećeg odnosa snaga, može da preduzme aktivnije korake i da vrši jači pritisak.
„Ruska Federacija je jedna od velikih sila i poznaje svoje mogućnosti, ali takođe znam da je Rusija zemlja koja u ovoj fazi podržava siromašne i potlačene“, citira RIA Novosti libanskog ministra.
Ali, Putinu ovaj haos savršeno odgovara, zaključuju mnogi. I nastaviće da ponavlja kako su Amerika i Zapad krivi i za ovaj sukob, dok njegovi podređeni dodaju kako se američkoj pomoći Ukrajini bliži kraj…
Putin je upozorio da bi se izraelski rat u Gazi mogao da proširi i van Bliskog istoka, rekavši da je pogrešno da se žene, deca i starci u palestinskoj enklavi kažnjavaju za tuđe zločine.
„Naš glavni zadatak je da zaustavimo krvoproliće i nasilje“, rekao je on na sastanku Kremlja sa ruskim verskim vođama različitih vera, navodi se u transkriptu Kremlja.
Zna se da je ruski predsednik, koji od februara prošle godine vodi sveopšti rat u susednoj Ukrajini, drugim svetskim liderima u telefonskim razgovorima rekao da ako se izraelska vojna kampanja u Gazi ne zaustavi, postoji rizik od mnogo šireg požara.
„Dalja eskalacija krize nosi rizik od teških i izuzetno opasnih i destruktivnih posledica. I ne samo za region Bliskog istoka. To bi moglo da se izlije daleko izvan granica Bliskog istoka“, tvrdi on.
On je, kritikujući Zapad, rekao da određene neimenovane snage žele da izazovu dalju eskalaciju i uvuku što više drugih zemalja i naroda u sukob.
Cilj je, kako je rekao, bio da se „započne pravi talas haosa i međusobne mržnje ne samo na Bliskom istoku, već i daleko izvan njegovih granica”.
„U tu svrhu, između ostalog, pokušavaju da poigraju nacionalna i verska osećanja miliona ljudi.
Ko je kome saveznik
Kremlj je već saopštio da treba da se nastavi sa naporima da se postigne dogovor o „izbalansiranoj“ rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o sukobu Izraela i Hamasa.
Sa Netaniahuom Putin je decenijama u više nego prisnom odnosu. I na brojnim drugim nivoima proratni komentatori i ruski blogeri javno likuju zbog ‘slabosti Zapada‘ i nadaju se da će zbivanja u Izraelu znatno umanjiti dosadašnju podršku Ukrajini. Nekadašnji glavni rabin u Moskvi Pinčas Goldšmit, koji je lani zbog podrške Ukrajini otišao iz zemlje, za “Njujork tsjms” je izjavio da je zadnji stav Kremlja prema zbivanjima u Izraelu definitivna manifestacija znatnog pogoršanja odnosa. Mnogi jevrejski čelnici su nekad u Putinu videli saveznika u negovanju sećanja na Drugi svetski rat, ali kad je ruski predsednik počeo da upoređuje sadašnju vladu Ukrajine s nacističkom Nemačkom kako bi opravdao invaziju, jevrejski ugledni članovi su rekli: ‘Mi nismo deo toga.‘”
I Volodimir Zelenski se kao Jevrej lično našao nekoliko puta na Putinovom udaru: nazivao ga je ‘sramotom za jevrejski narod‘ zbog predsednikovanja ‘neonacistima‘. Zadnjih dana na ruskoj državnoj televiziji komentatori otvoreno ismejavaju hiljade ruskih Jevreja koji su otišli u Izrael posle Putinove invazije na Ukrajinu, u najvećem broju slučajeva kako bi izbegli mobilizaciju.
Uloga ruskih Jevreja
“Pobegli su iz Rusije, a sad ih gledamo kako marširaju u Gazi s oružjem u ruci”, objašnjava jedan od voditelja ruskog državnog kanala.
Jasni su geopolitički razlozi za Putinovu promenu odnosa prema Izraelu. Na Bliskom istoku, gde je Rusija dugo pokušavala da igra važnu ulogu i gradi ravnopravne odnose sa svim velikim silama, sad je kriva i izraelskom neprijatelju Iranu. Kao što se zna, on im je postao jedan od primarnih dobavljača oružja za rat u Ukrajini.
Pažnja i sredstva koja su se slivala u Ukrajinu sad je nesumnjivo smanjena. Osim toga, imidž neosvojive izraelske tvrđave javno se srušio, pa ruski krugovi isto priželjkuju i celom Zapadu.
Stručnjaci kažu da Izrael nije hteo da izazove previše antagonizma u Rusiji baš s obzirom na bliske veze Moskve s Iranom.
Htjeli su i da očuvaju komunikaciju između izraelske i ruske vojske koja deluje u Siriji, a što je dosad omogućavalo izraelskoj vojsci izbegavanje ulaska u Siriju. Sad se sva ta krhka geopolitička ravnoteža raspala u komadiće: na Izrael najednom doleću projektili i iz Gaze, i iz Sirije, kao i iz Libana.
Kapaciteti, volja i moral
Rat na Bliskom istoku itekako će iskusiti i SAD i Evropa. Hamas najznačajniju podršku dobija od Irana, sve većeg saveznika Kremlja koji im je već osigurao hiljade dronova ‘samoubica‘ tipa Šehid za invaziju na Ukrajinu. Napad na Izrael već je prenapregnuo i američke i evropske vojne kapacitete, kao i volju i moral. Zapad je već bio zapao u probleme nastojeći da pronađe više oružja i novca za pomoć ukrajinskoj protivofenzivi, a iranski saveznici i Hamas odlučili su, kakve li slučajnosti, baš u tom trenutku da ‘prošire područje borbe‘.
Može li Rusija da zaustavi sukob u Gazi? Može, kao što to može i Amerika, ili zajedno, uz nagodbu – „da narede”. Drugo pitanje je – hoće li, kada i pošto.
Izvor: Politika
Foto: Jaafar Ashtiyeh / Getty