Priredio: Vladan Dinić
Slučaj Zbornika o Kosovu i Metohiji
Kako smo već na portalu „Afera“ ekskluzivno objavili: jedna od najuglednijih izdavačkih kuća u Rusiji, u Sankt Peterburgu, „Vladimir Dalj“ za svoje ogromno tržište knjige – objavila knjigu akademika SANU Časlava Ocića – „Kosovska vertikala ili neokolonijalna horizontala“, za naše prilike, u izuzetnom tiražu, ali je u nas, u Srbiji ta kanjiga, blago rečeno – prećutana, da ne kažemo – zabranjena.
Tako čitaoci na ogromnom ruskom tržišta kniiga, na svom jeziku, ruskom, imaju priliku da se upoznaju sa stvarnim stanjem na Kosovu i Metohiji, duši srpskog bitisanja, ali i sa otimanjem resursa, rudnog bogatstva, rušenem srpskih crkava, otimanjem (i prisvajanjem) istorije i baštine srpskog srpskog naroda…Ali i činjenem i nečinjenem svetskih moćnika oko otimanja 16,2 odsto teritorije Srbije…
„Kosovo će u 21. veku biti mera i provera svih nas
Ako vam slučajno, ili namerno dođu u ruke ova knjiga ili Zbornik naučnih radova s naučnog skupa održanog u SANU 25. februara 2022. godine, sigurno nećete moći da ne primetite poruku upokojenog Patrijarha Pavla s početka knjige:
„Kosovo će u 21. veku biti mera i provera svih nas – od skromnih trudbenika svakodnevice do patrijarha i vođa srpskog plemena. Ne budemo li dostojni Kosova, nećemo biti ni svog zemaljskog postojanja. Nestaćemo kao da nas nije bilo, a na našem mestu živeće neko drugi.“
Ta misao je naša stvarnost i vekovna istina.
Časlav Ocić (77), ugledni srpski intelektualac, naučnik i makroekonomista, univerzitetski profesor u penziji je redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti, jedan od najuvažavanijih poznavalaca “kosovskog pitanja”, pisac brojnih knjiga: “Uvod u ekonomiku”, “Pomaci”, “Ekonomika regionalnog razvoja Jugoslavije”, Moguća strategija Srbije…
Akademik Ocić, svojim britkim rečnikom, preciznim, jasnim i svakom čoveku razumljivim, ovom kapitalnom knjigom učinio je, čini se, mnogo više za Srbiju i srpski narod mnogo više nego isprazne govorancije mnogih naših lokalnih moćnika i političara i, ubeđen sam, da će se sa ovom knigom – istinom o Kosovu i Metohiji – „Kosovska vertikala ili neokolonijalna horizontala“ bar za nekoliko decimala popraviti imidž Srbije u svetu…
Na Kosovu i Metohiji su danima, nedeljama, mesecima, godinama i decenijama, uz obilnu „pomoć“ tzv. međunarodne zajednice (preciznije Zapada, SAD, Britanije, Nemačke, Francuske, zemalja Qinte…) ustoličeni svi uslovi za bes, otpor novkomponovanoj šiptarskoj kosovskoj eliti osokoljenoj NATO intervencijom i nasilnim otimanjem 16,2 odsto teritorije, da bi danas stanje bilo – ni mir, ni rat, ali…
Harold Makmilan, legendarni britanski premijer je svojevremeno poručio mladim političarima da „mogu da imaju razne planove, ali na kraju politiku diktiraju događaji“.
Upravo danas i ovih dana u sedištu UN Aleksandar Vučić, predsedenik Srbije pokušava da odbrani Srbiju, u još jednom od sve bestijalnijih i besomučnih napada, zasad verbalnog, SAD i njenik satelita…
I tu se, kao poslednja odbrana pojavljuju knjige (kao i ova akademika Časlava Ocića) „Kosovska vertikala ili neokolonijalna horizontala“, objavljena u Rusiji (u Srbiji prećutana i nekome očito nepoželjna?!)
Naravno u izboru i odluci čitaoca iz koje knjige će više naučiti, često se prave greške, a objektivno i i kada je pročitamo ne možemo sa sigurnošću reći koja je knjiga dobra a koja je loša. Stvar lične prirode i dilema, slična onoj: o ukusima se ne raspravlja…
Ipak merila vrednosti postoje: održavauju ih i čuvaju institucije društva i sistema, nacionalne akademije nauka, univerziteti,…! Ipak, u svim tim čuvarima vrednosti ključan je čovek. Čovek koji nam svoja znanja (i lično obrazovanje) stečena u većoj meri iz raznih knjiga, nudi kroz seminare, simpozijuje, predavanja… a najčešće kroz knjige. Tako je lakše dati mišljenje koja je knjiga dobra koja nije dobra. Još lakše bi bilo da su knjige predmet lajkovanja na društvenim mrežama, lajkovi bi lako dali “masovan odgovor” koja je bolja. Ali, nisu, i dobro je što nisu.
Nije dobro i zato što o tome odlučuju marginalci!
U tom začaranom lavirintu neminovno ponovo dolazimo do čoveka, zapravo do dva. Jedanog koji misli da je sve što je on naučio i saznao korisno za društvo u kome živi i drugog koji misli da to nije dobro i da je njegovo bolje.
Ali šta se događa kada se nasuprot jedne vrednosti stavlja druga koja čak nije dostojna da se nudi kao kvalitet. Još rđavije je kad se umeša „autoritet“, lični interesi, revanšizam…?! Tada imamo nepoželjne knjige.
Kad je dobra knjiga – nepoželjna
Knjiga: „Ekonomski , svojinskopravni i demografski aspekti Kosovometohijskog pitanja“, čiji je urednik akademik Časlav Ocić, javno nije ni hvaljena ni kuđena, još rđavije, u nas je – prećutana!! I – nepoželjna. O čemu se ovde – zapravo – radi?
Ugledni srpski mislilac, akademik Časlav Ocić je 2018. godine pokrenuo u SANU, (kao predsednik Odbora za ekonomske nauke), naučni skup o kosovskometohijskom pitanju.
Predsednik SANU, akademik Vladimir S. Kostić je skup zabranio i svog kolegu Ocića zbog toga smenio s mesta predsednika Odbora za ekonomske nauke. Akademik Ocić je ipak taj naučni skup održao i objavio zbornik radova sa tog skupa pod naslovom: „Kosovska vertikala ili neokolonijalna horizontala? Demografski, ekonomski, pravni, geopolitički i ekološki aspekti kosovskometohijskog pitanja.“
Izašla su dva izdanja tog zbornika, a Zbornik je razmatran i pozitivno ocenjen na Saboru SPC, u dve strane zemlje javio se interes da se on prevede na jezike tih zemalja (što je u jednom slučaju već i učinjeno – proletos je vodeća akademska kuća akademske literature „Vladimir Dalj“ iz Petrograda objavila vrlo reprezentativno uređen i opremljen zbornik pod naslovom:“ Kosovska vertikala ili neokolonijalna horizontala?“ (480 strana). U publikovanju domaćeg izdanja udružili su se izdavači iz Beograda, Gračanice, Cetinja i Zrenjanina.
U junu 2019. godine akademik Vladimir S. Kostić formirao je Akademijski odbor za srpsko pitanje. Akademik Ocić se prijavio da bude član tog odbora i predložio da organizuje naučni skup (na engleskom jeziku) o ekonomskim, svojinskopravnim i demografskim aspektima kosovskometohijskog pitanja.
Kostić se tome, kako su pisali mediji opirao, ali je akademik Časlav Ocić bio uporan i posle skoro tri godine borbe uspeo u SANU u svečanoj sali 25. februara o.g. da organizuje taj skup. Kad ovako nešto pročitate ipak pomislite – da je to jedna vrsta „cenzure“ ipak prolazna stvar. Kao i – zabranjene knjige (koje smo rado i rado i često ih čitali)…
U nastavku teksta i naučnom radu iz knjige “EKONOMSKI, SVOJINSKOPRAVNI I DEMOGRAFSKI ASPEKTI KOSOVSKOMETOHIJSKOGH PITANJA” pokušaćemo čitaocima portala “Afera” da pružamo mogućnost da se upoznaju sa ovim ali i drugim sadržajima ove knjige, pa neka sami odluče koliko je i dobra ili je za – prećutkivanje…
Ipak, nikako ne može da se zaobiđe čudna činjenica, ali i logično pitanje: šta se to dešava u SANU oko ove knjige kad jedan ugledni akademik (Časlav Ocić) koji je urednik knjige Zbornika, kao i ostali autori učesnici tog naučnog skupa prolaze kroz, za današnje vreme, neprimrene i teško razumljive prepreke i svjevrsnu cenzuru.
Prvo, da su svoje radove izneli na naučnom skupu održanom u SANU, a ti radovi su istovremeno sadržaj knjige, tj. spornog Zbrnika. Da apsurd bude veći – u kolevci knjige SANU očito postoji problem s objavljivanjem knjiga?!
U konkretnom slučaju Zbornika o Kosovu i Metohiji i svega što se oko njega i njenih autora dešava bespotrebno je dalje razmišljati. Nakon uvida u sadržaje Zbornika i poruke koje su sa naučnog skupa obelodanjene, a koje naši čitaoci (verovatno) nisu pročitali – ideja portala “Afera” je da ih upoznamo sa, po našem izboru, delovima sadržaja iz Zbornika, a sve moguće smetnje, pogotovo nerešene odnose među akademicima i razloge zašto i da li s razlogom i ko koga ometa i ne samo dalji rad na ovoj knjizi, već time i realizaciju zaključaka iz izglanja na naučnom skupu, nebitni su u poređenju sa vrednostima iz sadržajima u Zborniku sa kojima će se naši čitaoci bar delimično upoznati.
Jer naučni skupovi se, između ostalog, održavaju da bi naučnici izneli svoje mišljenje, istraživanje i sl. i u formi knjige omogućili i drugima da se sa istima upoznaju. Bez toga bi se cilj naučnog skupa svodio na njihove govore, izlaganja i sl. a javnost bi imala utisak da su time rešili probleme. Ne, nisu ih rešili!
Za kraj pokušajte sami da date odgovor. Uzmite u obzir i ovo pismo urednika ,akademika Časlava Ocića u kome on piše:
„Zbornik radova s naučnog skupa održanog u SANU 25. februara 2022 je prelomljen, pozitivno recenziran, nedostaju samo CIP i ISBN, pod udarom je cenzure akademika Vladimira S. Kostića, predsednika SANU, koji zloupotrebljava svoj položaj da bi se osvetio uredniku Zbornika zbog kritike Kostićevog naučno neutemeljenog i protivustavnog stava kojim predsednik SANU Kostić od 2015. odine podržava nezavisnost Kosova; nadam se da će ova cenzura uskoro biti ukinuta, odnosno da će problem biti rešen na razuman, akademski, način – bez intervencije sudskih organa“.
Dakle, bio je naučni skup. On je iznedrio vrednu knjigu. Ali bez obzira na to apsurdi poput ovog da je u kolevci knjige problem njeno objavljivanje, pa i održavnje naučnog skupa, (a šta drugo da radi takva kuća?) imamo situaciju gde se nekome (pojedincu ili insitutciji svejedno) čini da je jedna dobra knjiga nepoželjna.
To sasvim sigurno ne vodi uspostavljalju sklada vrednosti, pre svega jedne institucije kao što je SANU.