Predstavnici Rusije i Ukrajine sastali su se u Normandijskom formatu pregovora prvi put otkako se ponovo razbuktao ukrajinski konflikt. Normandijski format je pregovaračka platforma u koju su uključene četiri države – Nemačka, Francuska, Rusija i Ukrajina – čiji su se predstavnici neformalno prvi put sastali 2014. godine na obeležavanju „Dana D“ u Normandiji u Francuskoj, u pokušaju da reše krizu u Donbasu, a od tada su održavali sastanke u nekoliko navrata. Nemačka i Francuska se sada nadaju da će postići diplomatsko rešenju u Parizu, objavio je Zidojče cajtung.
Politički savetnici iz Rusije i Ukrajine sastali su se u Parizu kako bi pregovarali o rešenju ukrajinske krize. Razgovor se odvijao u Normandijskom formatu, u kome su učestvovali i nemački i francuski predstavnici. Samu činjenicu da obe strane razgovaraju jedna sa drugom, učesnici su ocenili kao pozitivan znak.
Nakon osam sati razgovora, glavni ruski pregovarač Dmitrij Kozak rekao je u sredu uveče (26. 01. 2022) da je dogovoreno da se poštuje prekid vatre na istoku Ukrajine.
Za dve nedelje trebalo bi da se održi još jedna runda pregovora u Berlinu.
Sastanak u Parizu bio je „snažan signal da je mirno rešenje spremno“, rekao je Andrij Jermak, šef kabineta predsednika u Kijevu. On se nada konstruktivnom dijalogu u interesu Ukrajine. Na nivou savetnika održana su dva sastanka početkom januara, odvojeno sa Ukrajinom i sa Rusijom. Šefovi vlada četiri uključene zemlje poslednji put su se sastali krajem 2019. u Normandijskom formatu.
Cilj ovog formata je implementacija Minskog sporazuma iz 2015. godine, koji je u to vreme trebalo da okonča sukob na istoku Ukrajine. Od tada se Kijev i Moskva spore oko redosleda sprovođenja dogovorenih mera, a reč je, pre svega, o okolnostima pod kojima bi se mogli održati izbori u krizom pogođenim sredinama. Moskva se zalaže za sprovođenje sporazuma iz Minska. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u sredu (26. 01. 2022) je spomenuo da ni Evropska unija ni Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) nisu odigrali nikakvu ulogu u rešavanju sukoba. „Nećemo dozvoliti da se naši projekti uvlače u beskrajne rasprave“, rekao je šef diplomatije ispred ruske Državne dume, govoreći o „pokušajima da se celo ovo pitanje prebaci na OEBS, ili kroz uporne pozive Evropske unije da se nađe mesto i za njih u ovim raspravama“, prenosi Zidojče cajtung.
Afera/J. J. M.