Vlasti na Tajvanu su danas objavile da je devet kineskih aviona ušlo u njihovu zonu protiv-vazdušne odbrane
Tajvan, za koji Kina tvrdi da je deo njene teritorio, skrenuo je pažnju na sve učestalije misije ovog tipa koje izvodi kineska avijacija. Iako se avioni ne približavaju samom Tajvanu, oni sve češće ulaze u vode koje pripadaju ostrvu.
Pre ovog incidenta krajem januara čak 39 kineskih letelica upalo je u tajvanski vazdušni prostor.
Ministarstvo odbrane Tajvana je saopštilo da je u najnovijem incidentu učestvovalo osam kineskih lovaca J-16 i jedan izviđački avion I-8, koji su preleteli oblast severoistočno od ostrva Pratas na gornjem delu Južnog kineskog mora.
Tajvanski lovci su poslati da upozore kineske avione, a rakete protivvazdušne odbrane raspoređene su da „prate aktivnosti“, saopštilo je ministarstvo.
Sve ovo se dešava u danu kada je Rusija pokrenula svoju operaciju u Ukrajini. Kina nije osudila potez Rusije rekavši da Moskva jeste bila suočena sa provokacijama. Tajvan je oprezno posmatra ukrajinsku krizu zbog zabrnutosti da bi Kina to mogla da iskoristi da zauzme ostrvo.
Zapadni analitičari sve više upozoravaju na opasnost od otvaranja dva fronta u svetu – u Evropi i u Aziji, te da SAD neće imati snage i kapaciteta da reaguju i da se odupru.
Tajvan je iz predostrožnosti povećao nivo borbene gotovosti svojih snaga i zatražio veću podršku saveznika u Pacifiku.
Govoreći u Pekingu ranije danas, na pitanje o novoj američkoj indo-pacifičkoj strategiji, portparol kineskog ministarstva odbrane Tan Kefei je ponovio da je Tajvan „ključno pitanje“ Kine i da neće tolerisati nikakvo strano mešanje.
„Pozivamo američku stranu da prepozna visoku osetljivost pitanja Tajvana, prestane da se meša u unutrašnje stvari Kine i prestane da se igra vatrom po pitanju Tajvana“, rekao je Tan.
U pregledu strategije Indo-Pacifika na 12 stranica objavljenom ranije ovog meseca, Bajdenova administracija je obećala da će posvetiti više diplomatskih i bezbednosnih resursa regionu.
Izvor/Afera/A.C.