Posle zapadnog presedana s Rusijom
Zemlje su toliko preplašene dedolarizacijom i zapadnim sankcijama Rusiji, da sve više vraćaju zlatne poluge kući na čuvanje, pokazuje istraživanje centralnih banaka
Centralne banke i državni fondovi sve više vraćaju svoja zlatna sredstva kući zbog zabrinutosti da bi njihova sredstva u inostranstvu mogla biti zamrznuta — u situaciji sličnoj Rusiji nakon što je izvršila invaziju na Ukrajinu — prema istraživanju centralnih banaka objavljenom u nedelju.
Oko 41% ispitanika očekuje da će povećati alokaciju zlata u svojim portfeljima u naredne tri godine, prema analitičkoj kompaniji Invesco, koji je anketirao 85 suverenih investitora i 57 centralnih banaka između januara i marta.
Iz ove grupe, dvoje od pet je reklo da je to zato što su zabrinuti da će njihova imovina biti zamrznuta — kao što pokazuju zapadne sankcije Rusiji.
Centralne banke širom sveta su prošle godine pokupile rekordnih 1.136 metričkih tona zlata, obeležavajući 12. godinu zaredom povećanja kupovine zlata, naveo je Svetski savet za zlato u februarskom izveštaju. Turska i Kina čine gotovo petinu udela u ukupnoj kupovini zlata u proteklih godinu dana.
Ali izgleda da su centralne banke manje spremne da svoja fizička sredstva zlata drže u skladištu u inostranstvu: dok je oko 50% država držalo zlatne rezerve kod kuće 2020. godine, sada je taj broj porastao na 70%.
Kako je za Invesco rekla neimenovana osoba koja je visoko u jednoj zapadnoj evropskoj banci, ta institucija povećala svoje zlato pre osam do 10 godina i prvvobitno ga je držala u Londonu. „Ali sada smo preneli naše zlatne rezerve nazad u sopstvenu zemlju da bismo ih očuvali – uloga tog zlata sada je da bude bezbedno utočište za neku potencijalnu krizu“.
Povećana kupovina zlata od strane centralnih banaka takođe prati globalni pomak od američkog dolara kao svetske rezervne valute. Međutim, većina centralnih banaka ne misli da će kineski juan biti ‘prava rezervna valuta’ u narednih pet godina, pokazuje istraživanje.
Američki dolar je bio svetska rezervna valuta od Drugog svetskog rata, igrajući ključnu ulogu u svetskom trgovinskom i finansijskom sistemu. Ali sveobuhvatne sankcije Rusiji koje su izbacile ovu zemlju iz globalnog finansijskog sistema kojim dominira američki dolar toliko su uplašile druge zemlje da sada prave rezervne valute za trgovinu.
Ipak, centralne banke se generalno slažu da ne postoji jasna alternativa za dolar kao dominantnu svetsku rezervnu valutu.
Kineski juan takođe nije kratkoročno rešenje, pokazuje istraživanje. Samo 18 odsto ispitanika reklo je da misli da će juan postati „prava rezervna valuta za pet godina“ — što je pad u odnosu na 29 odsto prošle godine koji su se složili sa tim stavom.
Afera / A. Chatten