Boris Džonson je planirao da izgradi kućicu na drvetu vrednu 150.000 funti (175.000 evra) za svog sina u Čekersu – jednoj od rezidencija premijera – ali je zaustavljen kada je policija izrazila zabrinutost za bezbednost, pišu britanski mediji
Ako ste mislili da su srpski političari bezobzirni i da nemaju stida, onda će vas ova vest možda barem „malo utešiti“.
Premijer Velike Britanije i njegova supruga Keri Džonson želeli su da instaliraju malu kućicu na drvetu tokom jeseni 2020. godine, navodi se u izveštaju Tajmsa. Ali oni su bili primorani da odustanu od planova za kućicu na drvetu – koja bi bila izgrađena od skupog neprobojnog stakla – zbog policijske zabrinutosti da će biti vidljiva sa puta, tvrdi se.
Podrazumeva se da je bilo razgovora o tome da projekat finansira Dejvid Braunlou, donator Torijevaca, i da su nacrti pripremljeni.
Predlozi su otkazani nakon što su Džonsonovi službenici za ličnu zaštitu izrazili zabrinutost za bezbednost. Međutim, izvori iz Dauning strita tvrde da je premijer takođe upozoren na mogućnost da izbije skandal ako potroši 150.000 funti na kućicu na drvetu.
Bilo je daleko od izvesnog da li bi dozvolu dao Čekers Trust, telo koje upravlja imanjem Bakingemšir, zbog broja zaštićenih stabala oko Čekersa.
Džonson je odbio da komentariše te tvrdnje u intervjuu novinarima koji su putovali s njim u Ruandu, gde prisustvuje samitu lidera Komonvelta. Rekao je: „Neću da komentarišem nepostojeće objekte ili nepostojeće poslove za moju porodicu“, rekao je.
Portparol vlade je rekao da trenutno nema kućice na drvetu u Čekersu, niti da postoje planovi da se ona izgradi u budućnosti. Dodali su: „Ne komentarišemo privatne ili porodične stvari koje ne uključuju nikakve ministarske deklaracije ili sredstva poreskih obveznika“.
Ovo nije prvi put da su planovi za poboljšanje doma premijera i njegove supruge izazvali kontroverzu. Sveži nakon njegove ubedljive pobede na izborima u decembru 2019, par je nastavio sa renoviranjem rezidencije koju su nasledili od Tereze i Filipa Meja.
Renoviranje, pod vodstvom vrhunskog dizajnera Lulu Litl, koštalo je najmanje 112.000 funti (130.000 evra), a uključivalo je tapete i elemente zlatne boje.
Izborna komisija je otvorila istragu o tome da li je donacija od 52.000 funti kompanije lorda Braunloua koji je finansirao renovaciju pravilno prijavljena. Zaključeno je da donacija nije pravilno prijavljena i stranku je kaznio sa 17.000 funti. Džonson je kasnije vratio novac.
Afera / A. Chatten