Specijalno za „Politiku”
Moskva – Evropa od Donalda Trampa može očekivati pre svega podršku pokretima koji se bore za suverenitet. Trampisti su najavili projekat MEGA (učinimo Evropu velikom ponovo), što znači da bi Evropa mogla da postane poprište sličnih događaja kao u SAD. Liberalna diktatura evropske duboke države mogla bi da bude srušena i tada bi se narodima vratilo pravo da sami upravljaju sobom. Simbolično je i to ko je pozvan na Trampovu inauguraciju – uglavnom lideri populističkih pokreta i predstavnici država koje čuvaju suverenitet i vode borbu protiv duboke države, iako se zbog toga suočavaju s ozbiljnim pritiscima, kaže Aleksandar Dugin u razgovoru za naš list odgovarajući na pitanje šta Evropa može da očekuje od novog američkog predsednika, a šta Rusija i da li postoji mogućnost da SAD pod Trampom zamene partnerstvo s Evropom za partnerstvo s Rusijom.
„Rusija tradicionalno podržava multipolarni svet i suverenističke pokrete. Vidimo to na primeru Mađarske, Srbije, Slovačke. Međutim, trenutni globalni odnosi su takvi da snaga same Rusije nije dovoljna da u potpunosti podrži uspon populizma i suverenizma u Evropi. Amerika je sada novi faktor u ovoj priči – do sada su upravo prethodne američke administracije bile glavni stub globalizma, održavajući liberalne elite na vlasti kroz finansiranje, obaveštajne podatke i političku podršku. Vašington je bio epicentar liberalnog totalitarizma u eri pre Trampa. Sada se, međutim, u SAD dogodio ideološki preokret za 180 stepeni. Zbog toga smatram da je ovo velika prilika za evropske suvereniste i populiste, koju bi morali da iskoriste.
Što se tiče partnerstva s Rusijom, ne bih ga isključio, ali trenutna situacija je veoma složena, pre svega zbog rata u Ukrajini. De fakto, Rusija je u ratu sa SAD, jer Amerika ratuje protiv nas preko Ukrajine. Tramp želi da prekine taj rat – to nije njegov rat. Ali problem je što on ima pojednostavljenu viziju onoga što se dešava. To nije njegova jača strana. On želi da sve jednostavno prestane, a među njegovim ciljevima je i poboljšanje odnosa s Rusijom. Međutim, rešenja koja za sada nudi nisu u skladu s onim što bi bilo prihvatljivo za Moskvu. Videćemo kako će se situacija razvijati.
Tramp i Rusija imaju mnogo zajedničkih tačaka – orijentacija na tradicionalne vrednosti, multipolarni svet, suverenitet, nacionalne interese. Sve to su elementi realpolitike u međunarodnim odnosima i zbog toga nema ideoloških prepreka za približavanje Rusije i Trampove Amerike. Ali ostaju prepreke koje su postavili predstavnici prethodne administracije pre nego što su napustili Belu kuću – te zamke mogu znatno otežati put ka novom partnerstvu. Videćemo kako će se situacija razvijati. Ako Evropa krene tim putem, neće biti izuzetak iz ovog procesa.
Ako konzervativne snage u Srbiji – poput Vučića i Vulina – uspeju da očuvaju vlast, Srbija može postati važan primer za Evropu. Srbija tradicionalno neguje dobre odnose s Rusijom i kao evropska zemlja može da posluži kao most između dva sveta. Nedavna poseta potpredsednika vaše vlade Aleksandra Vulina Moskvi bila je izuzetno značajna – primljen je s najvišim počastima, što pokazuje duboke i čvrste odnose između naših zemalja. Ako Srbija sada aktivnije bude radila na izgradnji odnosa s Trampovom administracijom, to bi mogao da postane model za zemlje Evrope. Viktor Orban već ide tim putem, ali Srbija bi morala da ga sledi prirodnim putem, jer joj je taj pravac praktično sudbinski predodređen”, kaže Dugin.
Koliko smo danas blizu mira u Ukrajini?
Ne mislim ni da je blizu ni da je daleko. Ovde nije reč o primirju, već o tome da Rusija pobedi u ovom ratu protiv globalnog Zapada i ostvari planove koji su otvoreno i iskreno postavljeni na samom početku Specijalne vojne operacije. Čim vidimo mogućnost da se približimo pobedi, tada ćemo moći da govorimo o tome da je mir blizu. Ne mislim da ćemo pristati na primirje, ili se ograničiti kompromisom, jer smo platili visoku cenu. Osim toga, dobro znamo i podmuklu prirodu Zapada, koji ne drži svoja obećanja i koristi svako primirje kako bi ojačao svoje nacističke teroriste i glavoseče u Ukrajini. Čini mi se da primirje koje sada forsira Tramp teško da može biti prihvaćeno i uspešno sprovedeno. Međutim, Rusija sada oseća svoju snagu i prilagodila je svoju ekonomiju ratnim uslovima. Mislim da smo spremni za bilo koji scenario i da će mir u Ukrajini nastupiti tek kad ciljevi SVO budu ostvareni 100 odsto – ne pre toga.
Šta biste poručili Srbima na kraju?
Šta da poručim Srbima na kraju? Znate, verovatno mnogi u Srbiji znaju koliko volim ovu zemlju i da sam oduvek, otkad znam za sebe, podržavao Srbe u svim situacijama, i u teškim vremenima. Teška vremena se, nažalost, u Srbiji nastavljaju. Duboko cenim stradalni srpski narod, njegovu kulturu i istoriju. Sve što se kod vas događa veoma mi je blisko i to emotivno proživljavam.
Kad nismo uspeli da sprečimo bombardovanje Beograda, bilo me je sramota da razgovaram sa Srbima. Toliko me je bilo sramota zbog moje zemlje, što smo dozvolili da se to dogodi. Tada smo i sami bili u potpuno neuračunljivom stanju. Ipak, i danas osećam sramotu zbog te priče, kao i zbog toga što nismo pružili dovoljnu podršku Srbiji u drugim pitanjima, naročito u borbi za Kosovo.
Ipak, ja izuzetno volim Srbiju. A i Rusi vole Srbe, pravoslavni narod u Evropi. Nije slučajno što malo koga nazivamo braćom, iako imamo dobre odnose s mnogim narodima. Ali Rusi teško da će Francuza ili Italijana nazvati bratom, a pogotovo ne Nemca. A Srbi su za nas braća, kao što su oduvek bili i ostali – braća i sestre. Zato želim da se obratim srpskom narodu: Ne činite ono zbog čega će vas još više biti sramota nego zbog onih nemira koji su doveli do sramotne izdaje Miloševića i generala Mladića. Srbi, nažalost, ponekad izdaju sami sebe. To je, na kraju krajeva, vaša sudbina i vaša istorija. Ako sada podlegnete hipnozi satanističkih globalističkih elita, biće još gore. Mislite da ne može biti gore? Može. Još niste videli pravo zlo, a ne daj bože da ga upoznate.
Ipak, verujem u srpski narod, da će naći u sebi hrabrost i zaustaviti ove proteste, a da će srpske patriote stati u odbranu same Srbije. Nije bitno šta mislite o Vučiću, ovde nije reč o njemu, već o Srbiji, koja je iznad bilo kog političara i postoji od pamtiveka. To je neverovatna, vatrena i magična zemlja. Ako je sada izgubite, niko vam je neće moći vratiti. A sada su baš ove obojene revolucije u stanju da dovedu do potpunog rasula i kraha. Decenijama ste na ivici ponora, razumem koliko je to strašno. Već su generacije odrasle u tom strahu. Ali ako sada izdržite i ne padnete u ponor, imaćemo šansu.
Ojačaćemo, pobedićemo u ovom ratu, izgradićemo multipolarni svet i tada će se naš glas čuti kao nekada. Kao što je svet drhtao pred ruskim carevima ili sovjetskim rukovodiocima, tako će ponovo biti nakon naše pobede. I, naravno, prva stvar koju ćemo uraditi biće da pomognemo vama. Ali sačekajte taj trenutak, da imate ko da vam pomogne. Jer ako nastavite s unutrašnjim sukobima, možda više neće biti nikoga kome ćemo moći da pomognemo.