U NATO BOMBARDOVANJU KINESKE AMBASADE U BEOGRADU!
Piše: Milorad Komrakov
Danas se navršava tačno 23 godine od bombardovanja Ambasade NR Kine u Beogradu 07.05 1999. godine, tokom NATO AGRESIJE na saveznu Republiku Jugoslaviju. Tom prilikom poginulo je troje kineskih novinara: Džu Jin i njen suprug, novinar, Si Sin Hu iz dnevnog lista „Gvenmin Žibao“, i koleginica Šao Jong Hui iz agencije „Hsinhua“!
Naviru mi sećanja na taj podmukli čin Amerikanaca, koji su, kasnije izjavili da je u pitanju, „kolatarelna šteta“, a ni dan danas, nije mi poznato da li su se izvinili Kinezima. Navodno su agresori „mislili da su u kineskoj ambasadi, kako se govorilo, smešteni važni telekomunikacioni uređaji i sistemi veza jugoslovenske vojske“. Navikli smo na tadašnje mnogobrojne laži „čuvenog“ Džejmija Šeja i onog zlikovca Veslija Klarka! Srski narod te lažove i zločince neće zaboraviti i nikada im neće oprostititi!
Delegacija Udruženja novinara Srbije (UNS), na poziv Svekineskog udruženja novinara, najveće esnafske organizacije na svetu, boravila je od 19 aprila do 1. maja 2000. godine, u poseti NR Kini. U delegaciji su bili Borislav Komad, urednik Večernjih novosti, Jovo Vuković, urednik spoljno-političke rubrike Tanjuga, Jugoslav Rađenović, urednik u RTS-u, Milan Simić, savetnik u UNS-u i moja malenkost, kao tadašnji predsednik Udruženja novinara Srbije.
Prema planu domaćina, posetili smo, u Pekingu, i redakciju uglednog kineskog dnevnika „Gvanmin Žibao“, koji se štampa u preko milion primeraka i, posle „Ženmim Žibaoa“ jedan je od najtiražnijih novina u Kini. U tom listu je bilo zaposleno dvoje od troje kineskih novinara, stradalih prilikom NATO bombardovanja kineske ambasade u Beogradu, novinarka Dži Jin i njen suprug, novinar Si Sing Huo. U redakciji koji posluje kao korporacija sa 1 000 zaposlenih, izdaje 3 lista i 4 časopisa koji se prodaju u milionskim tiražima u 35 provincija i gradova širom Kine – srpke novinare primio je glavni i odgovorni urednik Van Čeng a prisutan je bio i otac novinarke Džu Jin, gospodin Džu Fu Laj.
Glavni urednik kineskog lista Van Čeng naglasio je da su oni istinito i objektivno izveštavali o NATO agresiji na SRJ, diveći se prkosu i hrabrosti srpskog naroda da se podupre ratnoj mašineriji 19 zemalja! Posebno su osudili bombardovanje zgrade RTS-a, nazivajući ga zločinom, i prvim primerom u istoriji svetskog novinarstva da je bombardovana jedna medijska kuća i tom prilikom ubijeno 16 radnika.
Delegacija UNS(s desna na levo) Jugoslav Rađenović, Borislav Komad, Jovo Vuković, Milorad Komrakov, Peking, 2000.godine Foto:Privatna arhiva
Rekao sam tada u Pekingu da smrt kineskih novinara nije kolateralna greška. To je pokušaj da se zatre istina o NATO zločinima nad jugoslovenskim stanivništvom, koju su, upravo kineski novinari, sve vreme agresije na našu zemlju, hrabro i uporno slali u svet. Svi članovi naše delegacije, u jednoj potresnoj atmosferi uputili su saučešće ocu poginule novinarke „Gvanmin Žibaoa“ Džu Fu Laju. On je, u vrlo emotivnom izlaganju, pored ostalog rekao: „Ni danas mi nije jasno zašto su Amerikanci i NATO bombardovali Jugoslaviju i ubijali civile. Moja ćerka i zet hrabro su i istinito izveštavali iz Jugoslavije, posebno sa Kosova i Metohije. Možda su ih zato i ubili, izjavio je gospodin Laj.
„I dalje čekam izvinjenje američke vlade i predsednika Klintona, naglasio je, vidno uzbuđen, Džu Hu Laj. Video sam Vašu lepu ali razorenu zemlju i osetio srdačnost i prijateljstvo jugoslovesnkih građana prema kineskom narodu! Mnogi su me dočekivali sa suzama. Zato se ponosim što su moja ćerka i zet pošteno radili u u takvoj, hrabroj i dostojanstvenoj zemlji, izjavio je Laj.
Milorad Komrakov i Borislav Komad izjavljuju saučešće ocu poginule novinarke Džu Hu Laju, Foto:Privatna arhiva
Delegacija udruženja novinara Srbije posebno se zadržala kraj redakcijskog stola na kome je radio poginuli novinar Si Sing Hu, čiji su tekstovi o NATO agresiji na SRJ , 1999. godine, proglašeni novinarskim podvigom godine u Kini. Sećam se, da je gospodin Laj uručuio primerak knjige sa svim tekstovima o Jugoslavije poginulih novinara „.Gvanmin Žibaoa“. Ta knjiga, koju i danas ponosno čuvam, sa potpisom gospodina Laja štampana je u preko milion primeraka i bila je, tih dana, najtiražnija i najprodavanija u Kini. Ne znam da li je neko u Srbiji preveo na srpski jezik. Mi, u tadašnjem UNS-u planirali smo to da uradimo. Sprečio nas je prokleti petooktobarski, izdajnički puč!
Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin prisustvovao je danas obeležavanju 23. godišnjice bombardovanja kineske ambasade od strane NATO agresora na Saveznu Republiku Jugoslaviju, kojom prilikom su poginula tri kineska novinara. Vulin je u ime svih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova i svoje ime odao poštu stradalim kineskim novinarima i izrazio duboku zahvalnost kineskoj državi i narodu koji su bili uz Srbiju onda kada je bilo najteže.
Ministar unutrašnjih poslova istakao je da je NATO agresija na Srbiju veliki nekažnjeni zločin 20. veka i da međunarodno pravo od 1999. godine ne štiti više nikoga. Ministar unutrašnjih poslova istakao je da Srbija večno pamti i da kineski novinari koji su ubijeni 7. maja 1999. godine u NATO agresiji nikada neće biti zaboravljeni od strane Srbije i srpskog naroda. Ministar policije je podvukao da je NATO agresor znao koga bombarduje i da je znao da se u kineskoj ambasadi nalaze ljudi.
FOTO: MUP SRBIJE
„NATO agresor je znao na koga baca bombe, NATO agresor je znao da bombarduje kinesku ambasadu. NATO agresor je znao da su u kineskoj ambasadi ljudi, NATO agresor je znao koga ubija. Tada na vrhuncu svoje moći hteli su da pokažu da mogu šta god hoće i protiv koga god hoće i da ostanu nekažnjeni. I do danas su ostali nekažnjeni, ali to ne znači da kazne jednom neće biti“, istakao je srpski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.