Vlasnik Tesle otpočeo prvi dan u Tviteru otkazima rukovodstvu kompanije. Donald Tramp se vraća na platformu
„Ptica je oslobođena“, izjavio je Mask nakon što je preuzeo Tviter, dok su mnogi – posebno u neoliberlanim krugovima – njegovo vlasništvo nad kompanijom ocenili kao veliki korak unazad.
Mask je u kompaniju ušao noseći lavabo, što je izazvalo niz nagađanja na društvenim mrežama o tome šta je bila porua tog gesta.
Najmanje četvorica visokih rukovodilaca Tvitera, uključujući generalnog direktora, otpušteni su nakon što je preduzetnik Elon Musk zaključio ugovor o otkupu vredan 44 milijarde dolara u četvrtak uveče.
Veliki deo vrha ove vodeće platforme društvenih medija smenjen je u četvrtak, među kojima su izvršni direktor Parag Agraval, finansijski direktor Ned Segal, generalni savetnik Šon Edžet i izvršni direktor Vijaia Gadde. O odlascima su odvojeno izveštavali Vašington post, Njujork tajms i Blumberg, svaki citirajući neimenovane „ljude upoznate sa ovim pitanjem“.
Prema pisanju Posta, bivši zaposleni su „na brzinu isterani“ iz sedišta Tvitera u San Francisku nakon otpuštanja, dok je „Tajms“ primetio da je najmanje jednog rukovodioca „ispratilo“ obezbeđenje iz kancelarije.
Ni Tviter, Mask ili četiri zaposlena o kojima je reč nisu javno komentarisali prijavljene otkaze.
Iako je Musk demantovao izveštaje da planira masovno otpuštanje 7.500 radnika Tvitera, milijarder je ranije jasno stavio do znanja da nije zadovoljan Agravalovim učinkom kao izvršnog direktora, rekavši „Nemam poverenja u menadžment“ u jednoj poslovnoj dokumentaciji. Agraval je bio na toj poziciji manje od godinu dana, nakon što je prošlog novembra preuzeo mesto generalnog direktora Džeka Dorsija nakon što je suosnivač sajta iznenada odstupio.
Kao deo višemilionskog ugovora sa Maskom o kupovini platforme društvenih medija – koji je prema uslovima sporazuma morao da bude završen do petka – Agraval bi trebalo da dobije otpremninu od 42 miliona dolara nakon njegovog raskida, prema proceni koju citira Reuters.
Kao šef Tvitera za „pravo, politiku i poverenje“, izvršni direktor Vijala Gadde je u više navrata izazivala kontroverze, uključujući i sporno pojavljivanje u popularnom podcastu Džo Rogan Eksperience zajedno sa Dorsijem. Ona je takođe igrala vodeću ulogu u odluci da se bivšem predsedniku Donaldu Trampu trajno zabrani pristup sajtu, što je izazvalo žestoke kritike mnogih konzervativaca.
Musk je pokušao da smiri zabrinutost oglašivača u vezi sa njegovom akvizicijom Tvitera, rekavši im da kupuje platformu društvenih medija da bi pomogao u spasavanju ljudske civilizacije i da neće dozvoliti da ona postane „besplatan pakao za sve“.
Govoreći uoči preuzimanja Tvitera vrednog 44 milijarde dolara, Musk je objavio poruku oglašivačima u kojoj objašnjava svoje obrazloženje za dogovor. „Nisam to uradio da bih zaradio više novca“, rekao je.
„Učinio sam to da bih pokušao da pomognem čovečanstvu koje volim. I to činim sa poniznošću, priznajući da je neuspeh u ostvarivanju ovog cilja, uprkos našim najboljim naporima, vrlo realna mogućnost.
Iako je neko vreme bilo nejasno da li će Musk ispuniti planove za kupovinu kompanije, koji su prvobitno izneti ranije ove godine, tužba koju je podneo Tviter na kraju je pomogla da se iznudi dogovor. Generalni direktor kompanije SpaceKs i Tesla je izjavio da namerava da olabavi politiku govora platforme i tvrdi da ne kupuje Tviter da bi „zaradio više novca“, već da bi „pomogao čovečanstvu“.
Afera / A. Chatten