Piše: Vladan Dinić
Ser Endiju Mareju (35), britanskom teniseru iz Škotske, trenutno 66. teniseru sveta (nekada je bio prvi – (7. novembar 2016)) – kapa dole!
U epskom meču druge runde Australija opena posle minusa od 0:2 u setovima, i posle 5 sati i 45 minuta pobedio je domaćeg aduta grčkog porekla Tanasija Kokinakisa sa 3:2 (4:6; 6:7; 7:6; 6:3; 7:5) i plasirao se u narednu rundu…
Inače i u prvoj rundi odigrao je ser Marej spektakularni i maratonski meč, (4 sata i 52 minuta) sa Italijanom Mateom Beretrinijem i dobio sa 3:2 (6:3; 6:3; 4:6; 6:7; 7:6) i tako, u samo dva kola na terenima AO u Melburn parku, proveo više od 11 sati!
I to sve sa dva veštačka kuka koja su mu ugrađena pre tri godine! I kada niko, sem očito Endija i njegove mame Džudi, nije verovao da će uopšte moći normalno da hoda, a kamoli da igra tenis na vrhunskom nivou?!
Tanasiju Kokkinakisu nije pomoglo ni što je igrao meč karijere, ni što je poveo sa 2:0 u setovima, ni što je odservirao 38 aseva, ni činjanica da je imao 102 vinera?!
Sve to bilo je nedovoljno da se pobedi ser Endi Marej! Inače ovo je jedanaesti put u karijeri Endi Mareja da uspe da “preokrene” 0:2 u 3:2!
Istina je da, sem na filmu nisam imao prilike da vidim in vivo borbe gladijatora diljem Rimskog carstva, ali sad je čitav svet mogao uživo da prati gladijatore-tenisere skoro pet sati… Ili je on, Eni, ako ne gladijator 21. veka – onda bar – kiborg?!
I, u pravu je bio komentator na Eurosportu koji je rekao da je NEPRAVDA da posle ovakvog nemilosrdnog obračuna dvojice tenisera neko ode sa terena – poražen! Ali, pravila postoje, pa će očito posle drame na Melburn parku poraženi Tanasije Kokkinakis morati na kućno lečenje, a pobednik Endi Marej kod lekara i fizioterapeuita ne bili ga nekako oporavili za naredno kolo u kojem ga očekuje Španac Agut…
Dosad je osvojio 46 ATP turnira plus 2 čelendžera, 5 fjučersa, a na turnirima je zaradio 63.248.285 dolara!
Osvojio je GS Vimbldon 2013 i 2016, GS USA open (2012), Olimpijske igre: (Zlato London 2012. u pojedinačnoj i srebro u konkurenciji parova), i Riod 2016., Dejvis kup 2015, kao i Masters kup 2016.
Endi Mari je rođen 15. maja 1987. u Danblejnu, Škotska kao drugi i najmlađi sin Džudi i Vilija. Njegov deda sa majčine strane, Rob Erskin, profesionalno se bavio fudbalom. Pohađao je Danblejnsku osnovnu školu, i bio je prisutan za vreme masakra 1996. u školi, kada je Tomas Hamilton ubio sedamnaest osoba; od toga su šesnaest bili učenici, a jedna osoba učiteljica. Mari se sakrio ispod stola u učionici zajedno sa godinu dana starijim bratom Džejmijem. Retko pristaje da o tome govori u javnosti, ali je u svojoj autobiografiji Hitting Back napisao da je bio među decom koja su bežala od Hamiltona i da ga je spasila majka, koja je u tom trenutku automobilom došla po njega. Takođe je završio Danblejnsku srednju školu. Posle razvoda roditelja kada je imao devet godina, Mari i njegov brat Džejmi ostali su da žive sa svojim ocem.
Endi Mari definiše sebe kao „Škota, ali takođe i Britanca”. Tokom Vimbldona 2006. izazvao je veliku javnu debatu svojom izjavom da na SP u fudbalu 2006. „podržava bilo koga osim reprezentacije Engleske“
Primio mnogobrojna pisma mržnje na svom zvaničnom sajtu, a mediji su takođe preneli da je Mari na meču između Engleske i Paragvaja nosio dres paragvajskog tima, što se ispostavilo kao laž. Mari je objasnio da su njegovi komentari izrečeni u šali tokom jednog vrlo opuštenog intervjua sa Desom Kelijem, koji ga je upitao da li će na Svetskom prvenstvu navijati za škotsku reprezentaciju, i pored toga što se Škotska nije kvalifikovala. Keli je objasnio i javno rekao da su druge novine Marijeve izjave prenele iz konteksta i da je „istina potpuno izgubljena“, u želji da se pišu negativni komentari o Mariju.
U razgovoru sa Gabijem Loganom za Inside Sport, Mari je rekao da je on i Škot i Britanac, i da je zadovoljan svojim britanskim identitetom. Izjavio je da između ta dva nema konflikta i da je ponosan na oba. Mari je takođe otkrio da je jednom četvrtinom Englez, budući da mu jedan deo porodice potiče iz Njukasla, da je njegov trener Škot, a njegova devojka, Kim Sirs, Engleskinja.
Velika teniska četvorka
Velika četvorka (Big four) je termin u tenisu koji se najčešće odnosi na dominaciju četiri tenisera: Novaka Đokovića, Rodžera Federera, Rafaela Nadala i Endija Mareja. Pomenuti kvartet je do sad u singlu osvojio 66 slemova, 116 mastersa, 12 zavšnih mastersa i 3 uzastopne Olimpijade, a prvo mesto na ATP listi zauzimaju od 2004. godine u kontinuitetu (do nedavno kada je var zaseo Alkaraz. Takođe su sva četiri igrača osvojajala Dejvis kup sa svojim reprezentacijama i zauzimaju prva četiri mesta na listi najplaćenijih tenisera u muškom singlu.
Rafael Nadal je zasad vodi po broju osvojenih grend slemova – 22 (moguće je da ga Novak Đoković dostigne sad u Australiji?!). Sva trojica su rekorderi po broju titula na pojedinačnom slemu na čak 3 od 4 Grend Slema (Đoković sa 9 titula u Australiji, Nadal sa 14 titula na Rolan Garosu, a Federer sa 8 titula na Bimbldon).
Na US OPENU-u Federer deli rekord od 5 titula (koliko su osvojili i Džomi Konors i Pit Sampras).Slična situacija je s mastersima, gde tri vodeće pozicije takođe pripadaju članovima Velike četvorke (Đoković 38, Nadal – 36 titula,, a Federer 28), i završnim mastersima, gde Federer vodi sa 6 titula, dok s jednom titulom manje Đoković i Sampras dele drugo mesto.
Po broju nedelja na prvom mestu, Novak je apsolutni rekorder sa 373 nedelja. Na Olimpijskim igrama, u muškom singlu Endi Mari drži rekord sa 2 olimpijska zlata, i to uzastopna, što do sada nikom nije pošlo za rukom. I ostala tri igrača imaju barem jednu olimpijsku medalju u singlu – Nadal zlatnu, Federer srebrnu, a Đoković bronzanu.
Velika rivalstva
Novak Đoković (Srbija) i Endi Marej (V.Britanija) do sada su igrali 36 puta, a Srbin vodi u ukupnom skoru sa 25:11. Do sada su se susreli u devetnaest ATP finala, uključujući i sedam na grend slem turnirima, gde Đoković vodi 11:8. U mečevima na tvrdoj podlozi Đoković vodi 20:8, na šljaci 5:1, dok Mari vodi 2:0 na travi.
Rodžer Federere (Švajcarska) i Endi Marej do sada su igrali 25 puta. Švajcarac vodi u ukupnom skoru 14 -11.
Mari je dominirao u ranoj fazi rivalstva, dobivši 6 od njihovih prvih 8 međusbonih duela, ali je Federer u međuvremenu izjednačio i potom preuzeo vođstvo, zabeleživši 9 pobeda u poslednjih 12 duela. S druge strane, na GS turnirima je od početka rivalstva Federer bio i ostao ubedljiv pošto je trijumfovao u 5 od njihovih 6 međusobnih duela. Marijeva jedina pobeda nad Federerom na grend slemovima se dogodila na Otvorenom prvenstvu Australije 2013.
Rafael Nadal protiv Endija Endija vodi sa 17:7…